Edirne Valiliğinin katkıları ile yapılan İlk Yardım Eğitim merkezi, 112 Acil Çağrı Merkezinin bulunduğu binada düzenlenen törenle hizmete açıldı. Vali Canalp, açılışta yaptığı konuşmada 112 acil çağrı merkezinde Türkiye’de ilk defa Edirne’de ilk yardım eğitimlerinin verildiği söyledi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-ilk-yardım-merkezi-8.jpg


Tüm acil çağrıların tek merkezde toplandığı 112 Acil Çağrı Merkezinin giriş katında hizmet verecek olan ilk yardım eğitim alanını açılışına Edirne Valisi Ekrem Canalp, eşi Dr. Ayten Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih karabacak, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt diğer protokol üyeleri ve daire amirleri ile eğitim alacak kursiyerler katıldı. Bilinçli eğitim hayat kurtarır sloganı ile hizmete açılan Eğitim merkezinin ilk kursiyerleri ise Sağırlar Spor Kültür ve Aileleri Derneği üyeleri oldu ve ilk yardım konuları işaret diliyle anlatıldı.


Edirne Valisi Ekrem Canalp, açılışla yaptığı açıklamada, “İlk Yardım Eğitim Merkezinin ilkleri yapmak her zaman çok önemlidir. Birçok ilimizde bu tür binalar yapıldı veya yapılıyor. Şu anda bulunduğumuz binada bütün acil çağrılar tek merkezde koordineli bir şekilde toplandı. Bu merkezin daha verimli kullanmak amacıyla Türkiye’de ilk defa 112 acil binaları aynı zamanda ilk yardım eğitimi veren merkez haline getirdik. Burada yıllar içinde binlerce Edirneli ilk yardım eğitimi alacak. Açılışını yapacağımız merkezin Edirne ve Edirneliler için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-ilk-yardım-merkezi-9.jpg


Vali Canalp ve davetliler açılışın ardından ilk yardım eğitiminin ilk dersine katıldıktan sonra 112 Acil Çarı merkezini ziyaret ederek görevlilere başarılar dilediler. Vali Canalp, burada yaptığı açıklamada ise Edirnelilerden iki istirhamı olduğunu ifade ederek, “Bunlardan ilki, İtfaiye, polis, Jandarma, AFAD gibi acil sağlık hizmetleri için Edirnelilerin sadece ve sadece 112 numarasını aramayı alışkanlık haline getirmelerini istirham ediyorum. Bu bilgiyi herkesin paylaşmasını rica ediyorum. İkinci bir konuda 112 gibi diğer acil çağrı merkezlerinin gereksiz yere meşgul edilmemesidir. Meşgul edildiği zaman bu çağrı merkezlerinin belli bir kapasitesi var gereksiz aramalarda yoğunluğa göre arama yapılan çağrılar sırayla beklemeye alınmak durumunda kalınıyor. Bekleme demek bazen sizin ihtiyacınız olmayan zamanın birileri için hayati olabilir. Lütfen bilinçli olalım ve çevremizdekileri de uyaralım” şekli konuştu.
Vali Canalp ve beraberindekilerin bina girişinde hatıra fotoğrafı çektirmesi ile program sona erdi.
Edirne Valiliği Sağlık Bakanlığı izniyle “ilk yardim eğitim merkezi “açarak Türkiye’de ilki gerçekleştiren valilik oldu.

  • Faaliyete geçen “İlk Yardim Eğitim Merkezi’nde”; Acil ve Afet durumlarında hayat kurtaran ilk yardım eğitimlerini yaygınlaştırmak ve ilk yardım konusunda toplumu harekete geçirmek hedefleniyor.
  • Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi; bakanlık onaylı temel ilk yardim eğitimi almak ve gönüllülükle ilk yardımcı olmak isteyen tüm vatandaşlarına bu eğitimleri ücretsiz olarak verecektir. Dünya genelinde her yıl ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetler nedeni ile çok sayıda insan yaşamını kaybetmekte yada yaralanmalar sonucunda sakat kalmaktadır. Kazalarda ölümlerin %50’si ilk 30 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman sağlık görevlisi olmayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine veya başkalarına yapacakları ilk yardım uygulamaları son derece önemlidir. En kısa sürede bilinçli, kaliteli ve doğru ilk yardım uygulamaları ile ölüm oranlarının azaltılması mümkündür. Bu nedenle hasta ve yaralıların yaşam şansını artırmak, hayatın kurtulması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak amacıyla olay yerinde yapılacak ilk yardım uygulama hizmetleri çok önemlidir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-ilk-yardım-merkezi-10.jpg
  • “Bilinçli ve Doğru İlk Yardım Hayat Kurtarır ” sloganıyla insanlarımız kazadan yangına, doğal afetten işyerindeki sorunlara kadar, bir çok alanda doğru müdahalelerle hasta ve yaralıları hayatta tutmanın yollarını öğrenerek ve bu sayede de bugün ilk yardım bilgisi yetersizliğinden kaynaklanan binlerce ölüm ve sakat kalma olayının önüne geçilecektir. İlk yardım uygulamaları, acil yardım gelinceye kadar bu konuda eğitim almış kişilerin, olay yerinde bulunan malzemelerle, ilaçsız olarak yapılan uygulamaları içerir. Ancak ilk yardım eğitimi almamış kişilerin ilk yardım uygulamalarında bulunmaları sakıncalı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle ilk yardım uygulayacak olan kişilerin mutlaka ilk yardım eğitimi almış olmaları, öncelikli amaçlarının kişilere zarar vermemek olduğunu bilmeli ve hayati tehlike oluşturabilecek müdahalelerde bulunmamaları son derece önemlidir. Bu bilinçle Edirne Valiliği olarak, Türkiye’de büyük eksikliği hissedilen halka yönelik Temel İlk Yardım bilincinin geliştirilmesi, konuya gereken duyarlılığın gösterilmesi ve İlk Yardım eğitimi almış kişilerin sayısının artırılması amacı ile 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü hizmet binasında, Sağlık Bakanlığı izniyle “İlk Yardım Eğitim Merkezi” açtık. Bu merkezde Temel İlk Yardım kursları düzenlenerek, Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı gönüllü ilkyardımcılar yetiştirilecektir. Aynı zamanda “29.07.2015 tarihli ve 29429 sayılı İlk Yardım Yönetmeliğinde yer alan İş Sağlığı Güvenliği kapsamında yasal zorunluluk olan ; İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı ;
    a) Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı,
    b) Tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı,
    c) Çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı,olmak üzere bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az TEMEL İLKYARDIM EĞİTİMİ SERTİFİKASI almış ilkyardımcı bulundurulması zorunludur.” Maddesi göz önünde bulundurularak, açılan Edirne Valiliği İlk Yardim Eğitim Merkezinde düzenlenen sertifikalı ilkyardım eğitimleri ile Kurumlarımızda zorunlu bulundurulması gereken sertifikalı ilkyardımcı ihtiyacı giderilecektir. Bunun yanı sıra, Edirne Valiliği ; Edirne halkına , gönüllülük esaslı kurulan Sivil Toplum Kuruluşlarına(STK) , Derneklere, sporculara anrenörlere ücretsiz olarak sertifikalı ilk yardım eğitimleri vererek gönüllü ilk yardımcılar yetiştirilecektir. Edirne Valiliği bünyesinde açılan İLKYARDIM EĞİTİM MERKEZİNDE ;Hemşire Ayten SÜNETÇİLER Mesul Müdürlük ve Eğitmenlik görevini üstlenirken, Hemşire Emine AYDIN ÖZGÜR’de eğitmen olarak görev yapacaktır. Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezinin ilk kursiyerleri talepleri üzerine Edirne Sağırlar Spor Kültür ve Aileleri Derneği üyelerine verilecektir. İlkyardım eğitimi süresince ve sınavlarda İşaret Dili Tercümanı Denizhan KURT gönüllü tercümanlık yaparak eğitimde iletişime destek olacaktır.