İriş “En güzel borçlanan ülke olduk”

admin

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş,Edirne il teşkilatında, yılın ilk basın toplantısını yaptı. 2014 yılının değerlendirildiği basın toplantısında konuşan Mustafa İriş, ‘’Adil temeller üzerine kurulu bir dünyaiçin bütün gücümüzle çalışıyoruz’’dedi ve sözlerine şöyle devam etti;

“2014 yılındaki gelişmeleri üç ana başlık altında değerlendirmek istiyorum.

Ekonomimiz,

Sosyal hayatımız,

Dış politika gelişmeleri,

Halkımızın birinci gündem maddesi geçim sıkıntısı, yoksulluk ve işsizliktir.  Bir ülkenin ekonomisinin aynası devletin bütçesidir. Bu aynaya yani 2015 yılı bütçesine baktığımızda ne görüyoruz?  Bir avuç rantiyeye 54 milyar lira faiz ödenecek. Hâlbuki 75 milyon ülke insanının ihtiyaçları için yatırımlara ayrılan miktar sadece 41 milyar liradır. Neden? Çünkü iç ve dış borçlar toplamı 600 milyar doları aşmış. 2014 yılında AKP hükümeti borçlanmadaki üstün gayretlerinden! dolayı ‘En güzel borçlanan  ülke  ödülü ’’!  aldık.

SAADET PARTİSİ

 

 

 

 

 

 

 

Maliye Bakanı ‘’Sattık, daha iyi satacağız’’ diyerek AK Parti zihniyetini ortaya koydu. Bu gidişle birkaç yıl içinde elde avuçta satacak bir şey kalmayacak.

2014 Haziran’ında petrolün varili 115 dolar iken, şimdi 57 dolara indi. Yarı yarıya düştü. Fakat mazot, benzin fiyatı ancak yüzde 20 düşürüldü.

2003 yılında ülke genelinde 5 milyar lira olan kredi kartı ve bireysel kredi borçları 400 milyar liraya ulaştı. Tam 80 kat arttı. İnsanımız uyuşturucuya alışır gibi borca alıştırıldı.

AKP hükümetinden önceki 20 yılda ortalama yüzde 6 olan işsizlik, bu dönemde yüzde 10’un üzerine çıktı. Açlık sınırı 1250 lira, asgari ücret 950 lira.

Gelir dağılımı adaletsizliği vicdanları kanatmaktadır. Zengin daha zengin, fakir daha fakir olmakta, geniş halk kesimleri için hayat şartları çok zorlaşmaktadır.NitekimOECD’nin hazırladığı 2014 Yaşam Kalitesi raporuna göre   ‘en zor yaşanacak ülkeler’ arasına girdik.

BONZAİ KULLANIMI ÜÇ YILDA 17 KAT ARTTI

Materyalist eğitim sistemi ve manevi değer ölçülerimizin aşındırılması sonucunda toplumsal yapımız derin yaralar almaktadır. Uyuşturucu ve alkol, özellikle bonzai gençleri ve toplumu tehdit ediyor.Bonzai kullanımı son 3 yılda 17 kat artmış.2004 te alkol tedavisi görenlerin sayısı 12 bin iken, 2014 te 227 bin olmuş. Toplumun ahlaki yapısını bozan televizyon dizilerinden şikâyetler bitmiyor.  RTÜK’e yapılan şikâyet sayısı 200 binleri aşmış durumda.

Türkiye’de zimmet, ihaleye fesat karıştırma, dolandırıcılık, rüşvet ve yolsuzluk gibi suçlardan alınan mahkûmiyetler son üç yılda artış yüzde 70 artmış.

Toplumun temelini oluşturan aile yapımız da tehdit altında. Dağılan aile sayıları her geçen yıl artıyor.

DIŞ POLİTİKA;

Dış politika ülkenin itibarını, güvenilirliğini gösteren en önemli unsurdur. Dış politika derinlik, öngörü ve ciddiyet ister. Ne yazık ki Dış politikada tutulacak bir tarafımız yok. Çünkü stratejik ortaklarımız nereye işaret ediyorsa oraya bakıyoruz. Kırmızı çizgilerimiz kalmadı. Ortadoğu kazanı şer odaklarınca kaynatılıyor. BOP adım adım yürütülüyor. Çözüm süreci Allah korusun, çözülme sürecine doğru gidiyor. Buradan bütün milletimize seslenmek istiyoruz. Bir ve beraber olmanın önemini anlamak için 100 yıl öncesine bakalım;  ülkemizi işgale gelen İngiliz’ine, Fransız’ına karşı yiğitçe ülkesini savunan şehitlerimizin mezar taşlarına bakalım. Çanakkale şehitliğine, Edirne Balkan şehitliğine bakalım. Kars’tan, Van’dan Trabzon’dan, Urfa’dan, Diyarbakır’dan, Sivas’tan… hasılı yurdun dört bir tarafından yan yana yatan şehitlerimizi görüyoruz. Şimdi de birliğimiz, kardeşliğimiz güçlenerek devam ettirilmelidir. Bu sürece dış güçlerin müdahil olmasına asla imkân verilmemelidir.

Ülkemiz 12 yıldır AKP tarafından yönetilmektedir. Bu süreci ve 2014 yılını özetleyecek olursak;

Faizci vahşi kapitalizm daha da kökleşmektedir.

Dünyevileşme ve bencillik ön plana çıkmıştır. Materyalist, manevi değerlerden uzak taklitçi eğitim sistemi toplumu hızla yozlaştırmıştır.

Dış politikada komşularla sıfır sorun hedefi ‘’sırf sorun’’ haline gelmiştir.

Türkiye artık tavrını netleştirmelidir. Milletimiz bin yıllık şanlı bir tarihe sahiptir.  AB ye kuyruk olamayız. Her türlü işbirliği, turizm, ticaret için evet. İyi, ilişkiler için evet. Ama  ‘’Biz kendi kendimizi yönetemiyoruz, gelin siz bizim kanunlarımızı yapın, bizi yönetin’’ demeyi asla kabul edemeyiz. Milletimiz kabul etmez.

Bundan dolayı eğitim sistemimizi baştan aşağı gözden geçirmek mecburiyetindeyiz. Vatanına, milletine bağlı, anasına, babasına ve çevresine saygılı hem dünya hem ahiret saadetinin peşinde koşan inançlı, azimli, çalışkan nesiller yetiştirmeye mecburuz.

Ne kadar kazandığından daha çok, nasıl kazandığına bakan bir nesli hazırlamak mecburiyetindeyiz. Boğazından haram lokma geçirmemeyi, evlatlarına helal yedirmeyi, en büyük şeref sayan aileleri oluşturmaya mecburuz.

Sarsılan, örselenen adalet duygusunu adil yöneticilerle, adil bir düzenle ülkemizde yeniden hayata geçirmeliyiz.Çünkü biliyoruz ki adalet mülkün temelidir. Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır. Zulüm olan yerde de huzur ve barış tesis edilemez.

Milletimizin tarihinin, inancının, değerlerinin bir ifadesi olan Milli Görüş kadroları olarak inançla haykırıyoruz ki bu şehitler diyarı ülkemizde mutlaka ‘’Adil bir düzen’’ kurulacaktır. Bunun için gecemizi, gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Çünkü biz ülkemizi ve insanımızı çok seviyoruz. Bir insanın hayatında ülkesinin, milletinin geleceği için çalışmaktan daha değerli bir şey olmadığını biliyoruz.

Seçimlere beş ay gibi kısa bir zaman kaldı. Bu süre içerisinde çalışmalarımızı daha da arttıracağız. 75 milyonu kardeş bilen bir anlayışla herkese ulaşacağız. Ve inşallah ‘’Yeniden Büyük Türkiye’’yi kuracağız.  Adil temellere dayalı “Yeni Bir Dünya” hedefimize ulaşacağız.

 

 

 

 200 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Gazeteciler Derneği Genel Kurulu

Edirne dışında Trakya’daki basın mensuplarını kapsayan Edirne ile birlikte  Tekirdağ, Kırklareli basın mensuplarının da üyesi  bulunduğu  Trakya Gazeteciler Derneğinin Genel Kurulu sessiz sedasız Final Dergisi Dershanesinin  toplantı salonunda  gerçekleşti. Basın mensuplarının yeni yönetiminin belirlendiği genel kurulu  adeta bir apartmanın genel kurulunu andırıyordu, heyecan, mesleki  sorunları dile getirme gibi bir görüntü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp