İL YÖNETİMİ SEÇECEK

admin

fikri_yalin_koseCHP Genel merkezi tarafından bir süre önce açıklanan 8 Şubat’ta yapılacak, partililerin eğilim yoklaması sistemi ile “belediye meclisi ve il genel meclisi seçiminin bu türde uygulamasından vazgeçildiği açıklandı. Yeni alınan kara gereği, Edirne belediye meclisi ve il genel meclisi adaylarını Edirne il yöneticileri belirleyecek. Böylece parti üyelerinin vereceği karara gerek duyulmadı. Edirne’de eğilim yoklamasına lüzum yok denildi.

Eğilim yapılacak kararının ardından bu kararın değiştirilerek, meclis üyesi seçimlerinin il yönetimince seçilmesine karar verilmesi partililer arasında çok tartışılacak gibi görülüyor.

Alınacak siyasi kararlarda tabanın söz sahibi olma iddiasında olan bir partinin temsilci seçimi hakkının daraltması sadece il yönetimine havale etmesinin yorumunu partililer yoğun şekilde sürüyor.Edirne CHP’de bir yanda belediye başkan adayının açıklanmasında gecikmeler. Diğer yandan alınan yeni kararla parti üyelerini dışlayan bir karar ne sonuç doğuracak önümüzdeki günlerde bekleyip göreceğiz.

EDİRNE’NİN ARDI DA BAĞLAR MI?

“Edirne’nin ardı da bağlar” diye, bölgemizin adıyla anılan güzel bir türkümüz var. Bugünkü görüntüye bakıyoruz. Edirne’nin bağlarının semti olan Kıyık yöremizde bugün bağlardan eser yok. Eski güzelim bağların yerini bugün bakıyoruz, on ve üzeri katlardan oluşan apartmanlar aldı. Onun için, bu güzel türkümüzün sözlerinde geçen “Edirne’nin ardı da bağlar- Meriç akarsular çağlar” dizeleri bugünkü manzara ile mazide kaldı. Bağlar semtinin bugünkü görüntüsü o güzellikleri hiç yansıtmıyor. Edirne’nin ardı da bağlar olarak tanımlanan semtindeki bağlar nasıl yok olmuşsa, bir zamanlar çağlayarak akan Meriç de günümüzde yatağına çekilmiş durgun akıyor. Bölgemizin adı ile anılan türkülerdeki güzellikleri kendi ellerimizle yok ediyoruz. Bilindiği gibi “uzmanların görüşü de bu doğrultuda” kentimiz insanına nefes aldıran havanın temizlenmesine katkı yapan rüzgârlar kuzeyden bugün 10–15 kat apartmanlarla kaplanmış Kıyık yöresinden geliyor. Poyraz, rüzgârı Edirne’nin üzerine özellikle kış günleri daha da yoğunlaşan insanı, boğucu hale gelen kirli havanın temizlenmesine sağlıyordu. Yüksek apartmanların çoğalması ile bu yöreden gelen rüzgârlar Edirne üzerinden teğet geçiyor. Bu bölgedeki hava koridorunun kapanması sonucu, kentin üzerine çöken kirli hava günlerce şehir üzerinde kalıyor. İnsanlarımız da bu kirli havayı solumak zorunda kalıyor.

 103 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE RABİA PLATFORMUNDAN KINAMA

Edirne Rabia Platformunca Eski Cami önünde düzenlenen toplantıda Suriye’de yapılan katliam kınandı. Burada bir konuşma yapan Rabia Sözcüsü konuşmasında Suriye’de büyük vahşet yaşandığını belirterek şunları söyledi; “Yaşlı küçük demeden insanlar katlediliyor. İki yıldan bu yana devam eden zalim Beşer Esad’ın zulmü altında inleyen Suriye halkı, bu hainini emri ile gerçekleşen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp