İpsala Çeltik Mitingi

admin

Ürettikleri ürününü satamayan, bu nedenle borçlarını ödemede açmaza düşen çeltik üreticileri, son çare olarak seslerini İpsala’da yapılacak mitingle duyurmak istiyor.

Çağdaş demokrat, halkın sesinin duyurulduğu ülkelerde bu tür etkinlikler yasal hak olarak kullanılıyor.

Uzun yıllardan bu yana çiftçilerin taleplerini kapsayan meydanlarda seslerini duyurabildikleri üretici mitingleri yapılamadı. Ufak çaplı toplantılar yapılsa da etkisi çok az oldu.

Hatırlıyorum da, yarım asır öncesi Tekirdağ’da bir çiftçi mitingi gerçekleştirilmişti.  Her türlü engellemelere rağmen çevre il ve ilçelerdeki çiftçilerin katılımı ile gerçekten görkemli bir miting olmuştu.

Bölgemizde hafızalarda kalan en önemli üretici mitingi bu.

Bu yıl çeltikte yaşanan sorunlar, üreticilerin ürünlerinin ellerinde kalması çiftçilerin borç içinde olmaları ve buna çözüm bulunamaması üzerine CHP’nin önderliğinde İpsala İlçesi’nde 21 Kasım’da bir  “Çeltik Mitingi” yapılacak. Bölgemizin ve ülkemizin en önemli ürünü olan ve Türkiye’nin pirinç ihtiyacının yarısından fazlasının karşılandığı ilimizde çeltikçilerin zor durumda kalması ve çeltik ekim alanlarının azalmasının gündeme gelmesi bölgemizde herkesi ilgilendiren bir sorun olarak görülmelidir. Buna “Ben çeltik ekmiyorum, beni ilgilendirmez. Ne olursa olsun” gözü ile bakamayız.

  Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz ile çeltik sorununu konuştuk. O da, bu konuda çok dertli. TMO’nun çeltik alımı konusunda zorluk çıkardığından yeterli ürün almadığından yakınıyor. Bu yıl verilen fiyatın buğday fiyatı ile başa baş gittiğini bunun halkı çeltik ekiminden soğutacağını ifade ediyor.

Ziraat Odası Başkanının çeltikçilerin sorunları konusunda çok haklı tespitleri var.

       Yorulmaz’ın randıman ve rutubet konusundaki getirilen engeller, Ofisin ürün alımı politikasının çiftçilerin ürünlerini almama yönünde kurgulandığı endişesi var.

Ürün alımına çare bulunamaması ve halkın zora girmesi halinde bu yıl çeltik ekim alanlarında büyük oranda azalma olacak.

     Bu üreticilerimizin uğrayacağı zarardan çok, Türkiye’nin pirinç alımı için yurt dışına milyonlarca dolar kaynağı harcaması anlamına gelecektir. Halkımızdan esirgenen kaynaklar, başka ülkelerin üreticilerine gidecek.

Dileğim, inşallah İpsala’da yapılacak miting ses getirir.

    Çeltik üreticilerinin sorunlarına çözüm bulunur. O gün meydanda toplanacak üreticilerin tek bir amacı olacağı ifade ediliyor.

İpsala Mitingi’nde, üreticilerin sorunları hakkında birikimi olan ve bunun TBMM’de sık sık dile getiren CHP Milletvekili Gökhan Günaydın’ın mitinge katılarak konuyu bir kez daha gündeme taşıması sorunun çözümünde etkili olacağı kanısındayım.

Çeltikçilerin sorunlarını kapsayan mitingi başka amaçlar için yorumlamalara fırsat verilmemeli. Bu etkinlikte üreticilerin sorunları ve talepleri ön plana çıkarılmalı.

Böyle olduğu takdirde, etkisinin daha çok olacağı üreticilerin sorunlarını yok sayanların,  bu konuyu bir kez daha düşünmelerini sağlayacağı ve çözümü kolaylaştıracağı kuşkusuz. Yeter ki üreticilerimiz “boş ver katılsam ne olacak” diyerek toplantıya katılmamak için bahane uydurmasın. Soruna böyle yaklaşanların “Hakkımı vermiyorlar” diye kahve köşelerinde yakınmaya da hakkı olmaz.

 182 total views,  2 views today

Next Post

Atayı Anma Programı Düzenlendi

Sezai Irmak Müzik Bale Kursuyerleri tarafından , Atanın aramızdan ebedi ayrılışının 74. yılı nedeniyle kurs  öğretmen ve öğrencilerince bir müzik programı  düzenlendi. Müzik  Bölümü öğrencilerince hazırlanan programda önce.   Büyük Önder Atatürk içi n saygı duruşuna ve ardından istiklal marşı söylendi. Daha sonra söz alan Sezai Irmak  Müzik Bale işyeri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp