İpsala Çeltik Ve Tarım Festivali 31 Ağustosta başlıyor

admin

İpsala Çeltik Ve Tarım Festivali 31 Ağustosta başlıyor (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl 17.si düzenlenecek olan İpsala Çeltik ve Tarım Festivali 31 Ağustos günü başlıyor. Festival çeşitli etkinliklerle 4 Eylüle kadar devam edecek. Kel Aliço Pehlivan Güreşleri bu yıl İpsala’da yapılacak.

Festival programına göre 31 Ağustos günü Saat 16’da İpsala Ticaret Odası önünde kortej toplanacak, oradan  Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konulup saygı duruşu yapılacak. İstiklal Marşı okunacak. Kortej oradan Fuar alanına hareket edecek.

Saat 17.15’te folklor ve mehteran gösterileri yapılacak. Saat 18.00’de Belediye Başkanı Mehmet Kervan ve protokol konuşmaları yapılacak.

Saat 18.30’da  Keşan Ticaret ve Sanayi  Odası vergi Ödülü töreni gerçekleşecek. Saat 19.00‘da stantların açılış töreni var.

Ayni gün  saat 19.15’te geleneksel kurbağa yarışması yapılacak dereceye girenlere ödülleri verilecek. Daha sonra etli pilav ve ayran  ikramı  yapılacak. Saat 21.00 de  Serdar Tuncer  şiir dinletisi var.

Etkinliklerin ikinci gününde  Belediye Düğün salonunda saat 14.00 te  Çorba,yemek pilav tatlı  dalında pirinç yemekleri yarışması yapılacak.

Saat 20.00’de  Sünnet çocukları için fuar alanında takı töreni  düzenlenecek. saat 20.30’da  9-12 yaş çocukların defilesi  olacak. Saat 21.00 de  Azarbaycan  Kafkas Halk dansları topluluğu gösteri sunacak.Saat 22.00 de Serkan Çağrı dinletisi  gerçekleşecek. Festivalin üçüncü günü olan Cuma günü saat 12.00 de Alaca Mustafa Paşa  camisinde  sünnet şölenine katılan çocuklara mevlit okutulacak. Saat 15.00 te  İl Çeltik hasadı  için Sedat Balcılar çeltik tarlasının bulunduğu İbrahim Ağa mevkiinde tören var.

Saat 20.30’da  Keşan Karşılama töreni var. saat 21.00 de yapılacak söyleşinin  yöneticiliğini   Mustafa Helvacıoğlu yapacak.  etkinliğe konuşmacı olarak Edirne Belediye Başkanı  Recep Gürkan,  Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof Dr. Ahmet  Günşen ile sinemacı Nuri Alço katılacak. Festivalin 4 gününde saat 10.30’da Trap ve Sket yarışması var. yarışma Hıdırellez bayırı  ve atış poligonunda yapılacak. Saat 15.00 te ise  bisiklet yarışması olacak. Saat 21.00 de  fuar alanında  Kick Box  gösterisi  gerçekleşecek.

Festivalin son günü olan 4 Eylül günü yapılacak etkinliklerde saat 10.30’da  Kel Aliço Pehlivanın mezarı ziyaret edilecek saat 11.00 de Fuar alanında   Kel Aliço Pehlivanı Anma Yağlı Güreşleri  start alacak.

Saat 15.00 te İpsala Şehir stadının açılışı gerçekleşecek.  İpsala Spor ile Esenyur  Futbol takımları arasında dostluk maçı yapılacak.

Saat 20.30’da  Festival ve Tarım Fuarına  katılan firma temsilcilerine ve katkı sağlayan tüzel kişilere  plaket töreni yapılacak. Saat 21.00 de Uğur Işılak konseri ile festival son bulacak.

İpsala Çeltik Ve Tarım Festivali 31 Ağustosta başlıyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KEL ALİÇO KİMDİR

Kel Aliço  Pehlivan  Bulgaristan’ın  Lofça  kasabasında 1844  yılında doğmuş. Güreşe Deliormanda  Başlamış. Bulganristan7dan  türkiye7ye  kardeşi kara İbo ile birlikte gelmiş. 1864 yılında Kırkpınar’da güreşiken  yakın köylüsü  ve kendisinden önce  Sultan Abdülaziz  tarafından saraya alı4nmış  Kavasoğlu İbrahim pehlivanın saraya girmiştir. Padişaha bağlılığı ve iyi hizmeti nedeniyle  sarayda  Şamdancıbaşılığa kadar yükselmiş. Kavasoğlu’ndan sonra  saray başpehlivanı olmuş. Güreşi bıraktığı  1894  yılına kadar 27 yıl üst üste  Kırkpınar Başpehlivanlığını kazanarak bu alanda kırılması güç bir rekora sahiptir. Kel Aliço bilhassa  elense ve tarpanı ile meşhurdur.Aliço’yu Osmanlı ülkesinde  tanımayan bir güreş meraklısı yoktur.

Başında saçının az olması nedeniyle  “ Kel Aliço” Güreşteki amansız  hücumlarınedeniyle  “ Gaddar Aliço” lakabıyla tanınır.

56 yaşında  iken  çırağı olan  Adalı Halil’in  meydan okumasını kabul etmiş  kendisinden 25 yaş küçük olan  çırağını yarım saat içinde  yenmiştir. Son güreşi ise Koca Yusuf ili yapmış fakat birbirlerini yenememişlerdir.

1919  yılında Edirne ile İpsala ilçesi Aliçopehlivan  köyü’nde ( eski adıyla Koyunyeri) vefat etti. Mezarı bu köydedir. Yaşadığı evin arsası önünde kendi adını  taşıyan  Aliço pehlivan  İlköğretim  okulu inşa edilmiştir.

Kel aliço’nun  cesareti, mertliği  dürüstlüğü ile tam bir sporcu olması  dilden dile  yayılmış  takdir toplamıştır. Kırkpınar Sarayiçi ve yaşadığı köy  meydanına  heykelleri  yapılmıştır.

 

 101 total views,  2 views today

Next Post

30 Ağustos Zafer Bayramı

              Yarın 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 94. yıldönümünü kutlayacağız. Aradan bir asra yakın zaman geçmiş. O zor meşakkatli günleri bir hatırlayalım. Yurt içinde ve yurt dışında Cumhuriyet hükümetinin kurulmasını engellemek için kurulan tuzaklar göğüslenerek,  yoksulluk içinde halkın fedakârlığı ile yapılan savaş hazırlıkları sonucunda 30 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp