Ismarlama programlarla olmuyor

admin

fikri_yalin_koseUlusal TV kanallarımız, özellikle Devletin Televizyonu olan TRT belli aralıklarla Edirne’de çeşitli programlar yapıyor. Bu program yapımları genellikle özel şirketlere veriliyor.  

Bu şirketler de, bu programlar için gerçek görüntüyü yansıtma yerine çoğu kez işin kolay yolunu seçiyor. Bu program için irtibatta oldukları kişi ve kurumları devreye sokarak Edirne’yle ilgili programı yapmaları için bilgiler alıyor. Bu kişiler görüşmesi gereken kişi ve kurumlar kendilerine duyuruluyor.  Program yapımcıları adı verilen kimselerle görüşerek akılları sıra Edirne programı yapmış oluyorlar. Tıpkı “ Edirneli olmak “ programında olduğu gibi.

            Bu TV ekibi programını çekmek için Edirne’ye gelip  bir otele yerleşiyor. Otelin patronuna  “Bu kentin hemşerisi olmanın özelliklerini yansıtacak bir program yapacak kişilere bu program  için  kimlerle görüşmeleri gerektiğini  kimlerden sağlıklı bilgi alabileceklerini soruyor.  O otelin sahibi de ilk aklına gelen ve  bu iş için sağlıklı bilgi verecek kişilerin adlarını veriyor. Program bu doğrultuda yapılıyor.

Kuşkusuz  bu program için tavsiye edilen bu kimseler konu hakkında geniş bilgi sahibi olabilirler. Yalnız böyle geniş kapsamlı konu için farklı kesimlerden insanlarla konuşmak hemşerilik ve yaşanan sorunlar  konusunun tüm boyutları ile irdelemek gerekirdi.

            Bu çekimi yapılan programda ne derece yapıldı bilemiyorum. Bu muhteremler yapacakları program için otel patronundan bilgi alıyorlarsa  bu sağlıklı bir kaynak olmayabilir.

O patronun kendine yakın hissettiği kimseleri tavsiye etmesi programın özü ile bağdaşmayabilir. Bunun sonunda devletin sesi olan bir TV kanalında  sağlıklı, Edirnelilerin sosyal yapısını ve ortak  görüşünü yansıtan program  ortaya çıkmayabilir.

Onun için farklı kesimlerden ve bugüne kadar kullanılan klişeleşmiş sözlerin dışında görüşlerin de yer aldığı bir programın  yapılması gerekirdi.

Edirne’yi tanıtımda insanlarımızın ezberlediği klişeleşmiş sözlerin ötesinde farklı sözlerle, görüşlerle Edirne’miz tanıtmalı ve Kentimiz hakkında isteklerimizi o kapsamda sıralamalıyız.

Mikrofonu eline alanlar Edirne’nin  Osmanlı Devletine  şu kadar yıl başkentlik yaptığı,çağdaş bir kent olduğu  ve benzeri söylemlerle tanıtmaları  yeterli olmuyor. Bu gerçek sözlerin ötesinde Edirne’mizi tanıtıcı sözcükler bulmalıyız.

Zira bugüne kadar binlerce kez kullandığımız kentimizi tanıtan sözcükler ne yazı ki etkili olmuyor. O zaman daha etkileyici sözlerle kendimizi ifade etmek zorundayız.

            Edirne’ye bu kadar önemli konumuna, Avrupa kapısında ülkenin vitrini olan bir il olmasına karşın,  neden devletimizden gerekli desteği almadığını gündeme taşımalıyız.Yine dünyada en çok gümrük kapısına sahip olmasına ve her yıl on milyonlarca insanın gelip geçtiği bu gümrük kapılarından neden Edirne’nin faydalanmadığını gündeme taşımalıyız.

Edirne’ye devlet hizmetlerinin “tarihi köprülerin aydınlatılması” gibi neden geciktirildiğini, bazı illere sağlanan imkânların neden Edirne’den esirgendiğini sormalıyız. Gezip gördüğümüzde Anadolu’nun ekonomisi Edirne’nin çok altında olan illeri bugün bizleri kat kat geçmiş durumdalar.

Bu başarıyı sadece o bölge insanlarının girişimciliğine, kendi başarılarına bağlayamayız. Bu başarı büyük oranda devlet katkıları ile sağlanıyor. Edirne halkının ticarette, girişimcilikte yeterli olmadığı savunulabilir.

Bu da gerçeği yansıtmamaktadır, bu halk bugüne kadar çeşitli alanlarda özellikle tarımda ne kadar başarılı olduğunu göstermiştir. Kıt imkânlara rağmen bunu başarmıştır. İmkân sağlandığında her alanda da başarılı olabilir.

            Ne yazık ki, girişimcilerimiz, devletin katkısını ve desteğini bekleyen kuruluşlarımız yeterli desteği bulamıyorlar.

Aslında gümrük kapılarında Edirne için az bir imkân sağlanmış olsa kentimizin kalkınması için başka desteğe gerek kalmayacak.

            Edirne Balkanların örnek, yıldız kenti olacak. Bu duruma gelmesi halkın refah düzeyini arttırabileceği gibi,  ülkemiz itibarını da arttıracak, milli gelirin artmasına neden olacak. Kentimizi tanıtma çabasında olanlar klasik tanıtım sözleri dışında bu tür ekonomiye katkı sağlayacak sözcükler üzerine odaklanmalı, sanırım bu çok daha yararlı olacaktır.

 172 total views,  2 views today

Next Post

Arslanzade'ye Emniyet Müdürü'nden veda ziyareti

İçişleri Bakanlığı’nın, Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü görevinden Mersin’e atanan Dr. Rahmi Baştuğ Arslanzade Yönetim Kurulu Başkanı Arif Meriç’e Üretim tesisinde veda ziyaretinde bulundu.             Yaklaşık bir yıl önce Edirne’de göreve başlayan Dr. Rahmi Baştuğ yeni görev yeri Mersin’e gitmeden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp