İsraftan kaçınalım

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

Evlerimizde işyerlerimizde lokantalarda sofralarımızdan kalan yemek ve diğer yiyecek artıkları ile acaba kaç insan beslenir? Bırakınız insanların beslenmesini çöpler arasına atılıp giden yemek artıkları ekmekler ile yüzlerce hayvanın nafakası karşılanmış olur. Dinimizde “israf haramdır” denmesine karşın çok müsrif bir toplumuz.

Sofralarımızda aç gözlülük yaparak yiyeceklerimizi önümüze yığıyoruz veya haberimiz olmadan önümüze konuluyor. Yiyebildiklerimizin sonunda bakıyoruz. Önümüzde bir insanı doyurabilecek kadar daha yiyecek kalmış.

Bu kalan yiyeceklerin bir kenara ayrılıp hayvanlara veya başka amaçlarda faydalanılması yerine çöpe atıyoruz. Yerde bir ekmek parçası bulduğunda alıp öperek bir kenara koyacak kadar duyarlı olan toplumun sofralarında böyle yiyemeyeceği kadar yemek alarak kalan yiyeceklerin çöpe gitmesini anlamak mümkün değil.

Biz çok zengin bir ülke değiliz. Ne yazık ki,  elimizdeki yiyecekleri insafsızca yok etmeyi çok seviyoruz. Sofralarımızdan yeterince gıda alıp kalkma alışkanlığımız olmadı. Tıka basa yiyerek sofradan kalkmayı marifet sayıyoruz.

Evlerimizde dahi, çocukların veya evdekilerin ihtiyacı olacak yiyecekleri hesap etmeden “önümüze konulan yiyecekleri tüketin geri kalmasın günahtır” diye de uyarıda bulunuyoruz.

Belki önemsiz gibi görünür fakat Türk sofralarından kalan yemek artıkları açlıktan kıvranan milyonlarca insanı doyurabilir. Gazeteciler olarak bazı kahvaltılı toplantılara katılıyoruz. Bakıyorsunuz önünüzde yiyemeyeceğiniz kadar kahvaltılık yiyecek konmuş. Bunların bir kısmını yeme imkânınız oluyor.

Bazı arkadaşlarımız az yiyecek tüketiyor kahvaltı ederek gelmiş oluyor hasta ve perhizli oluyor, bunun sonucunda

Önlerine konulan yiyeceklerin büyük bölümü tabaklarında kalıyor.  Geri kalan yiyeceklerin toplanmasından sonra bu atıklar nerelere gidiyor doğrusu merak ediyorum.

Aslında bu tür yerlerde otellerde olduğu gibi kahvaltı edecek kimse tabağına kendi tüketebileceği kadar yiyecek alabilmeli.

Böyle olması halinde tabaklarda biriken yiyecek artıkları biraz olsun azalmış olmaz mı?

Gündem konusu “yiyecek tasarrufu” olan bir kahvaltılı toplantıya katılmıştım. Ülkede yiyecek israfının tüm boyutları ile tartışıldığı toplantının sonunda baktım yiyecek tabakları yine yiyecek atıkları ile doluydu.

Ülkemizde yiyecek israfı konusu yeterince gündeme getirilip tartışılmıyor, yemek sonunda ağzını ekmekle silip ekmeği kenara atanlar var. Önümüzden artmadan sofradan kalkmıyoruz bunu önlememiz gerekir.

Bizim dışımızda komşu ülkelere gittiğimizde ülkemizde olduğu gibi büyük oranda yiyecek ekmek artığı olmadığını görüyoruz. Herkes önüne konulan yiyeceği tüketiyor veya yiyeceği kadar yemek alıyor

Bu konunun okullarımızda da yeterince gündeme taşındığına emin değilim. Zira okul yemekhanelerinde de aynı durum, yiyecek israfı söz konusu.

Aslında tasarruf işine ailelerden ve okullardan başlanması gerekir Dünyamızda insanların beslenme sorunu, her geçen gün daha da önem kazanıyor. Nüfusun artması ile beslenmenin daha önemli sorun haline gelebileceği uzmanlar tarafından gündeme taşınıyor.

Bugün için yiyecek anlamında kendi kendine yeterli olan sayılı ülkelerden biriyiz. Bunun kıymetini bilmeli kendimizi ileriki yılların olabilecek kıtlık günlerine hazırlamalıyız.

Bugün israf ederek tükettiğimiz yiyecekleri bir süre sonra arar hale gelebiliriz.

Tarımda verim büyük oranda iklime, doğa koşullarına bağlı. Bu yıl Orta Anadolu’da olduğu gibi elverişsiz doğa şartlarının yaygınlaşması halinde evlerimizdeki artık yiyeceklere muhtaç hale gelebiliriz.

Bir de gereğinden fazla yiyecek tüketmenin insan sağlığında yarattığı birikim, şişmanlama insanların  “Obez” olma sorunu var. Toplumumuz son yıllarda daha kilolu olmaya başladı.

Bunun en önemli sebebi halkımızın dengesiz beslenmesi. Bunun zararlarını ilerleyen yaşlarda görüp sağlık sorunları ile karşı karşıya geldiğimizde iş işten geçmiş oluyor. Ömrümüzün sonuna kadar kilo problemlerimizle boğuşmak zorunda kalıyor, yaşam koşullarımız da zora girmiş oluyor.

 

 74 total views,  2 views today

Next Post

Dün olduğu gibi bugün de her türlü darbenin kaşısındayız

              Türkiye Kamu Sen Edirne Şube Başkanı Alim Kanpolat 15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilen ve hiç kimsenin onaylamayacağı acı olaylara neden olan darbe girişimini gerçekleştirenleri ve buna destek veren tüm güçleri kınadıklarını  belirterek; “ Türkiye Kamu-Sen olarak hiçbir gücün milletin kararının üstünde olmadığını, seçimle […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp