İLGİSİZ KALAMAYIZ

admin

fikri_yalin_koseÜlkemizin bir yöresinde toplumu ilgilendiren bir sorun olduğunda buna “ bana ne beni ilgilendirmez” diye ilgisiz kalamayız. Nasıl ki, vücudumuzun bir yerinde ağrı sızı olduğunda tüm bedenimiz bundan etkilenirse, ülkemizin başka bölgelerinde olan toplumsal olaylar demokrasimizle bağdaşmayacak sorunlar da bizi ilgilendirmelidir.  Gezi olayları sırasında evinden ekmek almak için giden günahsız bir çocuk  Erkin Elvan’ın başını kapsül isabet etmesi sonucu yaşamını yitirmesi  olayı  bizi ilgilendirir. Dün ona yapılan bugün bir başka yerde de yapılacağı diye kaygılanmak zorundayız.

   Yine bir gündü dört kadın acımasızca öldürülüyorsa, aile faciaları azalacağı yerde artıyorsa, bu olanlara üzülmememiz mümkün mü?  Ülkemizde maalesef son yıllarda bu üzücü olaylara daha çok tanık oluyoruz. İnsanlarımız bu olayları tepki gösterip sokaklara dökülüyor. Bunları sıradan terör olayı gibi kabul etmek demokrasiyi hazmedememek anlamına gelir.

Mısır’da  yapılan demokratik  gösteride ölen Esma  için taziyelerini bildirip, Ülkemizde ölenler için sesini çıkarmayanlar  bu olanlara çanak tutmuş olmuyorlar mı? Bu sorun sadece İstanbul ve olayların geçtiği yerleri ilgilendirmiyor. Bu acı gerçekler hepimizin ortak sorunu. O nedenle  Ülkenin en batı ucu çağdaş ve uygar  kent Edirne’den  bu olayları kınıyorum.Bu olaylara sebep olanların hak ettiği cezaya çarptırılmasını  diliyorum……

                 FARKLI BİR POLİTİKACI

CHP Başkan Vekili Yalova Milletvekili Muharrem İnce iki gün süreyle Edirne deydi. Arkadaşı Recep Gürkan’a destek amacı ile şehrimize geldi.

İnce’nin  Edirne’deki tüm toplantılarını izledim. Muharrem İnce farklı bir politikacı. Kürsüde yaptığı konuşmasını fıkralar anlatarak izleyicinin ilgisini çekiyor. Bu çok politikacıya nasip olmayan bir başarı bu. Edirne’deki bu yöntemini bir kez daha görme imkânı buldum. Siyasiler genellikle belli kalıplar dışına çıkmayan abartılı ve klasik sözcüklerle konuşmalarını sürdürür.

Ülkemizde konuşmaları ile halkı heyecanlandıracak alkış sağlayacak toplantıyı sonuna kadar izleme imkânı yaratacak politikacı sayısı çok azdır.

Alışılmış ve belli söylemlerin dışına çıkmayan ve halkın güvenini almayan siyasi toplantılara katılanlar bu toplantılardan zevk almaz.   Toplantıda olanlar, bir süre sonra bakarsınız heyecanı kaybolmuş bir kesimi  ise  toplantı  sırasında  uyuklamaya başlar.

Muharrem İnce, Edirne deki konuşmaları ile böyle bir politikacı olmadığını gösterdi. Kendisini Televizyonlardaki konuşmasından tanıyan vatandaşlar.  havanın kötü olmasına rağmen Sanayi Sitesi Keyif Düğün Salonunu doldurup Milletvekilinin konuşmasını sonuna kadar izledi.

Bir gün sonra ETSO’da yapılan toplantıda da insanlarda ayni heyecan ve coşku vardı.  Muharrem İnce buradaki konuşmasının da yine aralarına fıkralar sokuşturup izleyicilerin dikkatini toplamaya başardı.

   Siyasetçilerin meydanda attıklarında nutuklarında halkı bıkıp usandırmayacak  ilgisini çekecek konuşma yapmaları  herkesin harcı değildir.

   Bu toplantılarda da halkın  ilgisine dikkat ettim. Toplantının başından sonuna kadar   pür dikkat konuşmayı izlediler ve de  konuşmacıyı alkışladılar. Siyasilerin en önemli gıdaları konuşmalarının alkış almasıdır.

Onlar çevreyi gözleyip halkın ilgisini sezerler.  Konuşmalarda jest ve mimikler konuşmalarının tamamlayıcı unsunu olur.

Yılların deneyimli politikacısı İnce, tüm bu özelliklere sahip bir politikacı olduğunu Edirne’de bir kez daha kanıtladı. Toplantıya katılanlara dikkat ettim.  Aralarında belki kendi partisine oy vermeyecekler de vardı.

    Onlar CHP Milletvekilinin  konuşmasını izlemek için gelmişler ve konuşmanın sonunda   sözlerinden etkilenmişlerdi.Bu siyasiler açısından önemli bir  başarıdır. Bu toplantıda dikkatimi çekti. Muharrem ince halkı toplayıcı, kucaklayıcı toplum arasındaki farklılıklara bakmaksızın kendi partisinde toplamayı hedefleyen konuşma yaptı.

Bu konuda bir önerisi ilginçti muharrem İnce “  halkın kömür yiyecek almasını kesinlikle eleştirmeyin. Muhtaç olan vatandaşlar bu yardımı alır.

Halkın yoksulluğunu ortaya koyarak politika yapmak sizlere bir yarar sağlamaz. Bizim amacımız. Bugün en önemli gündem maddesi olan ülkedeki yolsuzluk ve hukuksuzlukları teşhir etmek olmalı  

Bunları halka duyurmak bu duyuruyu kesmeyi incitmeden yapmamız gerekir. Kızıp ona buna hakaret ederek halkı ikna etmek mümkün değil. Bugüne kadar yapılan yanlışlıklardan ders alarak halkın tüm kesimlerini kucaklayacak politika izlemek ve insanlara güven vermek gerekir” şeklinde sözlerini tanımladı.

Siyasetin en üstünde olanların yaptıklarına baktığımızda bu barışçıl halkı birleştirici konuşmalar gerçekten gelecekte siyaset için umut verici konuşmalar olmasını diliyorum.  

 103 total views,  2 views today

Next Post

Günşen, ‘Kadınları göz ardı etmeyeceğiz’

Her gün şehri karış karış dolaşarak, Edirne’ye vizyon katacak projelerini anlatan Ahmet Günşen, kadınlara has pek çok yeniliğin hayata geçeceğinin müjdesini verdi. AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Ahmet Günşen, 11 Mart 2014 Salı günü tanıtım çalışmaları kapsamında Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi ve Edirne Ticaret Borsası İlkokulu’nda bulunan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp