İngiltere’den Edirne’ye ticaret köprüsü

admin

Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan Mutabakat Bildirisi, Edirne ve İngiliz şirketleri arasındaki işbirliği fırsatlarına odaklanırken, sanayi ve ticari alışverişi güçlendirecek.

Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası tarafından, ekonomik güç birliği yoluyla İngiltere ve Türkiye’deki şirketler arasındaki ticari ilişkilerin gelişimini teşvik hedefiyle hazırlanan Mutabakat Bildirisi,  Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile imzalandı. Edirne’de yapılan imza törenine Birleşik Krallık Başkonsolos Yardımcısı ve Ekonomi ve Refah Bölümü Başkanı Rafe Courage, Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Chris Gaunt ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

etso

İmza törenine katılan Birleşik Krallık Başkonsolos Yardımcısı ve Ekonomi ve Refah Bölümü Başkanı RafeCourage, Birleşik Krallık Yatırım ve Ticaret Ajansı (UKTI) ile Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası arasında stratejik ortaklık olduğunu belirterek, karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerini arttırma çalışmalarında Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odasının kilit bir stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı. Türkiye’nin refah ve dinamik bölgelerinden Edirne’nin bu anlaşma sayesinde, Britanya iş dünyasıyla daha yakın çalışmalar geliştirebileceğini ifade etti.

Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt, Mutabakat Bildirisi ile Edirneli şirketlere, İngiltere’deki şirketlerle karşılıklı teşvikler ve kolaylıklar sağlanmasına öncülük etmekten dolayı duydukları mutluluğu ifade etti. Gaunt sözlerine şu şekilde devam etti ; “Mutabakat Bildirisi ticaret, yatırım, teknoloji transferi alanlarında etkili işbirliğine katkı sağlayacak ve kolaylaştıracak. Bu bildiri ile ekonomik ve endüstriyel faaliyetlerde, bilgi alışverişi yolu ile iki ülke arasındaki ekonomik ve sanayi işbirliği genişleyecek, iş fırsatları hakkındaki bilgiler karşılıklı olarak paylaşılacaktır. Mutabakat Bildirisi, her iki kurumun üyeleri aracılığıyla ticaret ve iş olanaklarını genişletmeyi amaçlayan bir bakış ile Edirne ve İngiltere’deki spesifik iş fırsatlarına köprü olacak”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt ise Türkiye’deki İngiliz Ticaret Odası ile böylesi bir işbirliğinden memnuniyet duyduklarını belirterek “Edirneli iş adamlarımızın, küreselleşen dünyada dışa açılım sürecine katkıda bulunabilmek adına çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bugün burada altına imza attığımız protokol de bu çalışmalarımızdan bir tanesi. Bu anlaşma sayesinde, Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası ile ilk adımını atarak başlattığımız bu işbirliği sürecinde, aramızdaki bilgi alışverişi, düzenlenecek olan ortak faaliyetler, yatırım ve işbirliği ortaklıkları her iki tarafın üyelerinin menfaatine hizmet edecektir. Anlaşmamızın hayırlı olmasını diliyor, bölgemiz iş dünyasına yeni ufuklar açmasını temenni ediyorum” dedi.

etso (1)

ORTAK GİRİŞİMLER DESTEKLENECEK

Mutabakat Bildirisi (MOU – Memorandum of Understanding), iki ülkedeki şirketlerin ticaret, yatırım, teknoloji transferi, teknik, mesleki deneyim, ekonomik ve ticari yasa – yönetmelik hakkında bilgi alışverişi gibi konuları kapsıyor. Bu anlaşma ile Edirne ve İngiltere’deki şirketler, ikili yatırım ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla seminer, konferans ve eğitim programları düzenlerken aynı zamanda kendi bölgelerinde iş yapmanın inceliklerini de birbirleriyle paylaşacaklar.

Mutabakat Bildirisi kapsamında, ortak girişimler yoluyla yatırım ve teknoloji transferi teşvik edilecek ve belirli projeleri ve ortakları belirlemek için karşılıklı destek sağlanacak. İkili ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla her iki ticaret odasının üyelerine yönelik seminerler, konferanslar ve eğitim programları düzenlenecek.  Fuar ve sergilere katılımda destek verilecek.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin işbirliğini genişletmek amacıyla iki ülke arasındaki sanayi ve ticari heyetlerin ziyaretleri, alışverişleri ile ticari, endüstriyel, ekonomik yasa ve yönetmelik hakkında bilgi alışverişi kolaylaştırılacak.

Bilgi, bağlantılar ve işletme maliyetleri göz önüne alınarak yapılacak etkinliklerin kapsamında ise; enerji, bilişim, ilaç, sağlık, nano teknoloji, bilim ve inovasyon gibi sektörlerden başlayarak üç ayda bir iki sektörü kapsayacak eğitim programları ve seminerler planlanırken, İngiliz ve Edirne şirketlerinin bu alanlarda gerçekleştirebilecekleri işbirliği fırsatları değerlendirilecek.

Türkiye ile İngiltere arasında 125 yıldır ticari ve kültürel bir köprü görevi üstlenir. İngiltere dışında faaliyet gösteren ikinci en eski Ticaret Odasıdır. Oda, 2013 yılında UKTI (Birleşik Krallık Ticaret&Yatırım Departmanı) ile İngiltere ve Türkiye arasında ticareti artıracak olanakları destekleyen Stratejik Ortaklık anlaşması imzalamıştır. Anlaşma çerçevesinde iki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirmek ve yeni işbirlikleri yaratmak hedefiyle projeler geliştirilmektedir. Bu girişim, Türk ve İngiliz firmalarına her iki ülkede ve Orta Asya gibi üçüncü ülkelerde işbirliği fırsatları sunmakta, Türkiye’deki Britanyalı şirketler, yatırımcılar ve hissedarlar için güçlü ve sürdürülebilir bir ekosistem yaratmaktadır. Oda, Türk firmalarıyla iş yapmak isteyen İngiliz firmalarını, Türkiye ekonomisi ve şirketleri hakkında bilgilendirirken, üyeleri adına İngiltere’deki Ticaret ve Sanayi Odaları’yla ve Ticaret Bakanlığı ile ilişkileri geliştirir. Avrupa’daki İngiliz Ticaret Odaları Konfederasyonu’nun (COBCOE) üyesidir.www.bcct.org.tr

1885 yılında, Türkiye’de ikinci olarak kurulan ETSO, 129 yıldır bölgenin ticaret ve sanayi erbabına hizmet etmektedir. Dünden bugüne, üyelerine en kaliteli ve üstün hizmeti götürme misyonu ile faaliyetlerine devam eden ETSO, Edirne İli’ni ve Türkiye’ yi ulusal ve uluslararası platformda en iyi şekilde temsil ederek, mesleki disiplin, ahlak ve dayanışma çerçevesinde, üyelerine zamanında, kesintisiz, mükemmel hizmet vermek, ulusal ve uluslar arası saygın kimliğinle birlikte deneyimlerini ve birikimlerini kullanarak ekonomik ve sosyal hayata katma değer sağlamak, sürekli gelişerek yarattığı katma değeri arttırmak için çalışmaktadır.www.etso.org.tr

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) İngiliz şirketlerine uluslararası arenada basarılı olmaları için yardımcı olan devlet kurumudur. Ayrıca yurtdışındaki şirketlerin küresel iş dünyasında başarı kazanma yolunda Avrupa’nın en iyi ülkesi olarak bilinen Birleşik Krallık ekonomisine yüksek kalitedeki yatırımlarını getirmelerine de yardımcı olur. UKTI, Birleşik Krallık, İngiliz büyükelçilikleri ve diğer diplomatik ofislerinde alanlarında uzmanlaşmış kadrosu aracılığıyla tecrübesini ve geniş iletişim ağını ilgili yatırımcıların hizmetine sunar. Bu doğrultuda yatırımcıları, küresel ekonomi sahnesinde rekabetçi olmaları için gerekenler konusunda yönlendirir. www.ukti.gov.uk

 

  

 226 total views,  2 views today

Next Post

Bölgemize zarar veriyorsunuz

2014-2015 Eğitim ve öğretim yıllı öncesi yüzlerce okul müdürünün yerleri değişti bu değiştirmelerde nelerin etkili olduğunu bu mesleğin içinde olanlar tüm detayları ile biliyorlar. Okullarda uzun süre yöneticilik yapmanın yeniden sınıflara yönlendirilmesi ne derece yararlı olacaktır. Eğitim yılının başladığı günlerde okul idarecileri görevlerinden zoraki uzaklaştırılıyor. Bir okul müdürünün yerinde kalmasında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp