CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan İstanbul seçimleri ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.  İstanbul ve Edirne’de Millet ittifakı olarak seçime girdiklerine vurgu yapan İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, “Özellikle, başta sayın Genel Başkan Meral Akşener’e,  İYİ Parti Milletvekili Orhan Çakırlar ve İl başkanı Ekrem Demir’e çok teşekkür ediyoruz. İstanbul’da büyük bir uyum içinde seçim çalışlarını yürüttük. Seçim çadırlarımız yan yanaydı.  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Hanım bizim seçim çadırını ziyaret ederek bizi mutlu etti. Buradan tekrar çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“İstanbul ile Büyük Projelerimiz olacak”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Recep Gürkan’ın özel bir bireysel dostluğunu hatırlatan Basın mensuplarına açıklama yapan Gürkan; “İstanbul, Ankara ve İzmir ile mutlaka ortak büyük projelerimiz olacaktır.” dedi.

“ARTIK O PARTİ BU PARTİ DEMEDEN,  VATANDAŞA HİZMET ETME ZAMANIDIR.”

İstanbul’da yaklaşık olarak 15 gündür seçim çalışmaları nedeniyle bir çok semti gezdiklerini ifade eden Gürkan; “Gerçekten İstanbul’da bugüne kadar çok güzel şeyler yapılmış. Kimse bunları görmezden gelemez. Yapanların hepsinden Allah razı olsun. Bu bağlamda Edirne’mizde de geçmişte hizmet veren herkese sosuz şükranlarımızı sunuyoruz. ARTIK O PARTİ BU PARTİ DEMEDEN,  VATANDAŞA HİZMET ETME ZAMANIDIR. Kenetlenerek bunu yapma zamanıdır. Ben de Edirne’deki siyasi parti Başkanlıklarının tamamını ziyaret etmeyi düşünüyorum. Hepimizin Edirne’ye hizmet borcu var. İster, İl Başkanı, İster Belediye Başkanı, ,İster Milletvekili olarak görev yapalım, hiç fark etmez hepimizin Edirne’ye hizmet borcu var. Güçlerimizi ve kaynaklarımızı, tecrübelerimizi, projelerimizi Edirne ve Edirneliler için bir araya getirerek daha da zenginleştirmek ve ortaya bir sinerji çıkarmak, ortaya çıkan enerjiden milletimizin refahı ve mutluluğu için onların yararlanmasını sağlamak hepimizin görevi olmalıdır. Bunun için gayret göstermeye devam edeceğiz. Biz 31 Mart seçimlerinde hangi mahalle bize daha çok ya da hangi mahalle bize daha az oy verdiğine bakmadan hizmet etmeye devam ettik bundan sonra da böyle olacak. ”dedi. 

İMAMOĞLU KIRKPINAR GÜREŞLERİNE GELECEK Mİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kırkpınar Yağlı Güreşlerine gelip gelmeyeceği ile ilgili açıklama yapan Gürkan; “Sayın İmamoğlu ile en son geçtiğimiz Cuma günü görüştük ve seçimle ilgili değerlendirmeler yaptık. O ortamda Kırkpınar konusunun açılmasını doğru bulmadık ve açmadık. Ama İmamoğlu’nun bir aksilik olmazda Kırkpınar Yağlı Güreşlerine geleceğine inanıyorum. Ben de kendisini telefonla arayarak Kırkpınar’a davet edeceğim.” dedi.

“Hakkımda herhangi bir soruşturma yok”

Edirne’nin Türkiye’deki 81 ile gören en güzel ve en muhteşem şehri olduğuna vurgu yapan Gürkan; “Edirne’nin kendine has zorlukları ve güçlükleri var. Maalesef biraz dedikodusu bol bir şehrimiz var. Ben İstanbul’da iken sürekli telefonlar geldi. Bu dedikodu bağlamında ikide bir bizimle ilgili soruşturma açıyorlar, bazen kayyum atıyorlar, bazen açığa Alınıyoruz. Buradan özellikle söylemek istiyorum hakkımda herhangi bir soruşturma yok.  Elbette ki bir suç işliyorsak bununla ilgili mutlaka gereği yapılacaktır. Çünkü Anayasamızın da, Hukukun da temel ilkesi herkesin kanun önünde  eşitliği prensibidir. Ama birilerinin canı öyle istiyor diye, geçmişte olduğu gibi Edirne’nin, Belediyenin kaynaklarını kendi keyfine göre kullanamıyor diye, birilerinin demesi ile hakimlerin de vicdani kanaati ile hukuka karar veren hakimlerin, savcıların veya bir başka görevlilerin de iş yapacak halinin olmadığına ben eminim. Bu tiplerle Edirne geçmişte de çok zaman ve enerji kaybetti. Benden önce görevde olan arkadaşlarımıza da aynılarını yaptılar. Sadece Belediye Başkanları değil  STK Temsilcilerine de aynılarını yaptılar. Biz bugüne kadar bunlara takılmadan iş yaptık ama bundan sonrada bu tavırlar devam ettiği sürece de hukuki anlamda bizde mücadelemizi vermeye başlayacağız. Çünkü Edirne ve Edirneliler hizmet bizim gurur ve onur kaynağımızdır.” dedi.  

“13 bin farkı kabul edemeyenler bu farka ne diyecek?”

İl Başkanı Fevzi Pekcanlı yaptığı konuşmada; “Uzun süredir İstanbul’da seçim çalışmalarına katıldık. YSK’nın 17 Nisan’da Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na verdiği mazbatayı 6 Mayıs’ta tekrar geri almasıyla beraber ciddi anlamda CHP ve İYİ Partili örgütlerde sıkı bir çalışma başladı. Bu sıkı çalışmanın da karşılığını dün akşam aldık. 806 bin farkla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Millet İttifakının adayı Sayın Ekrem İmamoğlu’na tekrar verdi.   Tabi 13 bin farkı kabul edemeyenler bu kadar büyük farka ne diyecek merak ediyorum doğrusu. İstanbul’da sevgi ve hoşgörü kazandı. Sevgi ve hoşgörünün karşısında herkes kaybetti. Ekrem İmamoğlu’nun siyasi arenaya getirdiği farklı bakış açısı 7’den 70’er herkesin gönlünü alarak, ilk seçimde aldığı oyun üzerine kat ve kat koyarak zaferle çıkması tüm Türkiye’de coşku ile karşılandı. Türkiye’nin her yerinde herkes zafer çığlıkları attı. Bu siyaset ötesi bir şeydir.  Bizde İstanbul’da yaptığımız seçim çalışmalarında CHP ile hiç alakası olmayan insanların sadece yapılan haksızlığa “DUR” demek için bu desteği verdiğini gördük. Biz bunun CHP olarak farkındayız. Bu yüzden de çok mutluyuz.” Dedi.

“Edirne Örgütü olarak bütün desteğimizi verdik”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın uzun süredir İstanbul’da seçim çalışmalarına katkı vermek için çalışma yaptığını ifade eden Pekcanlı; “Milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu da yaklaşık olarak 1 aydır Şile’de görevliydi.  Çok keyifli bir seçim çalışması yaptık. Edirne örgütü olarak  ta bütün desteğimizi verdik. Yaklaşık olarak 34 tane otobüsü seçim günü dolu dolu yolladık. Birçok minibüs ve yüzlerce araçla insanlarımızı oy kullanmak için İstanbul’a yolcu ettik. Tabi bu kadar emeğin karşılığında Edirne’den sonra İstanbul’da olmak ayrı bir keyif. Burada bizimde emeğimiz olduğu için ben bütün ilçe başkanlarımıza, kadın kolları başkanlarımıza, ama en önemlisi bölgede aktif olarak çalışan Edirne Milletvekilimize, Belediye Başkanlarımıza ve en önemlisi Recep Başkanımızı ayrı tutacağım. Gerçekten gece-gündüz çalıştı. Çok keyifli bir çalışmaydı.” Dedi.

“Halk ne zaman ne yapacağını bu seçimde bir kez daha gösterdi.”

23 Haziran’da gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucunun Başta İstanbul olmak üzere Tüm Türkiye’ye, demokrasimize özellikle bu seçimlerin Hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu gerçekten yaklaşık olarak % 9,5’a yakın bir farkla, 806 bin farkla seçimleri kazandı. Öncelikle İstanbul başta olmak üzere “İstanbul demek Türkiye demek.” Çünkü İstanbul’da yaklaşık Edirne nüfusuna kayıtlı 120 bin hemşerimiz yaşamaktadır.  Bu seçimler, Vatandaşın, halkın hiç kimsenin yanında sonsuza kadar kalmayacağının göstergesi oldu. Halk ne zaman ne yapacağına kendisinin karar verdiğini bu seçimde bir kez daha gösterdi. Halk, millet iradesi, kendi gücü üzerinde ki hiçbir gücü tanımadığını bu seçimlerde bir kez daha gösterdi.  Milletin iradesi ortaya çıktı ve tecelli etti. Bu seçimden bütün siyasilerin kendilerine dersler çıkarması gerektiğine de inanıyorum. Çünkü, hakikaten 13 bin, yada 26 bin farktan, 806 bin gibi farka bu seçimin nasıl gelebileceğini, nasıl taşınabileceğinin de Dünya siyaset tarihinde de ayrı bir yeri olacağını, bununla ilgili de sosyolojik çalışmalar yapılacağına da inanıyorum.” Dedi.

Bütün partiler gibi CHP Genel Merkezi’nin de milletvekillerini, belediye başkanlarını, il ve ilçe başkanlarını İstanbul’da görevlendirdiğine dikkat çeken Gürkan; “ Bu bağlamda biz de partimizin verdiği görev nedeniyle Belediyedeki görevimizden izne ayrılarak, vekaleti Selçuk beye vererek, Bayramdan sonra ki sürenin neredeyse tamamını İstanbul’daki seçim çalışmalarında geçirdik. İstanbul’da bizim hemşerilerimizin daha yoğun olduğu semtlerde çalıştık. Hemşerilerimizin büyük çoğunluğunu ve dernekleri ziyaret ettik.  Ben buradan İstanbullu hemşerilerimize bize gösterdikleri o sıcaklık ve sevgiden dolayı bir kez daha çok teşekkür ediyorum.”dedi.

“HERŞEY ÇOK GÜZEL OLDU”

İstanbul’un yayınlanan seçim haritasına bakıldığına neredeyse çoğunun kırmızılaştığına vurgu yapan Gürkan; “Mesela Fatih ilçesi AK Parti’nin kalesi olarak bilinir ama, çok az bir farkla da olsa orada Ekrem İmamoğlu önde çıktı. Farkı çok yükselten yerler var. Küçük Çekmece gibi. Gazioşmapaşa ve Bağcılar’da AKP önde ama, CHP’nin daha önce aldığı oylara bakacak olursak, yüksek derecede oy artışı olduğunu görürsünüz. Yine Bizim ziyaret ettiğimiz ve çalıştığımız ilçeler olan B.Çekmece, Çatalca, Silivri gibi bir çok ilçede Ekrem İMAMOĞLU kazandı.      

“Biz hizmeti bir parti hizmeti olarak görmüyoruz.”

Seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım’ın da tebrik ettiğini belirten Gürkan; “Bundan sonra herkes önünde bakacak. Artık Türkiye’de 4, 4,5 yıl kadar seçimsiz bir dönem bekleniyor. Çünkü gezdiğimiz her yerde insanların artık seçimlerden yorulduğunu gördük. Doğruyu söylemek gerekirse biz siyasiler de seçimlerden çok yorulduk. Artık hepimizin işine bakması lazım. Hepimizin milletimiz ve ülkemiz için, şehrimiz için proje üretme ve iş yapma zamanıdır. Hiç kimseyi dışlamadan ve ötekileştirmeden  çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Biz hizmeti bir parti hizmeti olarak görmüyoruz.”dedi.