İŞ GÜVENLİĞİ, İŞ SAĞLIĞI

admin

ETSO’da yapılan toplantıda ülkemiz için çok önemli bir sorun gündeme taşındı.

Buradaki etkinlikte ülkemizde en önemli sorunların başında gelen İş Güvenliği ve İş Yasası konusu tartışıldı. Konunun uzmanları toplantıda yaptıkları konuşmada İş Güvenliği ve İş Yasasında yapılan düzenlemeler hakkında kapsamlı açıklamalar yaptı.

   Buradaki konuşmaları dinleyip, konuyu detaylı incelemeyen ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği konusunu bilmeyenler” Helal olsun ülkemizde işçilerimiz güvende sağlıkları için sorun yok” diye düşünebilir.

Aslına bakarsanız ülkemizde iş güvenliği ve iş sağlığı uzmanların anlattıkları gibi tıkırında değil. Taşeron firmalarda çalışan işçilerimizin sağlık ve sosyal güvenceleri ne oranda güvence altında bunu bilmeyen yok.

 Uzmanların söyledikleri gibi kâğıt üzerinde kalan yasalar ve toplantılarda atılan nutuklarla iş güvenliği ve sağlığı sağlanmıyor. İşverenler yine bildiklerini okuyor. Yasalarda her ne kadar yeni düzenleme yapılsa, çalışanlar açısından güvenlik sağlayacak maddeler gelse  de aslında yine eskiye oranla   değişen bir şey yok.

Önemli olan bu yasaların uygulanması hayata geçirilmesi.

Şu anda piyasada  kol gezen, yasal boşluklardan yararlanarak sosyal güvenceden yoksun işçi çalıştıran taşeron firmalar getirilen  yasaları  ne kadar uyguluyor önemli olan bu .

Şöyle bir araştırılsın; kaç taşeron firma yeni yasaların gerekçelerini tamamen uyguluyor. Burada görev yapan işçilerin çalışma koşulları nedir. Bunların yeterli oranda araştırıldı ve gerekli yaptırım uygulandığı kanaatinde değilim.

  Gönül isterdi ki  ETSO’da yapılan bu toplantıya  tüm işveren temsilcileri, meslek kuruluşları, sendika temsilcileri siyasi parti yetkilileri katılıp İş yasasını sanki hiçbir sorun yokmuş gibi halka anlatan uzmanlara  soru yöneltsinler.

 Onların bu günlerde daha önemli işleri olsa gerek oralarda zaman geçiriyorlar böyle ülkemizin kanayan yarası olan bu soruna zaman ayıramıyorlar.

Toplantıda konuşan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr.Ertuğrul Tanrıkulu, uzmanların konuşmalarının Türkiye’deki İş sağlığı ve güvenliğini tüm boyutları ile yansıtmadığını söyledi. Maaşını işverenden alan bir sağlık görevlisinin işçilerin lehine karar veremeyeceğini vurguladı.

   Tanrıkulu, Türkiye’nin AB ülkeleri arasında işçi sağlığı ve İş Güvenliği açısından en kötü durumda ülke olduğunu belirtti. Çalışanlar arasında sendikalaşmanın yeterli olmadığını, Taşeronlaşmanın yaygınlaştığını belirtti. Türkiye’de iş güvenliğinin yeterli olmadığını örneklerle anlattı.

Tanrıkulu, her gün basına yansıyan, çevrede rahatlıkla görebildiğimiz taşeron işyerlerinde iş sağlığı ve iş güvenliğinin hiç de istenildiği gibi olmadığının görüleceğini belirtti.

  Ertuğrul toplantıdaki konuşmasında çalışma hayatının gerçek yüzünü tüm boyutları ile sergiledi. Durum uzmanların kitapta yazdıkları gibi olmadığına dikkat çekti. Bugün işçinin kaderinin işverenin iki dudağı arasında olduğunu kim inkar edebilir.

Bu arada İşçi haklarına yeterinde riayet eden kurum ve kuruluşlarımızı burada tenzih ederim.

Onların dışında işçi çalıştıran taşeron firmalarda çalışan işçilerin iş yaşamları Allaha emanet.

   1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI

Türkiye ve dünyada en çok çile çekilerek kazınılan bayram işçilerin 1 Mayıs’ta kutladıkları “İşçi Bayramı” olmuştur. Bugün yaşanan olaylar Taksim meydanında işçilerin katledilmesi, bayramın kutlanmasında kısıtlamalar nedeniyle işçilerimiz kendi bayramlarını rahatlıkla kutlayamıyor. Aslında tarihsel sürecinden de anlaşılacağı gibi bu bayram emek mücadelesinin bayramı.

Emeğin kazanımı ise hiç de kolay olmamıştır. Tüm bu zorluklara karşın dünyanın dört bir yöresinde 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları devam ediyor. İşçilerimizin emek mücadelesinin simgesi olan1 Mayıs İşçi Bayramını kutlar bu bayramların işçi haklarının kazanımına katkı sağlamasını dilerim   

 188 total views,  2 views today

Next Post

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutladı. 1 Mayıs’ın tüm dünyada alın teriyle, emeğiyle geçinen işçilerin ve tüm emekçilerin demokratik hak ve taleplerini gündeme getirdikleri, birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak kutlandığını belirten Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, “1 Mayıs’ın gerginlikler ortamı karşısında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp