İşçiler alanlara sığmadı

admin

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle Edirne’de kutlama töreni düzenlendi. Edirne dışında Trakya’nın dört bir yanandan gelen. çeşitli sendikalara bağlı kamu ve özel sektörde çalışan binlerce işçi Atatürk Bulvarı Çamlık yanında bir araya geldiler. Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, Belediye Başkanı Recep Gürkan’da yürüyüşe katıldı. Saat 11.30 sıralarında  ellerinde sloganları içeren pankart ve flamalarla slogan atarak  yolu takiben Saraçlar caddesine kadar yürüdüler. Çoğunluğunu Disk’e bağlı sendikacıların oluşturduğu yürüyüş konvoyu Saraçlar Caddesinde kurulan  kürsünün önüne kadar yürüdü. Kürsüde Türk-İş Disk,Kesk,,Birleşik Kamu İş,TMMOB;TTB, CHP İl Örgütü,Edirne bileşenler  adına  hazırlanan ortak bildiriyi DİSK Trakya temsilcisi Arif Kuday okudu.

edirne'de 1 mayıs (1)

 

 

 

 

 

 

 

İnsanca çalışmak ve yaşamak için hak­larını bildiklerini  Grev, örgütlenme ve toplusözleşme haklarını uluslararası standartlara uygun olarak kesintisiz, engelsiz, yasaksız kullanma istediklerini belirterek  sözlerini şöyle sürdürdü; “Kaza/fıtrat adı altında çalışırken ölmek, sakat kalmak, hastalanmak istemiyoruz.

Kıdem tazminatımızın gaspına, doğa­nın ve kentlerin yağmalanmasına, bu hırsızlık düzenine karşı çıkıyoruz.

Nitelikli, parasız, ulaşılabilir kamu hizmeti istiyoruz. Özellikle eğitimde mezhepçi, ayrımcı dayatma­lara hayır diyoruz!

SORUNLARIN BARIŞÇI YOLLA ÇÖZÜMÜNDEN YANAYIZ

Baskıcı dayatmalara karşı başta Kürt sorunu olmak üzere, sorunların ba­rışçıl, demokratik, eşitlikçi ve diyalog yollarıyla çözümünü ve halkların kar­deşçe bir arada yaşamını savunuyoruz.

edirne'de 1 mayıs (5)

 

 

 

 

 

 

 

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de­rinleştirenlere, kadınları toplumsal yaşamdan dışlayanlara, “Kadın erkek eşit değildir!” diyerek şiddeti kışkır­tanlara, kadınları ucuz-güvencesiz işlerde kölece çalıştırma planlarına karşı sesimizi yükseltiyoruz.

Her türlü ayrımcılığa ve baskılara karşı özgürce, kardeşçe yaşamak istiyoruz.

Emeğimize, haklarımıza, tarihimize, kaybettiğimiz işçi arkadaşlarımızın anısına saygı istiyoruz.

İşte bunun için bugün Türkiye’nin bütün alanlarında türkülerimiz, çiçeklerimiz ve taleplerimizle alanları doldurduk.

Ama ne yazık ki 1 Mayıs’ların vazgeçilmez kalesi Taksim Meydanı İstanbul’daki işçi ve emekçi arkadaşlarımıza yasaklanmıştır.

Buradan bu yasaklanmaya direnen işçi ve emekçi arkadaşlarımızı en içten dayanışma duygularımızla selamlıyoruz. Desteğimizi sunuyoruz.

Değerli dostlar,

Tam 38 yıl oldu. 38 yıldır bir anıyı yaşatıyoruz. 1977 1 Mayıs’ında ekmeğin ve hürriyetin türküsü söyleyen 100 binler olarak  taksimdeydik Umut oradaydı. Direnç oradaydı.

Fabrikalardan, atölyelerden, tersanelerden, ofislerden, sinema setlerinden, ambarlardan, hastanelerden, madenlerden, belediyelerden geldik. Biz oradaydık. Devletin provokatörleri de, işçilerin birliğinden, yan yana gelişinden rahatsız olanlar da oradaydı, pusudaydı.

edirne'de 1 mayıs (8)

 

 

 

 

 

 

 

Kol kola, omuz omuza vermiş, halaylarıyla, türküleriyle, bambaşka bir dünya umudunu haykıranları hazmedemediler.

Değerli dostlar,

Panzerlerin, kalkanların, topların, tüfeklerin yüreği yoktur, kurdukları bariyerlerin yürekleri yok, o yüzden içleri boştur. Sadece kabuktur. Oysa bizim yüreğimiz var, inançlarımız, heyecanımız ve umudumuz var. En önemlisi geçmişten bugüne taşıdıklarımızın anıları var.

Ve biliyoruz ki tarih, yüreksizleri değil, mücadele edenleri yazar.

Selam olsun, 1 Mayıs 1977’nin 30. Yıldönümünde, yani 2007 yılında tüm baskı ve yasaklamalara, göz altılara, polis terörüne rağmen, ellerinde karanfilleri, yüreklerinde umutla Taksim meydanını sokak sokak zorlayan binlere, on binlere!

edirne'de 1 mayıs (3)

 

 

 

 

 

 

 

Selam olsun, 2008 yılında, 2009 yılında sokakları, parkları ve meydanlarıyla bize ait olan ve gasp edilmek istenen kentimize, emeğimize sahip çıkan on binlere!

Selam olsun, 2013  1 Mayıs’ında keyfi yasaklamalara, yalanlara teslim olmayanlara, direncini, onurunu en önemlisi yüreğini alıp haksızlığın ve zulmün önünde bedenleriyle duranlara!

O gün zulmün önünde bedenleri ile duranlar olmasaydı, belki o meydan 15 gün boyunca özgürlüğün, başka bir dünya umudunun mayalandığı yer olmayacaktı.

edirne'de 1 mayıs (2)

 

 

 

 

 

 

 

Selam olsun, Mayıs’ın öfkesini Haziran’a çeviren, kentine, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıkan, zulmün üstüne üstüne yürüyen milyonlara!

Selam olsun, Ali İsmaillere, Abdocanlara, Berkinlere, Ethemlere! Hepsinin Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

1989 yılında Taksim mücadelesinin ateşini yakan Mehmet Ali Dalcı’yı…1996 yılında Kadıköy’de 1 Mayıs’ta sabahın seherinde öldürülen 3 işçi arkadaşımızı saygıyla anıyoruz.

Meydanlar, dünyanın her yerinde o ülkenin tarihidir.  Bir ülkede bir kentte yaşayan halkların, işçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ortak belleği, ortak tarihidir meydanlar… Bugün sermaye ve onun iktidarı, anılarımızı yok ederek kentin tarihini yeniden yazmak istiyor. İnsanın ve emeğin değil, rantın ve paranın İstanbul’unu yaratmak istiyorlar.

edirne'de 1 mayıs (6)

 

 

 

 

 

 

 

O meydandan artık dönüş yoktur. Bunu artık herkes biliyor. İnanıyoruz  ve biliyoruz ki, bu topraklarda yaşayan ve bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenler; sömürünün ve zulmün ellerinden kurtuluşunu da yine o meydanda hürriyet türküleriyle kutlayacaktır. Buna inancımız tamdır.

Tarih bize bunu söylüyor. Bizden öncekilerin yarattığı tarih de, kendi tarihimiz de bize bunu söylüyor.

Yolumuzu kesebilirsiniz ama umudumuzu asla yenemeyeceksiniz!

Bugün burada bir kez daha ilan ediyoruz ki, Taksim’deki bu bariyerler, tomalar yasadışıdır.

Ve iktidara sesleniyoruz:

Mahkeme kararlarına uymayarak, hukuku ayaklar altına alarak bu ülkeyi yönetemezsiniz.

edirne'de 1 mayıs (7)

 

 

 

 

 

 

 

Bu nedenle bizler, 1 Mayıs meydanlarında işçi sınıfının, kamu emekçilerinin, mühendislerin, hekimlerin, işsizlerin, kadınların, gençlerin, emeklilerin sesini, sermayenin ve AKP hükümetinin dayatmalarının karşısına koyacağız.

Emeğimize, kentlerimize, doğamıza, yaşama hakkımıza sahip çıkmak için,

Kadınların toplumsal yaşamdan dışlanmasına, emeğinin sömürülmesine, şiddete ve kadın katliamlarına karşı eşit ve özgür yaşayacağımız bir ülke için,

Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla, Ermecisiyle, alevisiyle Sünnimsiyle eşit, özgür, kardeşçe yaşayacağımız bir ülke kurulana kadar,

Evet, Siyasal iktidarın baskıcı ve yasakçı politikalarına teslim olmayacak ve direneceğiz.

Özgür, demokratik, barış ve eşitlik için mücadelemizi yükseltme umuduyla hepinize TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, B.KAMU-İŞ, TMMOB ve TTB, CHP İl Örgütü adına saygılar sunuyorum.

1 Mayıs 2015 İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele günü hepimize kutlu olsun.

edirne'de 1 mayıs (4)

 151 total views,  5 views today

Next Post

Siyasilerin üslubuna dikkat.!

7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimi öncesinde bazı siyasi parti, lider ve yöneticilerine bakıyoruz, seçim meydanlarında, ekranlarda yaptıkları sert ve kırıcı üslupları ile toplumu germek, kutuplaşmasına zemin hazırlamak için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Halkı kutuplaştıracak toplum arasında düşmanlık ve gerginliği arttıracak konuşmaları ile oy toplama peşindeler. İmam cemaat örneğinde olduğu gibi bu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp