İleri ki Yaşlarda Bu Hastalığa Dikkat Edin: Myastenia Gravis

admin

Myastenia gravis olarak adlandırılan bu hastalık kontrol edilebilir kaslarda meydana gelen zayıflık ile tanımlanabilmektedir. İstemli hareket eden göz kasları, konuşma kasları ve çiğneme kaslarında yaygın olarak görülen bir hastalık olan myastenia gravis hastalığı aşırı aktiviteyle artarken istirahat ile azalmaktadır.

Myastenia gravis hastalığı bağışıklık sistemi ve kas sinirleri ile ilgili bir rahatsızlıktır. Bu hastalık bağışıklık sisteminin kas dokusuna iletilen asetilkolin sinyallerini engeller ve bu kas dokusunun hareketlerini engelleyen antikorların üretilmesi sonucu görülmektedir. Sinyallerin de engellenmesi zamanla kaslarda sinyal iletimi olmaz ve hareketlerde kısıtlanma meydana gelir.

Myastenia gravis nedenleri nedir belirtileri nedir şeklindeki soruları cevaplamadan önce hastalık hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmak gerekir.

Myastenia gravis hastalık yaygın olarak yüzdeki istemli hareket eden kasları etkisi altına alır. Genel olarak orta yaştaki bireyleri etkisi altına alsa da tüm yaş gruplarındaki insanları etkileyebilmektedir. Kas zayıflığı birçok hastalığa ve probleme bağlı olarak geliştiği için myastenia gravis hastalığının tanısı oldukça zordur.

Myastenia Gravis Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Myastenia gravis hastalığı genel olarak bağışıklık sisteminin kas sinyallerini etkilemesi sonucu meydana gelmektedir. Antikorların neden olduğu myastenia gravis hastalığında, sinirler kaslara sinyal göndereceği zaman iletimi oluşturan kimyasal maddeler engellenir ve sinyal gönderilemez. Bu durum immün sistemin asetilkolin ismindeki molekülleri engellemesi sonucunda görülür. Bağışıklık sistemi bu sinyalleri engellemek amacıyla antikor üretimi yaptığı için asetilkolin üretimi engellenir. Zamanla hastaların istemli kasları ileti alamaz ve kaslarda güçsüzlük meydana gelir.

Yapılan araştırmalarda myastenia gravis hastalarının bir kısmında timüs bezinin anormal bir biçimde büyüdüğü görüşmüştür. Myastenia gravis nasıl geçer, tedavisi nasıldır şeklindeki soruyu cevaplamadan önce timüs bezinin hastaları nasıl etkilediğinin bilinmesi gerekmektedir.

Normal şartlarda bebeklik döneminde normalden büyük olan ve yetişkinlikle beraber küçülen bu bez myastenia gravis hastalarında yetişkin yaşlarda dahi büyüdüğü görülmüştür. Uzman doktor .net doktorları, timüs bezinin yapısını incelediğinde timüs bezinin sinyal iletimini engelleyen antikorları ürettiğini fark etmiştir. Bu nedenle timüs bezinin büyümesi bu hastalık için bir risk faktörüdür.

Bunları yanı sıra sinyal iletimini engelleyen antikorlar olmasa dahi myastenia gravis hastalığı görülebilmektedir. Bu tür hastalara gravis negatif adı verilmektedir.

Myastenia Gravis Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Myastenia gravis hastalığı aniden başlayıp kötüleşerek ilerleyebildiği gibi yavaş bir seyre de sahip olabilir. Hastalığın belirtileri yaygın olarak yüz çevresindeki kasları etkilemektedir. Yüz kaslarının yanı sıra vücudun başka bir yerindeki istemli hareket eden kaslar da etkilenebilmektedir.

Myastenia gravis hastalığının belirtileri antikorların sinir hücrelerini etkilemesinin yanı sıra stres, diğer hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi nedenler ile de şiddetlenebilmektedir. Hastalıkta görülen belirtiler yaygın olarak istirahat halinde ortadan kalkmaktadır.

Myastenia gravis hastalığı genel olarak yüz ve boyun kaslarını etkilediği için şu belirtiler görülebilmektedir;

  1. Yavaş konuşma gibi konuşma problemleri
  2. Boyun kaslarının güçsüzlenmesi nedeniyle yutma problemleri ve boğulma tehlikesi
  3. Çiğneme kaslarının etkilenmesi sonucu çiğneme problemleri
  4. Mimik kaslarının etkilenmesi sonucu yüz ifadelerinde değişimler gibi belirtiler myastenia gravis hastalığında yaygın olarak görülen belirtilerdendir.

Myastenia Gravis Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?

Myastenia gravis hastalığında tekli veya kompleks tedaviler yardımıyla belirti ve bulgular hafifleyebilmektedir. Tedavide hangi yöntemlerin kullanılacağı veya nasıl bir planlamanın yapılacağı hastalığın seyrine göre ve belirtilerin şiddetine göre değişiklik göstermekle beraber şu şekildedir;

  1. Aşırı zorlanan kaslarda belirtilerin şiddeti artabilmektedir. O zaman nöroloji doktorları tarafından plazmaferez tedavisi uygulanabilmektedir. Bu işlem bir tür diyalize benzeyen süzme işlemidir. Hastanın kanında yer alan ve sinyallerin iletilmesini engelleyen antikorlar hastanın kanından atılır.
  2. İmmün sistemine normal antikorların verildiği damar içi immünglobulin tedavisi verilebilir. Kısa sürede etkisini gösteren bu tedavinin yan etkileri oldukça azdır.
  3. Timüs bezinin büyümesi de bu hastalığa neden olduğu için büyümeyi engelleyici tıbbi tedavilerin kullanılması da hastalığın ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır.

 693 total views,  5 views today

Next Post

KAN VER HAYAT KURTAR

Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ve Hüsnü Güler, Kızılay’ın Saraçlar Caddesi’ne kurduğu Kızılay Çadırını ziyaret ederek, kan bağışında bulundu. Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, kan vermek için gelen vatandaşların sokağa çıkma yasağından muaf tutulduğunu belirterek, herkesi kan dostu olmaya davet etti. Kızılay, pandemi sürecinde kan ihtiyacı olan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp