İsmail Taşkın; “Üreticilerimiz şuanda hayvanını kestirecek yer dahi bulamaz haldedir”

admin

Edirne Kırmızı Et Üreticiler Birliği Başkanı İsmail Taşkın, Ülkede hesapsız kitapsız yapılan et ithalatından dolayı sıkıntı yaşandığını ifade ederek; “Üretici olarak kesim maliyetlerimizin 30 liralardan 27 liralara düşmesi hatta Türkiye’nin bazı yerlerinde 25 liraya kadar düşmesinden dolayı üretici zarar etmektedir. Yıllardan beri gelen bir ithalat var. Bu ithalat ile beraber marketlerde reyonlarda aracılar zenginliklerine zenginlik katarken üretici zarar ediyor. Bıçak kemiğe dayanmış durumdadır. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi lazım. Üreticilerimiz şuanda hayvanını kestirecek yer dahi bulamaz halde. 1 ay önce ithal edilen et ne zamandan beri ihtiyaç fazlası oldu. Bunları kim ithal etti. 2017 yılında üreticimize destek verilmezken ithalatçıya milyon dolarlarla paralar ödendi. Neden yerli üreticiye paraları ödenmedi. Şuan et ve balık kurumu üreticilerimiz adına aradığımız zaman 3 ay sonraya sıra veriyor. Üretici elindeki besi hayvanını kime kestirecek?

“Ticaret Borsamızda paramız garanti altındadır.”

Edirne merkez olarak Ticaret Borsamızda paramız garanti altındadır. Uzunköprü tarafında hayvanını kestirecek yer bulamayan üreticiler uzun vadelerde kestirmek zorunda olduğundan parasını da uzun vadede almak durumunda kalıyorlar. Kendi geçimlerini zor sağlıyorlar. Yetkililer sesimizi duyarak bu işlere müdahale etmeleri gerekiyor.

“Hayvan sayısı Edirne ve ilçelerde 140 binlere kadar düştü.”

Üretici kesim vakti gelmiş danasını kestirecek yer bulamıyor. Halkımız da ucuz et yemedi. Bundan sonra daha da pahalı olacaktır. Marketlerde gene değerinin çok üstünde satılıyor. Bu aradaki farkı kim kazanıyor. İhracat olacak ete Pazar bulacağız. Hayvan sayısı Edirne ve ilçelerde 140 binlere kadar düştü.  Bu rakam Trakya için çok düşük bir rakamdır. Siyasetçilerin bu konuyla ilgili bu seçim döneminde bir çözüm üretmesini bekliyoruz. Üreticinin elindeki kesim zamanı gelmiş hayvanın bir an önce kestirilip pazara sürülmesi gerekiyor. Üreticiler şuan zararına hayvan kestiriyor. Kestirdiği hayvanın yerine de hayvan koymuyor. Üretici kar etmediği için zararın neresinden dönersem kardır mantığı ile hayvanlarını kestirme yoluna gidiyor. Üreticinin elinde de ciddi anlamda kestirilmeyi beklenen hayvan var. Uzunköprü bölgesi Borsa da olmadığı için mağdur durumda. Yetkililerden üreticilere destek olmalarını bekliyoruz.” Dedi.

 271 total views,  2 views today

Next Post

AK Parti Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz; “Edirnelilerin artık kaybedecek bir 5 senesi daha yok”

6 Aralık 2018 Perşembe Günü AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Adaylığı açıklanan AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Av. Koray Uymaz Yerel seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Gittiği her mahallede, girdiği her sokakta ve halkla buluştuğu her noktada büyük bir sevgi seli ve destek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp