İnsanlarımızın morale ihtiyacı var

admin

fikri_yalin_kose            Bu günlerde insanlarımız çok karamsar. Ülkemizdeki olumsuz gelişmelerden terör belasından kendi sorunlarını düşünemez duruma geldi.

            Asırlardır birbiri ile barışık olan, insanlarımız bir anda düşman kardeş oldular. Dünyanın en stratejik ortamında Avrupa ile Asya’nın köprüsü konumundaki bir yerde yıllardır huzur içinde yaşayıp giderken bizlere böyle birden bire ne oldu, neden bu duruma düştük.

Bunun ön yargı ile yaklaşmadan enine boyuna yorumlanması lazım. Birbiri ile kız alıp veren Kürt ile Türk aileler neden birbirine düşman olsun, içli dışlı olan aileler neden birbirinin hasmı haline gelsin. Halk hiçbir zaman düşmanlığı istemiyor. Yıllardır aynı semtte huzur içinde bir arada yaşadığı komşularıyla yine bir arada tasada ve sefada birlikte olmayı arzuluyor.

            Birileri halkın bu dostça yaşamına çomak sokmak istiyor. Bu tahrike kapılan bir guruplar ülkenin huzurunu kaçırıyor. Türkiye gibi bölgemin en güçlü ülkesi bu kaos ortamına acil olarak çözüm bulmalı, tahrikçilerin oyununu bozmalı.

Bunu sağlayamadığımız takdirde terör daha uzun yıllar devam edecek demektir.

            Terör sona erdi, barış ortamı geldi beklentisinde olup bu tehlikeyi göz ardı edenler şimdi acaba ne düşünüyorlar. Bugünkü terör ortamından en çok bu tehlikeyi dikkate almayanlar ve o guruplarla içli dışlı olanlar kısaca ülke yönetiminde söz sahibi olanlar sorumludur.

Öyle olmasına rağmen bu terörün faturası ne yazı ki ona sebep olanlara kesilmiyor. Yaşamını yitiren, şehit olanlar yine fakir fukara çocukları oluyor. Yoksul ailelerin yuvalarına yine ateş düşüyor.

            Bu gerçeği göz ardı ederek suçu ona buna atarak gerçek düşmanı görmeden sorunun çözümü mümkün olamayacağını herkes kafasına sokmalıdır. İnsanlarımızın sabrı da bir noktaya kadar olacaktır.

Suçlu olduğu ve suçlulara zemin hazırladığı halde bugün suçu başkaları ile paylaşmak isteyenlere halkımız itibar etmeyecektir. Bugün terör olayını düz mantıkla değerlendirmek isteyip yandaş TV kanalları ile gerçek suçludan başka suçlu arayanlar seçim geldiğinde boylarının ölçüsünü alacaklardır.

            Sabahları Televizyon kanallarını açtığımızda ‘acaba acı haber var mı’ diye korkuyoruz, içimiz yanıyor.  Şehit haberleri ülkemizde sıradan haber haline dönüştürülüyor. Vatan hizmeti için görevlendirilen bu gencecik insanlarımıza yazık değil mi?

Ülkede bu kadar önemli olaylar yaşanırken, Ülkenin kaderini etkileyecek kararların alındığı Türkiye Büyük Millet Meclisinin tatilde olması,  terör olaylarının görüşülmesi için Meclisin olağanüstü toplantısında komisyon kurulması için verilen önergenin AKP ve MHP oyları kabul edilmeyip meclisin tekrar tatile çıkması hangi mantığa sığar.

            Yeni parlamenterlerimizin ülkede böyle olayların hüküm sürdüğü bir zamanda sahillerde vücutlarını kızartmaları, ülkede hiçbir şey olmuyormuş gibi davranmalarını nasıl kabulleniyorlar.

Halkımızın bunu çok iyi sorgulaması gerekir.

BİR KİLO YEM BİR KİLO SÜT FİYATINI GEÇMİŞ

            İl Genel Meclisinin 8. Toplantısının 2. Oturumunda bölgemiz üreticilerini çok yakından ilgilendiren bir konu gündeme geldi. İl Genel Meclisi’nde görevli ikisi de köy kökenli olan, Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün ile Süt Üreticileri Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez gündem dışı yaptıkları konuşmada, süt fiyatları ve sonuçlarını gündeme taşıdı.

Bu konu gerçekten bölgemi insanının en önemli gelir kaynağını oluşturan, hayvancılıkla uğraşan insanlarımız açısından çok önemli bir konuydu. İlk olarak söz alan Akgün, tarım ve hayvancılıkla ilgili kurumlarda görev alan kişilerin İl Genel Meclisinde görev almasının yararına değindi.

            Ticaret Borsasında hayvan pazarına gittiğinde yüreğinin sızladığını, buzağı yetiştirmek hayvancılığın gelişmesi için  beslenen ineklerin kasaplık olarak  satılmasının hayvancılığın gelişmesi açısından endişe verici olduğunu söyledi.

Et fiyatlarının hızla yükselmesine karşın, sür fiyatlarının uzun süre yeninde saydığını,  buna karşın yem fiyatlarının  süt fiyatlarının yakaladığını hatta geçtiğini söyledi.

            Hayvanların beslenmesi için kullanılan yem fiyatının süt fiyatını geçmesi ile üreticilerin ineklerini kasaplık  olarak satmasıyla  hayvancılığımız  büyük tehlike altında demektir.

Bunun acil olarak çözüme kavuşturulması gerekir. Sütü para etmeyen hayvanını üreticiler kasaplık olarak satmak zorunda kalıyor. Böyle fiyat dengesizliği süt fiyatının bir yıla yakın süredir yerinde sayması, bu süre zarfında marketlerdeki süt ürünlerinin sürekli  zamlanması, değer taraftan hayvansal ürünlerden Et fiyatlarının hızla yükselmesi üreticilerin damızlık ineklerini  satmak için zemin hazırlıyor.

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez, bu çarpıklığı defalarca gündeme getirdiklerini, televizyon ve yazılı basın kanalıyla duyurduklarını fakat sonuç alamadıklarından yakındı.

            Süt sanayicilerinin kısa zamanda bu imkanlardan yararlanabileceklerini, uzun vadede ülkede süt darlığını yaşanacağı uyarısında bulundu. En küçük üreticiden en  büyük  süt sanayicisine kadar  bu konunun çözümünde önemli görevler düştüğünü, süt ile yem fiyatları arasındaki fiyat dengesinin sağlanmaması halinde bölgede hayvancılığın her geçen gün gerileyeceğine dikkat çekti.

Hayvan üreticiliğinin insanlarımız arasında  yaygınlaştığı bir dönemde devletimiz de devreye girip süt üreticilerimize destek vermelidir.

            Bunun için ya yem fiyatlarının düşmesini sağlamalı ya da süt fiyatlarını  yükseltmelidir.  Durum böyle giderse  bölgemizdeki inek sayısı  her geçen gün azalacak, ülkemiz süt ithal eder bir ülke konumuna düşecektir.

İl Genel Meclisi üyelerimizin bu uyarıları başta kendileri olmak üzere herkesi kulağına küpe olmalıdır….

 11 total views,  2 views today

Next Post

Aytın “damızlık inek yarışması Edirne’de yapılacak”

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay AYTIN 2015 yılında yapılması planlanan “Siyah Alaca Damızlık İnek Yarışması’ nın Edirne Merkez de yapılacağını bildirdi. Tuncay AYTIN “Birliğimiz gibi her yıl düzenlenmeye çalışılan Damızlık İnek Yarışmaları yetiştiricilerimizin, birlik üyelerimizin düğünü bayramıdır. Yarışmada sergilenen hayvanlar damızlık denilince neden ilk akla gelen şehrin Edirne olduğunun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp