İnşaat Mühendisleri Odası İmar Palanlarına itiraz etti

admin

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliği’nden yapılan yazılı açıklamada,  03.10.2017 tarih ve 2017/183 sayılı Belediye Meclisi Kararı ile askıya çıkan Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkaya Mevkii Revizyon ve İlave Uygulama İmar Planlarına 15 madde içerisinde belirtilen gerekçelerle itiraz ettikleri belirtildi.

Açıklamada;  “Yaptığımız itirazda söz konusu planların; eksik ve hatalar içerdiği, kentin ve kentlinin ihtiyaçları üzerinden kurgulanmadığı, özellikle kademeli emsal uygulaması ile stabil olmayan belirsiz bir nüfus projeksiyonu öngördüğü, kamu yararı gözetmediği, şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu ve tüm bu nedenlerden dolayı uygulanabilir olmadığını gerekçelerimizle bildirdik.

Bu haliyle askıda bulunan Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkaya Mevkii Revizyon ve İlave Uygulama İmar Planlarının iptal edilerek, demokratik planlama süreci içerisinde, kentin tüm dinamiklerinin katılımı ile yeniden düzenlenmesi gerektiğini, aksi halde ileride doğabilecek telafisi mümkün olmayan zararların önüne geçilemeyeceğini açıkça itiraz dilekçemizde belirttik.

15 maddelik itirazımızdan sadece 3 ve 7. Maddede belirttiğimiz itirazlarımız doğrultusunda düzeltme yapılmış, diğer 13 madde ise oybirliği ile reddedilmiştir. İtirazımız doğrultusunda kademeli emsal uygulamasından da, park alanlarına komşu parsellerin yaklaşma mesafesini minimum 1 mt. olarakdüzenleyen plan kararındanda vazgeçilmiştir.

Bununla birlikte oybirliği ile reddedilen itirazlarımızda;

Yeşil Alanların aynı zamanda deprem, yangın gibi afet zamanlarında kentlilerin toplanma alanları olduğunu,

Yeşil Alan ihtiyacının Kentin toplamında değil yürüme mesafeleri içerisinde, yaşam alanları çevresinde değerlendirilmesi gerektiğini,

Kent parka yaya ve bisiklet yolu ile ulaşılabilirliği sağlayacak yeşil bant oluşturulmadığını bu durumda Kent parka ulaşmak isteyen bisikletlilerin, yaşlı, çocuk, engellilerin kent parka ulaşımı için motorlu araç trafiği vb. yolları katederek bunların içerisinden geçmek zorunda kalacakları itiraz gerekçelerimizdeüstüne basa basa ifade edilmektedir.

Yine Kent parka yaya ve bisiklet yolu ile ulaşılabilirliği sağlayacak yeşil bant oluşturulmamasının;kentlilerin kent parka güvenli ulaşımını engelleyeceğini, parkın rahatlıkla kullanımını zorlaştıracağını,kentlilerin araçlarıyla parka ulaşmalarını teşvik edeceğini ve buna bağlı birçok sorunu beraberinde getireceğini itiraz gerekçelerimizde detayları ile açıkladık.

Yeni planlanan bir bölgede, bölgeye hitap edecek bir veya birkaç merkez oluşturulmamış olması yine Esentepe, Kavgaz, Şükrüpaşa mahallesi bölgelerinde olduğu gibi çarpık, apartman – merdiven altı dükkanlar ile düzensiz plansız çarşı merkezleri oluşacağının bu durumun görüntü – çevre kirliliğine ve lokal araç trafiğine yol açacağı konusunda uyarılarımızı itiraz maddelerimizde belirttik.

En önemlisi ise; Yeni planlanan bir bölgede, çıkmaz sokak oluşturulmasıdır. Bu durumun anlaşılabilir olmadığı gibi, yeşil kuşak çevresinden oluşturulacak yollar ile çıkmaz sokakların ortadan kaldırılabileceği de itirazlarımızda belirtilmiştir.

Oy birliği ile planları onaylayan Edirne Belediye Meclisi’ne bir kez daha sesleniyoruz. Bu yanlıştan dönün, kentlinin planlama sürecine katılımının olmadığı planlama anlayışından vazgeçin. Kavgaz, Kimyalar ve Dörtkaya Mevkii Revizyon ve İlave Uygulama İmar Planlarını iptal edin. Kentin tüm dinamiklerinin katılımı ile demokratik planlama süreci içerisinde, bütünlüklü planlama anlayışı ile yeni imara açılacak söz konusu bölgenin yeniden düzenlenmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.” Denildi.

 191 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Valisi Özdemir, hastaneye kaldırıldı

            Edirne Valisi Günay Özdemir, rahatsızlanarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, Özdemir’e anjiyo yapıldığını belirterek, “Tüm tahlilleri ve anjiyosu çok iyi çıktı. Sağlık durumu gayet iyi” dedi. Edirne Valisi Günay Özdemir, Mustafa Kemal Atatürk’ü anma törenlerine katıldıktan sonra geçtiği makamında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp