Işıkseren: “Edirne’ye yeni bir belediye Başkanı Lazım”

admin

 

CHP Belediye Başkan Aday Adayı Nurhan Işıkseren, düzenlediği basın toplantısında “iğneyi başkasına çuvaldızı kendimize batıralım” diyerek hem AKP’yi eleştirdi hem de Edirne’de yaşanan adaylık sürecine ilişkin özleştirmelerde bulundu. AKP’nin ortak akla dayalı değişimden ne anladığını tartışmaya bile gerek olmadığını, ülkeyi bu şekilde yöneten bir partinin yerel yönetimlerde başarılı olmasının mümkün olmadığını söyleyen Işıkseren,Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’ye de “emekliye ayrıl, Edirne’nin de CHP’nin de önünü aç” çağrısında bulundu..

Taşhan Otel’de düzenlenen basın toplantısında, Edirne’yi yönetecek dinamiğin bu dönem de mutlaka CHP’nin içinden çıkacağını kaydeden Işıkseren, bu nedenle yakın çalışma arkadaşlarıyla birlikte ciddi bir çalışma içinde olduklarını vurguladı. Asparagas haberlerin, bilgi kirliliği ile belirli mihraklardan pompalanan ‘falanca kesin adaymış’ türü algı yönetimine dayalı yanıltıcı ifadelerin Edirne’ye hiç bir yararı olmadığını kaydeden Işıkseren, “Bu tür ifadeleri hiç kimse bugüne kadar ne benden ne de arkadaşlarımdan duymamıştır. Hala aynı bilgi Kirliliği sürüyor Oynatmaya az kaldı doktorum nerde şarkısındaki gibi kent aklını da çok zarara sokan bu tutum ve davranışların artık aşılması lazım.” diyerek şöyle konuştu.

nurhan ışıkseren-basın toplantısı (1y

“Edirne’nin ciddi bir belediye yönetimine ihtiyacı varsa bu lafazanlıkla yanıltmayla algı yaratmayla olamaz, gerçekler üzerinden konuşmak lazım. Yönetim anlayışınızı, siyasi projenizi, iddianızı ortaya koyacaksınız. Mesele kimin aday olacağı ötesinde Edirne’yi kimin daha iyi yöneteceğiyle ilgilidir. Aday adaylarının ortaya koyduğu projelere, çalışmalarına, verdiği mesajlara bakmak ilk değerlendirme olmalıdır. Bunun ötesindeki kişisel sempati ve yakınlıklarla Edirne’nin başına bir belediye başkanı seçilemez.”

Sorulan sorular üzerine, aday adaylığı boyunca Ankara’ya hiç gitmediğini de kaydeden Işıkseren, ayrıca Hamdi Sedefçi yüzünden kamuoyunda CHP’yi savunmakta bile güçlük çektiklerinin altını çizdi. Kendisinin Sedefçi’den görevi almaya samimiyetle talip olduğunu da kaydeden Işıkseren, “Kendisinin de bu konuda el vereceğini yardımcı olacağını ve bir şekilde Edirne’nin yönetim sorunlarına dair bilgi birikimlerini deneyimlerini paylaşacağını umuyor ve kendisinden Edirne’nin ve CHP’nin önünü açacak bir atılım yapmasını rica ediyorum. Şimdiden gidip belediye birimlerini dolaşalım, gidip görelim, neler olup bitiyor, sorunlar nedir önümüzde az bir zaman kaldı. Bu konuda ısrarı bırakın. Kendisi ızdırap içinde çünkü. Çekilsin köşesine emekliye ayrılsın. Bu iddianın bir zemini yok, Edirne infial halinde gitmeli diyor o zaman bu ızdırap niye?” diye sordu ve şöyle konuştu.
nurhan ışıkseren-basın toplantısıkpk

“Sayın Sedefçi yüzünden kamuoyunda CHP’yi savunamaz hale geldik. Ben Ankara’ya hiç gitmedim beni tanıyanlar var ama çalışmalarımdan ötürü var. Ne Sayın Adnan Keskin’in kapısının önünde 100 kişiyle beraber nöbet tuttum ne genel merkezin önüne çadır kurdum. Çalışmalarımız zaten yerel basın üzerinden Ankara’ya yansıyor. Ama bu sadece bizim partimizde önde gidenlerin alışkanlığı değil genelde bir siyasi kültür meselesi.  O siyasi kültür var. AKP ile ilgili konuşursak ise çok başka bir tablo çıkıyor. AKP Adayı Sayın Ahmet Günşen ise, bu dönem sadece neden birdenbire belediye başkanı adayı olduğunu anlamakla zamanını geçirecek herhalde.”

 

 

Basın toplantısında AKP’nin on yılı aşkın süredir ülkeye büyük tahribat verdiğini rakamlarla açıklayan Işıkseren, “Bu verilerden benim çıkardığım sonuç şudur. AKP ne devlet ne toplum yönetiminde ne ekonomide ne de dış politikada başarılıdır. Ülke adeta bir yönetim kriziyle karşı karşıyadır. Bu da önümüzdeki yerel ve genel seçimlerin ülke geleceği için ne denli önemli olduğunu çok açık göstermektedir. Halkımızın geleceğine sahip çıkması AKP iktidarına son vermesi CHP’yi iktidara taşıması için irade ortaya koyması içinde bulunduğumuz yönetim krizinden çıkmamız için ilk adımdır. AKP iktidarının yarattığı olumsuz koşulların aşılması kuşkusuz zaman alacaktır. Ama karamsarlığa da gerek yoktur. Edirne’ye yeni bir belediye başkanı seçeceğiz. Kaynakların verimli kullanımı dürüst, iyi, hesap verebilir, şeffaf bir yönetim artık ülkemiz için de vazgeçilmezdir.

CHP aday adaylarından Nurhan Işıkseren olarak bugüne kadar yaptığımız toplantılarda Edirne’nin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair hususların altını çizmiş Edirne’ye yeni bir yönetim anlayışı, yeni bir kent aklı gerektiğini ifade etmiş ve kentin ‘cek cak’la fanatizmle sloganla yönetilemeyeceğinin altını defalarca çizmiştik . CHP sosyal demokrat bir parti olarak sosyal demokrat fikir kulüplerinden Türkiye genelinde yararlanmaktadır. Bizler hem CHP içinde siyaset yapan hem de Sosyal Demokrat Siyaset Edirne Platformunda (SEP) Edirne için fikir üretenler olarak bu konulara çok önceden dikkat çektiğimizi hatırlatmak isterim. Bu konuda basına da yansıyan 9 Nisan 2009 tarihinde yerel seçimlerden sonra şu hususların altını çizdik. Birincisi AKP’nin oy karşılığı hizmet anlayışını eleştirmiş Edirne seçmeninin  % 57 gibi yüksek bir oy oranıyla CHPye teveccüh göstererek AKP’nin siyaset anlayışının ne denenli yanlış olduğunu gözler önüne sermiştik. Ancak buraya kadar sürekli AKP üzerinden giden bir düşünce aktarımı yaptım ama çuvaldızı kendimize batırma  konusundan da hiç bir şekilde kaçınmayacağız.

10 Mart 2010’da tekrar bir basın toplantısı düzenleyip Sedefçi’nin 1 yıllık görev süresini değerlendirip öneri ve talepleri hatırlattık. Bir yıl içinde beklenen adımları atmadığı Edirne’yi 1 yıl süreyle ‘cek cek’la yönetip sürekli gelecekten bahsederek yönettiği çok açıktır.

Bu söylediklerimizin üzerinden bir 4 yıl daha geçti. 2004’ ten bu yana 10 yıl içinde aynı noktadayız. Sayın Sefeçi ilk iki dönem çok başarılı hizmetlerde bulunmuş ancak son 2 dönemde başarısız olmuştur. Bu konulardaki hatırlatmalarımız ve dikkat çektiğimiz hususları değerlendirmiş olsaydı bugün hala özgüven patlaması içinde bilgi kirliliği yaratan açıklamalarından vazgeçerdi. Ama baktık gördük ki, Sayın Sedefçi kimseyi dinlemiyor, yanlışlarını görmüyor, başarısız olduğunu kabul etmiyor. Bunun üzerine arkadaşlarımızla değerlendirip ve bir başkan aday adayı olarak yola çıkalım dedik. Bu siyasette çok önemlidir. Mücadeleden kaçmadık, alternatif yaratmak saha çalışmaları içinde bulunmak gerekli bir siyasi tavırdır. Bundan kaçmadığımızı da 6 aydır çalışmalarımızla gösterdik. Sayın Sedefçi’nin bu saatten sonra yapacaği bilgi kirliliği kafa karışıklığı köşesine çekilmeli ve kendisini emeliliğie hazırlamalıdır. Kendisinden görevi almakta samimiyetle talibim. El vereceğini yardımcı olacağını ve bir şekilde Edire’nin yönetim sorunlarına dair bilgi birikimlerini deneyimlerini paylaşacağını Edirne’nin CHP’nin önünü açacak bir atılım yapmasını kendisinden rica ediyorum.

Aday adaylığı sürecinde CHP kendi içinden dinamikler çıkarmakta önemli atılımlar yapmıştır. Akşamdan sabaha sorunların hepsini aşmak mümkün değil. Edirne için Sedefçi olmasın da kim olursa olsun anlayışını terk ederek Edirne’yi kimin daha iyi yöneteceğine ilişkin bir irade ortaya koymalılar. Ve bunu kentte günlük yaşamın akışı içinde dile getirerek bir şekilde genel merkezin elini kuvvetlendirmelidirler. Biz bugüne kadar Sedefçi ve bazı aday adaylarının yaptığı gibi gerçeğe aykırı bilgileri Edirne kamuoyuna pompalamadık. Uzayan aday adaylığı sürecinde, “Ankara’dan mektup geldi, falanca kesin adaymış gibi akıllara ziyan açıklamalara da karşılaştık. Olabilir, insanlar heyecanlıdırlar bu tür bir siyaset tarzı maalesef siyasi kültürümüz içinde var. ama biz bu siyasi kültürünün de değişmesi konusunda hassasiyet ve irade gösteren bir grubuz. Bunun da bu şekilde bilinmesini önemle istirham ediyoruz Çünkü mesele, “Hamdi Sedefçi karşında 6 aday adayı var içinden kim olursa nasıl olursa olsun, bundan kötü olmaz.” Yok böyle bir anlayış. Çünkü Edirne’nin deneme yanılma ile kaydedecek, vasatı yücelterek vasata mahkum olarak birikmiş sorunlarının çözülmesi geleceğe hazırlanması mümkün olamaz.

Edirne’de çok farklı çağa uygun siyasi etik değerler başta yeni bir yönetim anlayışının unsurlarını gerçekten ve inanarak hayata geçirecek bir belediye başkanı ile bir dünya kenti yapabiliriz.  Aksi takdirde sadece dedikodu üretilmekte ve bunun sınucunda kentin toplumsal enerjisi kaybolup gitmektedir. Edirne’nin yeni yerel yönetim anlayışı ve tarzına yeni bir kent aklına yeni bir toplumsal enerjiye ihtiyacı var. Bütün bunları elbirliğiyle hayata geçirmek Edirneli’nin görevidir.”

Işıkseren sorular üzerine de bir belediye başkanı sürekli benzer konularda yargıya intikal edecek derecede hatalar yapıyorsa burada yönetim kalitesi açısından sıkıntı olduğunu kaydetti. “Biz Edire’nin nasıl yönetilmesi gerektiğine çok önceden 5 yıl öncesinden hazırlanmaya başladık. Yerel yönetimler konusunda bir ekip olarak bir iddia ortaya attık. Bir siyasi projeyle yola çıkmaktan siyası iddiaları taşıyıp hayata geçirmek için irade ortaya koymanın ötesinde çok ciddi bir çalışma azmi içinde yola çıkan her arkadaşımızın çabası saygındır.

 

 

 17 total views,  2 views today

Next Post

Kahveciler Odası Eski Başkanla Devam Dedi

Haber – Foto Muhsin BAŞAK Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Genel Kurulu Esnaf Kefalet Düğün salonunda yapıldı.  Edirne esnaf ve Sanatkarlar oda başkanı Emin İnağ ,ilçe esnaf oda başkanları ile oda üyelerinin katıldığı  genel Kurulda   Kahveciler ve Gazinocular  Esnaf  Odası Üyelerinin katıldı.Gündem gereği saygı duruşu ve İstiklal Marşı   okundu. Divan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp