İşbilen “Ergene kirliliğini siyasiler önleyemedi”

admin

Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen;  Ergene kirliliği sorununun siyasetle çözülemeyeceğini bizim Trakyalı kızanlarımız biliyor. Kirlilik azaltılacak diye Ergene suyunu kurutacaklar. Çakmak Barajındaki suyu  Çorlu  sanayi bölgelerine  pompalamak istiyorlar”

Enis İşbilen, bölgenin en önemli sorunu Ergene Kirliliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, şu anda Ergene Nehrinin 2015 yılı Mart ayı itibariyle, bakıldığında Uzunköprü Belediyesi olarak iki ayda  bir Ergene suyu alınarak analiz yapıldığını  belirterek ; “. Özellikle son yıl Trakya’da bizim bölgemiz için son derece yağışlı geçti. Bir yanda Ergene nehrinin yağan yağmur nedeniyle suyunun yükselmesi, diğer yandan Uzunköprü’nün içinde akan derelerin su düzeyinin artması  özellikle Kırkkavak  deresi taşkınlara  neden oldu.

enis işbilen açıklama (1)

 

 

 

 

 

 

 

BÖYLE  YAĞIŞ GÖRÜLMEDİ

Bu  sel felaketi doğadan gelen,  doğanın deformasyonu ile  ilgili bir konu . ne yazı ki  doğa olayları ciddi olarak inceleyip gereken önlemler alınamıyor, Bizim bölgemizin yanında  başka bölgelerde de aynı  sorunlar yaşandı. Bakıyorsunuz bir günde, o yerin bir yılda aldığı kadar yağış düşüyor. Örneğin Uzunköprü’de 12 saatte metre kareye 250 kilogram yağış düştü.  Kısa süreli yağışlar yıllık yağış ortalamasının çok üzerine çıktı. Böyle doğa felaketine yerel yönetimlerin alt yapı hizmetleri yeterli gelmiyor. Otuz yıllık yağışa baktığımızda bu oranda yağış görülmemiş.  Bu durumda yapılan alt yapı çalışmaları da yetersiz kalıyor.  Allah’ın işine müdahale etmemiz mümkün değil. Bizim müdahale edebileceğimiz bir olay var o da Ergene Nehrinin kirliliği. Ergene’yi kirleten faktörlerin başında büyük oranda Trakya’daki suya dayalı sanayi kuruluşlarımız gelmektedir.

Bu kuruluşların Ergeneye akıttıkları suyun içinde ağır metallere rastlandığını analiz sonucunda anlıyoruz.  Evsel atıkların kirliliğe etkisi çok az. Aslında bu atıklarda ağır metal yok, hayat var.

SİYASİLERLE BU SORUN ÇÖZÜMLENMİYOR

Tarımda kullanılan zehirli ilaçlardan sızan suların da kirlilikte rolü var. Siyasiler daha önceleri yaptıkları açıklamalarında, üç dört yıl içinde ‘Ergene’de yüzeceğiz’ müjdesi verdiler, nehrin durumu ortada.  Çok iyi biliyoruz ki, bu konunun siyasetle çözümlenemiyor. Trakya’nın evlatları, bölgemizin kızanları sorunun siyasilerce çözümlenilmeyeceğini  çok iyi biliyorlar, bu  sorun ancak bilimle çözülebilir. Trakya’da Çorlu Çerkez köy  yöresinde  bulunan, çalışmayan sanayiler ve onların arıtma sistemleri var. Bunları sanayi bölgelerinde birbiri ile birleştirdikleri, proje ile Islah Organize Sanayi Bölgesi haline getirdiler.

enis işbilen açıklama (2)

 

 

 

 

 

 

 

Buradaki bütün sanayi bölgelerini toplayıp ıslah organize sanayi bölgesi haline getirdiler. Sanırım Trakya’da 11 adet ıslah organize sanayi bölgesi bulunuyor. Bunlardan 8-9’u Tekirdağ’da diğerleri ise Kırklareli’nde yer alıyor.

Buradaki fabrikalar suları Ergene Nehri’ne akıtıyorlardı. Bu kirli sular Saroz körfezine dökülüyor. Burada farklı bir uygulamaya gittiler. Bakanlık yetkililerince hazırlanan bir proje ile arıtma tesislerinden çıkan endüstriyel atıklar doğu ve batı, iki kolektörde toplanarak, Tekirdağ önünden Marmara Denizin dibine akıtılması amaçlanıyor.

YAZ AYLARINDA ERGENE KURUYACAK

Bize bu projeyi Çorlu’da açıkladılar. Burada Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi dekanı bizi uyardı dedi ki ‘ siz bu suyu alacak arıtacak Marmara’ya göndereceksiniz şu anda Ergenenin kaynağından gelen su toplam suyun %25’iini oluşturuyor, diğerleri ise fabrikaların yer altından alıp kullandıkları sular siz bu suları alıp Marmara denizine deşarj ederseniz. Ergene havzasından toplam suyun dörtte biri akacak. Yaz aylarında ergene nehri kurumuş olacak’ Oradaki siyasetçiler bize insan odaklı siyaset yaptıklarını söylediler. Ancak insan odaklı siyasette insanların karınlarının doyması bölge insanının tarımdan yararlanmasını düşüneceksin.

Bu projenin eksilerinden biri bu. Bu kadar masraf yapılacak bu su denize akıtılacak. Bu suyu neden tekrar Edirne’ye vermiyor insanların yararlanmasını sağlamıyorsunuz. Bunun yanıtını bana Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfü Akça hocam söyledi. ‘Sudaki tuz oranını ortadan kaldıramadıkları için en iyi ortam Marmara Denizi Böylece Marmara Denizi’nde şu anda 5 çeşit balık yaşıyor. Bu balık türlerini bitireceğiz” dedi.

Böylece bir şey yapalım derken büyük zarara neden olacağız. Böyle bir sıkıntı ile yüz yüzeyiz. Diğer yandan Ergene Nehri’nin kaynağında açılan kum ocakları ile nehir suyu azalıyor.  Bu zarar nedeniyle sanayi kuruluşlarına da fatura kesilmeli. Bu kurumların kullandıkları su 60-70 metreden 400 metreye indi.  Fabrikalar kirli suları yere deşarj ediyorlar bu çok tehlikeli.

enis işbilen açıklama (3)

 

 

 

 

 

 

 

ÇAKMAK BARAJI SUYU SANAYİ BÖLGESİNE POMPALANACAK 

Sanayicileri yükten kurtarmak için bir projeleri daha var. Meriç’ten gelen ve Çakmak barajına pompalanacak suyu Çorlu ve Çerkezköy sanayi bölgesine pompalamak istiyorlar.

Siz bir yandan Ergene suyunu dörtte bire indirecek, yaz aylarında kuruması sağlayacaksınız, onunla da yetinmeyip Meriç Nehrinde ergeneni de kirliliğini azaltacak tarımda yararlanılacak suyunu da sanayi bölgesine akıtacaksınız, bunu doğru bulmuyorum.” dedi

 

 

 


 11 total views,  2 views today

Next Post

Koyuncu "ülkemiz uçurumun kenarında"

Vedat Koyuncu  ülkemiz uçurumun kenarında  halkımızın umudu olmak için milletvekili aday adayı oldum, belirterek; “ Sizleri en iyi şekilde temsil edeceğime namusum  üzerine söz veriyorum” Vedat Koyucu Parti il merkezinde düzenlediği basın toplantısında CHP’de Milletvekili aday adaylığını açıkladı. İl merkezindeki toplantıya Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Başkanı Oktay Bozkurt Merkez […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp