İNAĞ “Edirne’deki su taşkınlarına devletimiz el atmalı”

admin

EDOSOB Başkanı Emin İnağ su taşkınları nedeniyle yaptığı açıklamada. Bu tür felaketlerin son bulması gerektiğini belirterek şunları kaydetti, “ biz esnafların sosyal güvenlik kurumlarına ödenecek pirimleri devam ediyor.

emin inağ

 

 

 

 

 

 

 

Su altında kalan, faaliyet göstermeyen işyerlerinin elemanların alacakları ücretler devam ediyor. Bunun önüne geçme imkanı yok. Bunları tahsil edecek bir sistem yok. Çiftçilerin zararını karşılayacak sistem var. Böyle durumlarda esnafların zararlarının yok sayılması büyük eksiklik. Sigortalı çalışanlar biraz olsun kurtardı. Sigortası bulunmayan insanlarımız bu durumdan zarara uğrayacaklar. Zararın neresinden dönülse kardır, gelen yılbaşı. Yunanistan’dan gelecekler için yine sel baskınları yaşanmaz. Bulgaristan barajları açmaz. Ne yazık ki bizim kaderimiz Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açıp açmamasına bağlı. Bunun önüne nasıl geçilecek. Belli sistemlerle gelişen teknolojiden yararlanarak, taşkın anından daha önceleri haberimiz oluyor. Bu süre zarfından taşkın alanında bulunan hayvanlarımızı kurtarabiliyoruz. Bu felaket sırasında Edirne Belediyemizin büyük gayret gösterdiğine tanık oldum. Örneğin dün birinci köprü başında su yükselme aşamasında anında telefonu açtım. Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a ulaştım. Baktım kısa zamanda belediye araçları orada. Bu durum sevindirici bir olay.  Bu durum bizlere moral veriyor. Benim üzüntü duyduğum bir durum. Devletimizin üst düzey yetkilileri olaya ilgisiz kaldı. Bunu esnaflarımız da söyledi ve “ Başkanım bu felaket anında bizleri kimse aramadı. Bir geçmiş olsun demedi. Bizim adımıza sizi aradılar mı” diye sordular. Ben esnaf arkadaşlarıma mahçup oldum, ben de aranmadım. Bizim Türk Geleneklerimizde geçmiş olsun  diye bir gelenek vardır. Hastalara ,başına bir felaket gelenlere, geçmiş olsun denilir. Bu insanlara moral verir. Üzüntülerini azaltır. Her halde büyüklerimizin bu ihmali yoğun işlerinden kaynaklanmış olsa gerek; bizleri geçmiş olsun diyerek arayıp, soran olmadı.

Bu ayın 23’ünde bölgemize bakanlarımız geliyor. 24’ünde de Başbakanımız Edirne’de olacak. Dün Belediye Başkanımıza teşekkür etmek için gittim. Bu olayda duyarlı davrandığı için teşekkür ettim. Bu konuda neler yapılması gerektiği konusunu görüştük. Ayrı ayrı rapor verilmesinin yararlı olacağını söyledi. Belediye Başkanımız özet olarak sorunları dile getirecek. Burada alınması gereken en önemli önlem ülkeler arası diyalog sağlanarak nehir yataklarımızın temizlenmesidir. Bunun dışında bir önlem olmaz. Bunu yaparken geç kalmamalıyız.  Bu konuda teknik çalışmalar başlamalıdır. Enez tarafından başlayıp nehrimizi temizlemeliyiz. Burada nehirlerin kot olayını da dikkate almak zorundayız. Çeltiklerimizi deniz suyu basmayacak şekilde nehir yataklarında temizlik yapılmalı. Bir defa başlandığında iş sona erer, bizim kadar Yunanistan ve Bulgaristan’da mağdur olmaktadır.  Edirne’de bu seddeleri yaptıranlardan Allah razı olsun. Aksi takdirde bu tür taşkınlarda şehrimizin kenar semtleri sular altında kalırdı.Nehir yataklarının temizlenmesinden sonra  nehirlerimizden daha çok yararlanacağız. Turizm daha da gelişecek.

Bu arada değerli basın mensuplarımız Edirne’de yaşıyor. Edirne’den böyle haberleri yazarken özenli olmalıyız. Ulusal basında bu abartılı şekilde “ Edirne sular altında kaldı” şeklinde yankılanması ile buraya gelecek turist kafileleri turlarını iptal ediyorlar. Bazı medya kuruluşları öyle haberler veriyor ki bunu izleyenler sel sularının Selimiye’nin yanına kadar geldiğini sanıyor. Farklı fotoğraflarla  Edirne’deki su taşkınları  abartılı şekilde veriliyor.Burada yaşayan ülkesini seven insanların buna dikkat etmesi gerekir” diye konuştu.

 213 total views,  2 views today

Next Post

Fahri Trafik Müfettişleri toplantısı yapıldı

Edirne’’de bulunan Fahri Trafik Müfettişleri yılın son toplantısını Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemalettin Salonunda yaptı. Toplantıya Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Fahrettin Soydan, Komiser Yardımcısı Mustafa Osmanoğlu,Polis Memuru Göksel Çiçek ve Edirne’de bulunan Fahri Trafik Müfettişleri katıldı.               Fahri Trafik Müfettişliği Uygulamalarının dile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp