İnsanlarda Yaşam Heyacanı Azalıyor Mu?

admin

      İşimin haricinde boş kaldığım saatlerde evimin yakınında kahveye  gitme  alışkanlığım  sürüyor. Bunda amacım  kahvehanelerde  gününü  geçiren arkadaşlarımı  görüp havadan sudan bahsetmek güncel  konuları tartışmak  muhabbet etmeyi  böylece stres atarak  bir nebze olsan rahatlamayı hedefliyorum.

    Kahvehanelerde   bakıyorum,  bu amaca uygun rahatla oturup sohbet edebileceğiniz  masa yok gibi.

Kahveye gelen konukların  bazıları bir kenara oturmuş “arpacık kumrusu” gibi düşünürler.

Müşterilerin   bir kısmı ise  okey taşlı, kağıtlı oyun faslına başlamış. Bu ortama bir de kahvenin gürültüsü eklendiğinde  orada  oturup muhabbet etmek  imkansız hale geliyor.

Günümüzde her yerde  kahvehanelerin genel görüntüsü aşağı yukarı  böyle.

     Sadece çay kahve  içmek bir kenarda oturmak isteyenlere kahveciler makbul müşteri  saymıyor.

     Onlara göre, oyun karesini kurup gün boyu masa başından ayrılmayanlar daha değerli. Siz bakmayın bu tür yerlerin “Kıraathane” olarak tanımlanmasına. Oralarda kıraat (okuma ) ancak kahveye  alınan birkaç gazeteye göz gezdirmekle  oluyor.

       Onun dışında bir kenara oturup kitap okumak isteyenler” kardeşim kitap okuyacaksan git evinde oku” sözleri ile karşılaşır.

Aslında kahvehane gibi farklı çevreden insanların boş zamanlarında  bir araya gelmesi buluşması  ne güzel bir imkan sağlıyor.

Oralarda arkadaş gurupları  ortak görüşü olanlar, ülke sorunlarına duyarlı  kimseler dertleşip  güncel meselelerine  çözüm yolu arayabilirler veya  karşılıklı konuşup sohbet ederek içlerini döküp rahatlayabilirler.

Aslında bu  ortamın sağlanması  kahveye gelen herkes  için çok daha rahatlatıcı huzur verici bir imkan  yaratmayı sağlar.

  Kahvelerde oyun masasını çevreleyip ,her gün yüzlerce kişinin elinden geçen  kirli, hijyenik oymayan oyun kağıtları ve taşları ile  oksijenden yoksun,stresli  ortamda dinlenip zinde kalmak söz konusu olamaz.

Hal böyle iken,  çoğumuzun özellikle kış aylarında  kahve yaşamı genellikle   bu ve benzeri ortamlarda geçer.

    Buralarda geçirdiğimiz uzun zamanın ardından  evlerimize huzurlu kafamızdakidüşüncelerden arınmış , dinlenerek  gitme yerine daha yorgun ve stresli olarak döneriz.

Ne yazık ki, kahve yaşantısı bizim kültürümüzde  tarihi  geleneğimizde var.  Bugün ülkenin her yerinde en küçük köyümüzde  bakıyorsunuz birkaç kahvehane var.

Asırlar öncesi de insanlar evleri ve işleri dışında kalan zamanlarını  buralarda  bir araya  toplanıp sohbet edip  güncel sorunlarını  konuşurlarmış.

     Bugün de ayni farklı konular olsa da gelenek sürüyor.

     Kahvehane hayatı haricinde her ne kadar yaşamımızda  başka alternatifler olsa da, halkımızın  belli bir  kesiminin ikinci adresi olmayı  sürdürüyor.

Bazı insanlarımız başka işleri uğraşı alanları   bulunsa da onları erteleyerek evleri ile kahve arasında  günlerini  geçiriyor.

Bu mekanlar o kimseler için vazgeçilmez  konaklama yerleri . Buralarda her gün tekrarlanan sorunlar defalarca gündeme gelir.  Genellikle spor ve  at yarışları iddiaları konu edilir.

     Kahve alışkanlığına gelenek haline getirenlerin özellikle emeklilikte  yaşamları kahve ile evleri arasında tükenir gider.

Başka işleri uğraşları aramak gibi arayışları yoktur kahvehanelerin vazgeçilmez müşterileri olmuşlardır.

     Bazen  kahvenin bir kenarına çekilip  arkadaşlarınızla  sohbet etmek isteseniz de  yakınınızda bulunanların yüksek sesle konuşmalarından,  bu kişilerin   geyik muhabbetlerinden rahatlıkla sohbet imkanının bulamazsınız.

Özellikle maç saatlerinde kahvede bulunanlar  maça konsantre olur, çevresini görmez  sadece maç seyrine kilitlenir.

    Takımı gol kaçırdığında telaşlanır sinirlenerek “ah vah eder” bazen de işine gelmeyen takımı  aleyhine olan  maç pozisyonlarında kendine sahip olamaz  kalayı basar. Karşı takımın hataları olduğunda  ise mutlu olur.

Futbol meraklılarına özellikle fanatiklerine   göre  her zaman kendi takımlarının galibiyeti esastır.

Bunun aksi olduğunda ona da bir kılıf bulunur.  Bu mağlubiyette genellikle hakemler yanlış karar vermişlerdir.

 222 total views,  2 views today

Next Post

Serhad Şehri Edirne Tanıtım Filmi

 223 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp