İsa Peygamberin göğe yükseliş günü sayılan Paskalya Ayini yapıldı

admin

????????????????????????????????????

Hıristiyan alemi için kutsal sayılan Paskalya bayramı Edirne’de Sveti Georgi Kilisesi’nde kutlandı.

Edirne’de yaşayan Hıristiyanlar ile Bulgaristan’dan gelen bazı misafirlerin ve konsolosluk çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen Paskalya kutlaması Kıyık’ta bulunan Sveti Georgi Kilisesi’nde Papaz Aleksandır Çıkırik’in anma törenini yönetmesi ile başladı.

Hz. İsa’nın göğe yükselişi olarak kabul edilen anma etkinliğinde çevrede yaşayan vatandaşlarda töreni izlemek için kilisede yerini aldı.

Saat 23.30’da başlayan etkinlik dualarla devam etti. Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu Vasil Vilçev ve konsolosluk çalışanlarının da katıldığı törende kutsal kitap İncil’den dualar okundu ve istavroz çıkartılarak kilise etrafında atılan tur ile anma programı gerçekleşti.

????????????????????????????????????

Daha sonra ise Paskalya’nın anlamını oluşturan ve temsili olarak kabul gören boyanmış renkli yumurtalar ile birer parça kuru ekmek kilise papası Aleksandır Çıkırik’in eli öpülerek alındı. Gecenin sonunda konuşan Papaz Çıkırik bayramın herkese sağlık ve mutluluk getirmesini dileyerek herkesin dostça ve barış içinde yaşaması arzusunda olduklarını kaydetti. Çıkırık, daha sonra kilise bölümleri hakkında bilgi verdi. Kilisede Pazar ve bayram günleri ayin yapıldığını belirten Çıkırık,” Bu gece saat 12.00 de göğe yükseliyor. Ortadoks kiliselerinde İsa peygamberin göğe yükseldiği saatlerde ayin yapılır. Bu gecede adet olarak paskalya çöreği yapılır, boyalı yumurta dağıtılır” dedi.

????????????????????????????????????

 117 total views,  2 views today

Next Post

TEKİN’den Yemiş Kapanı Hanı açıklaması

Saadet Partisi Edirne Mahalli İdareler Başkanı Sinan Tekin Taş Odalarında düzenlediği basın toplantısında Yemiş Kapanı Hanı konusunda kendilerine yöneltilen suçlamaları yanıtladı.  Tekin konu ile ilgili olarak şunları kaydetti, Bilindiği gibi son günlerde Yemiş Kapanı Hanı sıkça gündeme geliyor. Olay kısaca şudur. Edirne Belediye Başkanlığı sivil toplum kuruluşlarından, kamu yöneticileri hatta […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp