İlimizin oda ve borsa başkanları sorunlarını gündeme taşıdı

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne merkez ve ilçelerin oda ve borsa başkanları ETSO’da yapılan yöneticiler toplantısında bir araya geldi. Oda ve borsa başkan ve yöneticileri bölgelerinin sorunlarını gündeme taşıdı. Belirlenen sorunlar rapor halinde yetkililere iletilecek.

etso-odalar-toplantısı3

Edirne merkez ve ilçelerdeki Ticaret Odası ve borsa yöneticileri ETSO’da bir araya geldi. Toplantıya ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, Meclis üyeleri Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk Meclis Başkanı Fedai Canım ile meclis üyeleri, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan İhtiyar Meclis Başkanı İsmail Şenbaş, Uzunköprü Ticaret Borsa Başkanı Egemen Aslan Başkan Yardımcısı Abdullah Saka, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük ve yönetim kurulu üyeleri, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ve diğer yöneticiler katıldı.

etso-odalar-toplantısı4

ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren’in yönettiği toplantıda söz alan Eren, bu ve benzeri toplantıların Edirne ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

etso-odalar-toplantısı5-mehmet-eren

Daha sonra ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt söz aldı. Zıpkınkurt konuşmasında göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmaları değerlendirdi ve konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Edirne’nin sorunları ve çözüm yolları konulu sunum yapmak istiyorum. Bunları böyle çalıştayla somutlaştırılıp seçimlerde siyasilere sunmak istiyoruz. Toplantı sonundan çıkacak ortak kararla, İlimiz ve ilçelerimize katkılar sağlayacaktır.

etso-odalar-toplantısı4-recep-zıpkınkurt

Özellikle Organize Sanayi Bölgesi ve kalkınmada öncelikli yöreden bahsetmek istiyorum. Organize Sanayi Bölgemizde inşa aşamasında 10 firma, proje aşamasında 14 firma, bekleyen boş 5 adet parselimiz bulunmaktadır. Bölgemize özel teşvik verilmesi halinde, yatırımcıların bölgeye olan ilgileri aratacaktır. Böylece Edirne ekonomisi gelişecek. İstanbul’un kentsel dönüşümle başlayan yeniden yapılan imar çalışmaları nedeniyle sanayicilerimiz Edirne’de yer arayışına girdi. Bunlardan iki üç firma ile görüştük. Organize Sanayi Bölgesinin konumu önümüzde ciddi bir sorun. Bununla ilgili dosya hazırlayıp yetkili bakanlarımıza sunacağız. Maliye Bakanlığına bölgemiz için bir talep dosyası hazırlayacağız.

etso-odalar-toplantısı4-recep-zıpkınkurt2

İlimizin özellikle kalkınmada öncelikli yöre kapsamına alınıp cazip hale gelmesini istiyoruz. Gelen yatırımcılar teşvik bekliyor. Toplu konut ve inşaat sektörü kanayan yara. Edirne ve ilçelerinde 5176 adet konut hedefleniyor. Bunların büyük bölümü yapılmış durumda bir kısmı ise boş. Hala daha yapılmaya çalışılıyor. Bu durum sektörde faaliyet gösteren işadamlarımızı çok zorluyor. Toplu konutta görev yapan taşeron konumundaki işverenler bölgelerine borç takarak gidiyorlar

HIZLI TREN PROJESİ

Hızlı tren projesi bölgemiz için çok önemli. Bu proje gerçekleştiğinde yılda bir milyon kişiyi bölgemize taşıyacağını umuyoruz.

Bununla birlikte turizm atağı olacak. Edirne 2 milyon turist almış olacak. Bunu nasıl geliştirebiliriz. İlimizde konaklamalı turizmi geliştirmeliyiz. Bu konuda otelcilerimiz ve yatırımcılarla bir araya geliyoruz. Hızlı tren kentin gelişimi anlamında da farklılık yaratacak. Hızlı trenin devreye girmesi ile Edirne İstanbul’un banliyösü olacak. Bundan Edirne yararlanmalı. Hızlı trene Havsa ve Uzunköprü’den bağlantı yolları yapılmalı.

etso-odalar-toplantısı

HAVAALANI PROJESİ

Edirne’ye 14 Km mesafede bir hava alanı projemiz var.2105 metrelik pistimiz bitirilmiş durumda üzerine tek asfalt kaplaması yapılacak. Bundan sonra bu hava alanından 100 kişilik pervaneli uçaklar yolcu taşıyacak. Hava alanı için bir terminale ihtiyaç var. Bu 350–400 bin liralık masrafla hava alanı terminali yapılabilecek. Bunun yapımı için merkezi hükümetten beklentimiz yok. Özel İdare bütçemiz bunu karşılayacak durumda. THK ve Bilgi Üniversitesi eğitim uçuşları konusunda buradan yararlanacak. Bunun için Edirne’de uçuş okulu açma sözü aldık. Bu da Edirne ekonomisine katkı sağlayacak. Başbakanımız bu konuda destek verdi. Ticari işletmeler sahipleri için vize işlemlerinin kolaylaştırılması, Gümrük giriş çıkışlarının hızlandırılması. Bu konuda Bulgarlarla yapılan görüşmelerde önemli gelişmeler oldu. Bulgarlar istenilen evrak sayısında azaltma yaptı Vizeleri de kısmen uzatarak, bizim isteklerimize cevap vermiş oldu. Yunanistan ile sıkıntımız yok. Vizeleri alıyoruz. Yapılacak görüşmelerle vize sürelerinin uzatılması konusunda görüşmelerimiz olacak. Odalar ve Borsalar Birliği Macaristan ile bir protokol imzaladı Oda üyelerine ilk çıkışı bu ülkeye yapmak koşulu ile dörder yıllık vize verecek. Biz de istediğimizde bundan yararlanacağız. Gümrükten giriş çıkış konusundaki girişimlerimizde kapılardaki peronlardan diplomatik peronlardan işadamlarının seri şekilde kullanmasını önerdik. Bu konuya Bulgarlar sıcak baktı Türk tarafı personel eksikliği olduğunu söyledi.  Bu eksikliğin giderilmesi sözünü aldık. Bir talebimiz de borcu olmayan iş sahiplerine yeşil pasaport verilmesi oldu. Devlete vergi verenin bunda hakkı olduğu kanısındayım. Devlet memurlarına tanına bu hak işadamlarına da tanınmalı.

etso-odalar-toplantısı5

EDİRNE BİR MARKA KENT

Bilindiği gibi kentimiz bir marka şehir, peyniri, badem ezmesi ile hardaliyesi ile bu ürünlerimizle ilgili bir müze oluşturmak istiyoruz. Bunun adını yöresel ürünler müzesi koyalım diyorum. İşverenlerimizle görüştük olumlu bakılıyor. Gelen turistler müze görmek istiyorlar. Avrupa ülkeleri bu konuda büyük gelir sağlıyor. Fransa çiçek müzesi kurmuş” dedi

Ardından söz alan Ticaret Borsası yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, bölgenin en önemli sorunlarından birinin arazi toplulaştırılması olduğunu kaydeden Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü; “arazilerin bölünmesi nedeniyle ciddi anlamda kaynak kaybı oluyor. Diyelim 20–25 bin dekar arazisi olan bir köyde burası 300 hane ise burası ortalama 300 traktöre sahip. Buradaki araziyi 25 traktör rahatlıkla işleyebilir. Bunun yanına ekipmanlarını da koyduğunuzda büyük ekonomik kayıplar oluşuyor.

etso-odalar-toplantısı4-özay-öztürk

Başbakanımızın Edirne’ye gelişinde Tarım bakanımızla bu konuşu konuşma imkânı bulduk ve destek istedik. Tarım İl Müdürlüğü arazilerin toplulaştırılması ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Buna bizim de katkı sağlamamız gerekir. Bu arada miras hukuk ile de bir şeylerin yapılması gerekiyor. Ürünler kayıt içine alınıyor. Ülkemizde kayıt dışılık da devam ediyor. Özellikle et ve süt ürünlerinde KDV’nin %1’e düşürülmesi konusunda çalışmalar yapmalıyız. Bizim ürünlerimizin diğer borsalarda tescil yapılması gerekir. Bu konuda yasada boşluk var kendi ürünlerimizin bizler tarafından tescilinin yapılmasını istiyoruz. Borsalar tarafından satılan hayvanlardan ek bir pirim sistemi talebimiz olabilir. Böylece borsaların aktivitesi artar kayıt içine girilmesi sağlanmış olur. Borsamızda Depoculuk Anonim şirketi faal durumda depolarımızı şu anda TMO tarafından kiralandı. Lisanslı depoculuk yapmakla ilgili hedefimiz var.

Bu konuda başvurumuzu yaptık. Bu sistemin yaygınlaştırılması inancındayım. Böylece üreticiler harmanda malını satmak zorunda kalmayacak. Pirim yaptığı dönemde satma imkânı doğacak. Bölgemizdeki sulama projelerimizin daha da hızlandırılması gerektiği inancındayız. Böylece sulanabilir arazi oranı artmış olacak. Bir konuyu da burada belirtmek isterim. Edirne’ Ankara’dan Edirne olarak değil Trakya olarak değerlendiriliyoruz. Tekirdağ’da sanayi gelişmiş durumda ayni kalıp içine Edirne’yi de sokmuş oluyorlar. Bunun Edirne bazında değerlendirilmesi gerektiği inancındayız” dedi

Ardından konuşan Keşan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük. Keşan’ın ekonomik sorunların dile getirdi ve çözüm yolları konusunda bilgi verdi. ETSO’da yapılan toplantıda söz alan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İşçimen, Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Borsa Başkanı İpsala ticaret Borsası Yönetim Kurulu başkanı İbrahim girgin bölgenin sorunlarını dile getirdiler. Daha sonraki ikinci oturumda Edirne ilinin ve ilçelerin ekonomik sorunları belirlendi ve hazırlanan ortak rapor yetkililere iletilecek.

etso-odalar-toplantısı6

etso-odalar-toplantısı7 etso-odalar-toplantısı8 etso-odalar-toplantısı8-ibrahim-ipsala etso-odalar-toplantısı88

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 161 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Ak Parti Adayı Esnafla Kucaklaştı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com AK Parti’nin Edirne Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Ahmet Günşen, önceki gün seçim gezilerine başladı. AK Parti Edirne Adayı Ahmet Günşen, dün Alipaşa Çarşısında esnafı ziyaret ederek, kendisini tanıtarak esnaftan destek istedi. Bu sırada basın mensuplarına özel açıklamalarda bulunan Günşen, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp