İslamiyette israf haram, fakat.!

admin

fikri_yalin_kose           Dinimiz israfın haram olduğunu defalarca  belirtmiştir.  Sofrada yiyeceklerimizi ihtiyacımız oranında almamız  gerektiği  buyrulmuştur. Bu mübarek ayda camilerde verilen vaazlarda da  israfın dinimizce yasaklandığı  söylenmektedir. Bunlar güzel de . Bu mübarek ramazan ayında iftar yemekleri sonrası masalarda kalan yemek artıklarına bakıyoruz.

Yüzlerce insana nafaka olacak  yemekler çöpe gidiyor.  Yiyeceklerin atılması özellikle böyle kutsal bir ayda bu tür israf  çok daha  dikkat edilmelidir.

Kalan yemekler hayvanların beslenmesinde kullanılsa yine yararlı sayılır. Böyle yapılmıyor, doğrudan çöpe gidiyor. İsrafın dinen haram olduğu  belirtilen bizim ülkemiz kadar yiyeceğinden fazla yemek alıp sonra da onun yarısını  masada bırakan başka  bir ülke olduğunu düşünmüyorum.

Üstelik dinen  böyle israfın günah olduğu belirtilmesine rağmen yiyecek israfımız artarak devam ediyor. Buna bir çare bulunmalı.

İftar sofralarına oturulduğunda  sana ne ve ne kadar yiyeceğin sorulmaksızın  programda olan yemekler önüne getiriliyor. Sen onların bir kısmını yiyor bir kısmını ise elini sürmeden bırakıyorsun. Garsonlar geldiğinde masandaki yemek artıkları doğrudan çöpe atılıyor. Uzmanlar gelecekte savaşların gıda ve su üzerinde yapılacağı uyarısında bulunuyor.

Bizler ise  önümüze konulan yiyeceklerin yarısını çöpe atıyoruz.üstelik bu israfı en kutsal ayımızda yapıyoruz.

Buna bir çözüm bulunmalı insanlarımız yiyecekleri kadar yemek alıp onun dışında yemeklerin ziyan olmasını önlemelidir. Yemek masalarından artık kalan yiyeceklerin maliyeti nedir bilemiyorum. Her halde  yüklü bir meblağ tutar.

Soframızdan geri kalan yiyeceklerin maliyeti hesaplansan ülkemiz dünya sıralamasında ön sıralarda yer alacağı kuşkusuz. Yetkililer bu yemek israfına bir çözüm bulmalı. Bu sağlandığı takdirde herkes  yemek dağıtılan yerlere gidip yiyebileceği kadar yemek alması sağlansa böylece hem bu etkinlikleri düzenleyenlerin masrafları da azalmış olacağı gibi masalarda da  atık yemekler kalmaz. Bir yandan Allaha nimetleri için şükredeceksin diğer yandan nimetlerin yarısını masanda bırakacaksın bu İslamiyet’le de bağdaşmaz.

Ne yazık ki,  bu tür toplantılara katılan konu ile ilgili zatlar sofralardaki yemek atıkları ile ilgilenmiyor “ Bu kadar yemek çöpe gidecek yazık değil midir” deme gereğini duymuyorlar. Bir iftar yemeğinde sonuna kadar bekledim yemek atıkları ne olacak diye  merak ettim gördüm ki  yemek masalarında biriken yiyecek fazlaları doğrudan çöpe gidiyor. Buradan bir kez daha duyurmak istiyorum.

İftar sofralarında  geri kalan yiyecekler  kimseyi rahatsız etmiyor mu bu israf olmuyor mu bu yiyeceklerin değerlendirilmesi  herkesin yiyeceği kadar yemek alıp geri kalanların muhtaç kimselere verilmesi mümkün olmaz mı? Yazık ve günahtır. Böyle toplantılarda  boy gösteren bu yemek israfına  karşı olması gereken  zatlar toplu yemeklerde yiyeceklerin büyük bölümünün çöpe gittiğini  görmüyorlar mı? Günahların arasında  böyle konular  bulunmuyor mu  çok yazık……….

KURALLAR HERKES İÇİN GEÇERLİ

Bugüne kadar defalarca gündeme getirdim ulaşım araçlarının şehir içinde yolları park alanı haline getirdiği uyarısında bulundum. Yanında otopark olduğu halde oraya para ödememek için aracını yol üzerinde bırakıp yıldan geçenlerin geçişini zorlaştırdığını vurguladım.

Bazı sorumsuz kişilerin de araçları yol kenarlarına  park etmenin ötesinde yayaların geçeceği yollar park ettiklerine tanık oluyoruz. Araç parkını önlemek için kaldırımlara konulan  dubalar da bu kişiler için engel olmuyor., aracı ile dubaların özerinden geçerek bazen de kırarak araçlarını yaya kaldırımlarına  park eden sorumsuz kural tanımaz sürücüler var .

Böyle kural ihlalleri ile ilgilenen bir yetkili kurum yok mudur “ Sen yayaların geçeceği kaldırımlara aracını park edemezsin bu yasaktır. Özellikle araçların girmesini önlemek için yaya yollarının kenarına konulan dubaların üzerinden geçerek araçların yaya  yollarına park edilmesi daha büyük suçtur” diyebilecek bir merci yok mudur?

Bir vatandaşımız benim de şahit olduğum bir yerde aracını dubaları ezerek  yaya kaldırımına park etmesi üzerine araç sürücüsünü uyarması üzerine 06 plakalı havalı bir zat  el kol hareketi yaparak, “sabah saba  canımı sıkmayın  kurallar çiğnedikse çiğnedik bakın işinize”  diyebiliyor kuralları iplemiyorsa. Bu gidişten insanların kuralların hiçe saymasından endişe duyulur,bu tavırlar tuzun koktuğun gerçeğini ortaya koyar.

Bu trafik kuralları kişilere göre yazılmadı. Trafik kuralları makamı mevkii   ne olursa olsun herkes için geçerli  herkes  kurallara  uymak zorundadır.

Yoksa herkes kafasına göre kural koyup yasakları hiçe sayarsa bunun sonunu nereye varacağı belli olmaz.

Bu kural ihlallerini sürekli  denetleyecek bir kurum olmalı. Bugün için  yaya kaldırımlarına park eden araçlar kontrol edilip yerinde uyarılıp  ceza yazıldığını kimse iddia edemez.

Bunu kanıtlamak için sokakları denetlemek yeterli. Burada   iddia  ettiklerimin  doğru olduğu görülecektir.

Şehir merkezinde yayaların yürüyebilecekleri bir tek kaldırımlar kaldı. Oraları da yayalar çok görülmemeli.

Aracı olan yasal olarak park edilecek yere park etmeli.  Yollar ve kaldırımlar onların babasının malı değildir. Yaya  yollarında yürüyecek yer bulamayan  yanlarında Pazar araçları olan vatandaşlar yaya yolları oraç parkı olması nedeniyle yollarına devam etmek için   yoğun trafik içine girip hayatlarını tehlikeye atıyorlar.

Bunu yapmaya kimsenin hakkı haddi olmamalı. Yetkilileri buradan bir kez daha uyarmak istiyorum…..

ÖZLÜ SÖZLER

Kuran’da buyruluyor ki, “Ey ademoğulları yiyin,  için fakat israf etmeyin. Çünkü  Allah İsraf Edenleri sevmez ( Araf,7/31)

 137 total views,  2 views today

Next Post

Başkan GÜRKAN, TCDB’nun toplantısına katıldı

      Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sivil Toplum TCDB (Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme) İzleme Grubu Toplantısı’na katılarak, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Sivil Toplum TCDB İzleme Grubu Toplantısı Doktor Fatma ŞAKİR MEMİK Kadın Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TCDB Koordinasyon Grubu Kurulu Başkanı Belediye Başkan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp