İLÇELER KALKINMA YOLUNDA

admin

Hafta sonunda Keşan ve İpsala ilçelerini kapsayan bir  gezi düzenledik. Bu ilçelerimizin mahalli yöneticileri ile görüştük sorunlarını dinledik.

İlk durağımız kentimizin en büyük ilçesi Keşan oldu.  Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ı ziyaret ettik. Tesadüf bu ya, o gün de Başkan’ın doğum günü imiş. Belediye personeli sürpriz yaparak, kendisi için yaş günü pastası hazırlamış.

Biz de Edirne Ajans Medya Gurubu Sahipleri Necmi Engin ve Hakan Akkan ile o toplantıda bulunduk. Başkan Özcan, sakin tavırlı her kesimle iyi geçinme gayreti içinde olan bir başkan.

Bu tavrı ile partili partisiz halk arasında geniş bir destek buluyor. Belediyenin oturmuş bir yönetim kadrosu olduğu için çalışmalar kolektif şekilde düzenli olarak devam ediyor.

Herkes işini biliyor ve gereğini yerine getiriyor. Başkan’ın Edirne’de işi olduğu için görüşmemiz kısa sürdü.

Şehir görüldüğü kadarı ile Trakya’da en çok gelişen, alt yapısı için yatırım yapan bir ilçe.Turizm sezonunda halkın sahillere  akın etmesinden ilçe de büyük oranda yararlanıyor.Belediye yurt dışından gelecek turistlere de  kolaylık sağlıyor. Öyle sanıyorum ki, Keşan işadamlarında, siyasi parti yöneticilerinde şehrin kalkınması için birlik ve beraberlik böyle devam ettiği sürece bu ilçemiz Trakya’nın örnek gösterilecek bir ilçesi konumuna gelecektir. Şehirde inşaat sektörü faaliyet halinde. Bu da iş alanlarının, bu ilçede artacağını gösteriyor.

Gezimiz Keşan’dan sonra İpsala ilçemizde devam etti. İpsala uzun yıllar Keşan’ın gölgesinde kalan,bu nedenle yeterince  gelişmeyen bir ilçe konumundaydı.İlçe’nin CHP’li  Belediye Başkanı Mehmet Karagöz’ün de büyük gayreti ile  bu bağımlılıktan kurtulduğunu gözlemledim.İpsala ilçesi,  hudut kapısının  devreye girmesi, İpsalalıların kendi ilçelerine sahip çıkması ile, bu şirin ilçenin çehresi değişmeye başlamış.

Daha önceleri köy görünümünde olan İpsala bu sahiplenme sonucunda çağdaş bir ilçe görüntüsü kazanıyor.

İpsala verimli toprakların üzerinde kurulmuş bir ilçe. Çeltiğin en çok yetiştiği, vakıf arazilerinin yoğun olduğu ilçemiz. Bunun ilçeye de ekonomik katkısı oluyor. Belediye Başkanı Karagöz’ün makam odasının kapısı bulunmuyor. Sorunu olan vatandaşlar anında yanına girebiliyor.  Böyle şeffaf bir yönetim uyguluyor CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Karagöz.

Gördüğümüz kadarı ile Başkan’ın halkla ilişkileri çok olumlu. Bunun sonucu olacak ki, Karagöz bir dönem aradan sonra ikinci kez Belediye Başkanı olmayı başardı. Şehrin sorunlarını iyi bilen bunların üzerine kararlılıkla gitme gayreti gösteren bir Başkan.

En olumlu yanı Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile iyi ilişkiler içinde olması. Yaptığımız konuşmada bunu özellikle dile getiriyor. Sedefçinin cesur bir başkan olduğunu ilçenin bir sorunu olup kendisine başvurulduğunda Sedefçinin yardımda bulunduğunu söyledi.

İl belediye başkanı ile ilçe belediye başkanlarının bu tür diyalogları çok anlamlı. İpsala Belediye Başkanı bunu iyi keşfetmiş. Edirne Belediye Başkanı Sedefçi ile iyi dayanışma içinde.

İpsala küçük bir şehir olmasına karşın, kültürel etkinliklerde aktif bir ilçe belediyece her yıl “Çeltik Festivali” düzenliyor. İpsala ile adı anılan bu ürünün tanıtılmasını sağlıyor. Bu festival sırasında paneller, konserler, sportif etkinlikler yapılıyor. Başkan Eylül ayında yapılacak bu festivale tüm Edirnelileri ve komşu il ve ilçe vatandaşlarını davet ediyor.

İpsala su sorununu alt yapısını  büyük oranda çözmüş bir ilçe. İpsala pazarı eski yıllara  oranla daha canlı oluyor.Meriç İlçesi ile karayolu bağlantısı, yine çevre ilçelerin ulaşım ağının sağlanması ile İpsala pazarı sadece İpsala köylerinin değil, çevre ilçelerin köylerinin ve Yunanistan’dan günübirlik  gelen misafirlerle daha hareketli hale gelmiş.

Daha önceleri Kel Aliço’nun doğduğu ve mezarının olduğu köyde yapılan Ünlü Pehlivan “Kel Aliço” yağlı güreşleri bu yıl Çeltik Festivali ile birlikte yapılacak. Böylece güreş meraklılarının festivale katılması sağlanacak. Karagöz, bizlere tüm  çalışmalarını satır başları ile anlattı.

Uzunköprü-Enez yolunun ilçelerinden geçmesi ile İpsala’nın daha da gelişeceğini,bu projenin kısa sürede gerçekleşeceğini söyledi. Edirne’de olduğu gibi İpsala Belediye Başkanı Karagöz’de de Sosyal demokrat belediyeciliğin en önemli hizmetlerinden biri olan, hanımların el emeğinin değerlendirilmesi projesine el atmış. Karagöz, bayanlara İpsala Gümrük Kapısı yolunda  el emeklerini pazarlanacağı  bir pazar alanı açılacağı müjdesini verdi. Bu arada şehrin merkezinde çevre düzenlemeleri devam ediyor. Yeşil çeltik alanları içinde bulunan  İpsala’nın her geçen yıl daha modern, çağdaş bir kent görüntüsü kazanacağı izlenimi edindik. Mehmet Karagöz yönetimindeki belediye bunun önderliğini yapıyor.

 153 total views,  2 views today

Next Post

DSİ TABELASINDA GÜNÜ GEÇEN AFİŞLER

Edirne DSİ 11. Bölge Müdürlüğünün E-5 yoluna bakan  duvarı kenarındaki afişlerin duyuru günü geçmesine rağmen  yerinde duruyor. Bu durumu yadırgadıklarını belirten vatandaşlar her gün yollarının üzerinde bulunan afişlere baktıklarında günleri geçen DSİ duyurularının yerinde olduğunu .İki bakanın katılımı ile geçen  temmuz ayında yapılan  tesislerin açılışı duyuru afişlerinin  aradan uzun süre […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp