IRGAT”İŞÇİLERİMİZ ÇİN’DEN AZ ÜCRET ALIYOR”

admin

DSC_8501 Türk İş üyesi Teksif Sendikasının grev kararını açıklayan Genel Başkanı Nazmi Irgat, ekonomide kötü gidişin faturası bize çıkarılmak isteniyor. Biz gereken fedakârlığı yaptık, elimizi taşın altına koyduk. Fedakârlık sırası işverenlerde. verilmeyen haklarımızı almak için grev kararı aldık”

Lüleburgaz Olcay Düğün Salonunda yapılan toplantıda konuşan Teksif Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat, haklarını alıncaya kadar mücadelede kararlıyız” dedi

Toplantıya Teksif Sendikası Genel Başkanı ve Türk İş Örgütlenme Sekreteri Nazmi Irgat,Genel Başkan Yardımcısı Metin Kır, Genel Sekreter  Mustafa Burgaz, Genel Sayman İbrahim Öner sendika  şube başkan ve yöneticileri ile işçiler katıldı.

Teksif Sendikasının grev kararı hakkında konuşan Irgat bugün burada her zaman, her zaman çok değer verdiğimiz bir dönemdir. Ekonomik kararlar karşısında tavırlarımızı belirleyeceğimiz bir dönemde bulunuyoruz. Son on yıl içersinde krizlerle başlayan fedakarlığımız özveri ve anlayışın karşılığında tekstil sektörümüzün geldiği olumlu ve  istikrarlı  döneminde  gösterdiğimiz sabrın üretimde sağlanan verimliliğin karşılığını alma döneminin geldiğini  sizlerle paylaşmak istiyorum.

23. dönemi grup toplu iş sizleşmelerimizi için 2 Şubat’ta  başladığımız görüşmelerimizin bugüne kadarki  sürecinde maalesef olumlu  sonucu ulaşamadık.

HER DÖNEM FATURA İŞÇİLERE ÇIKARILDI

Bu güzel vatanımız maalesef her beş yılda bir ekonomik krizi yaşamaktadır. Ülkeyi yöneten siyasi iktidarlarını, beceriksiz ve çarpık ekonomik politikaları sonunda işçilerimiz köylümüz, küçük esnaflarımız yoksullaşmıştır. İstikrar tedbirlerinin faturası her zaman  dar gelirlilere çıkarılmıştır. Bu dönemlerde sermaye güçlenirken halk yoksullaşmıştır.  Tekstil sektörü bundan en çok etkilenen sektör olmuştur. Her defa ekonomik krizin faturası biz emekçilerin olmuştur. Sizler evinizde zor şartlarda da olsa bacanız tütsün diye çalıştınız.

2005 yılında Çin’in Dünya Ticaret Örgütü üyeliği başladı. Çin’de işçilik maliyetleri ucuz işçilik düşük rekabet edemiyoruz dendi. Bu ülkeden tekstil ürünü ithalatı başladı. Gerekçe olarak da işçi maliyetlerinin yüksekliği gösterildi, suçlu yine biz olduk. Kısa süreli çalışma ücretsiz izin düşük ücret uygulamasına hep işçiler katlandı. Buna karşılık  yüz binlerce  işçi işini kaybetti 200 bin insanın işini kaybettiği tekstil sektöründe  bizim  de maalesef 17 bin üyemiz işini kaybetti.

İŞVENER DE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYSUN

Ama yağma yok artık bıçak kemiğe dayandı ülkemiz ucuz insan gücü olarak ilan edildi. Çin’de çalışan işçi dahi bizim ücretlerimizi yakaladı. Hakka geçti bile. Nasıl zor zamanda bizler taşın altına elimizi hatta gövdemizi koymuşsak işverenlerin gövdelerine gerek yok,  taşın altına ellerini koysunlar.  Çalışan arkadaşlarımızın yollara göre kıdem zammı almalarını istiyoruz. İnsan onuruna yakışan bir yaşam sürmek amacındayız. İşverenlerle yapılan görüşmelerde, İşveren sendikasının bize önerdiği teklif sadece enflasyon oranında zam oldu.

Sözün bittiği yerdeyiz.28 Haziran’dan itibaren 30 işyeri ve işletmede 12 bin teksif üyesi ve diğerleriyle yaklaşık 20 bin işçi grev kararı aldık.

BİZİM ENFLASYONUMUZ %25

Ülkemizde artık kriz sona erdi, umutla mücadelemize devam etmeliyiz tekstil sektörü sizin gayretinizle iyi bir konuma geldi. İstikrar kazandı. Bu başarıda ülkemiz işçisinin üstün gayretinin kaliteli üretim yapmasının payı büyüktür. Ucuz işçilik ve ucuz girdi maliyeti nedeniyle işverenlerimizin gittiği Ortadoğu ülkelerinde üç işçinin  yaptığı işi bizim bir işçimiz yapmaktadır. Ne yazık ki, emeğinin hakkını alamamaktadır. İşveren bize enflasyon oranında zam teklif etti Bizim enflasyonumuz DİE belirttiği enflasyon değil, çarşı ve mutfak enflasyonudur.Bizim temel tüketim maddeleri enflasyonu %25’dir. Ekonomik bunalım nedeniyle kalifiye elemanlarımız geçmişte  %20 olan para dolaşımı %37’lere varmıştır. Buradan işverenlere sesleniyorum. Bizi gücümüzü göstermeye zorlamayın. Artık tatlı karlar için düşük ücret anlayışından vazgeçin. Vakit varken uzattığımız eli geri çevirmeyin. Değerli kardeşlerim omuz omuza çıktığımız bu yolda hepinize güç diliyorum” dedi.

KIR”TEK ÇÖZÜM SENTİKALARA ÜYE OLMAK”

Toplantı sonrası gazetemize açıklama yapan Teksif Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Metin Kır,işçilerin güven içinde yaşamaları için sendikalara üye olmalarını gerektiğini belirterek şunları kaydetti” dünyanın her yerinde işçilerin bir sendikaya üye olmaları çalışmalarında huzurlu olmalarını sağlar.Sendika her zaman işçilerimizin en büyük güvencesidir.piyasaya bakınız.Sendikasız işçiler işverenin vereceği kararla işlerine son veriliyor.Bunun sonunda hiçbir hak iddia edemiyorsunuz.Onun için sendikasız çalışan arkadaşlarımıza en kısa sürede güven duydukları  bir sendikaya  üye olmalarını  çalışma hayatlarını güvenli hale getirmelerini öneriyorum” dedi

 145 total views,  2 views today

Next Post

KAHVE “İSTİKLAL MARŞI DIŞINDA AYAĞA KALKACAK MARŞ YOK”

     AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve “Kırkpınar’da Bakanlarımız bayrak geçerken ayağı kalkarak selamladılar ve sonra oturdular,doğrusu budur. Biz tek bir marşta ayağa kalkarız, o da İstiklal Marşı’dır. Kırkpınar Marşı  Kırkpınar alanında  onuncu yıl marşından daha önem taşır ” dedi. AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve, İl binasında yaptığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp