İstanbul’dan sonra bir ilk Edirne’de

admin

İstanbul’dan sonra bir ilk Edirne’de (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

TEST SÜRÜŞÜNÜ BAŞKAN GÜRKAN YAPTI

Edirne’nin turizmine katkı sağlaması amaçlanan panoramik şehir turu otobüsünün ilk test sürüşünde şoför koltuğuna Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan oturdu.

Edirne’nin tarihi dokusuyla, kültürel kimliği ile Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış olmasıyla, insan kalitesiyle, bulunduğu coğrafi özellikleri ile ruhu ve kimliği olan bir kent olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugün itibariyle yılda 3 milyon turist alarak; turizm kenti olması yolunda hızlı adımlarla yürüyen bir kentin en önemli eksiklerinden birisi dünyadaki bütün turistlik kentlerde olan panaromik şehir turu otobüsüne ihtiyacı vardı. Tur otobüsü Türkiye’de sadece İstanbul’da vardı. İkinci olarak Edirne’mizde oldu.” dedi.

İstanbul’dan sonra bir ilk Edirne’de (6)

 

 

 

 

 

 

 

Panoramik şehir turu otobüsünün ilk test sürüşünde şoför koltuğuna oturan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, otobüsün 1 ay ücretsiz olarak deneme turları yapacağını belirtti. Gürkan, “Başlattığımız bu uygulama Türkiye’de İstanbul’dan sonra ilk uygulama olacak. Bunu şu anda yapan Türkiye’de başka bir şehir yok. İki katlı otobüsler var ama onlar özel amaçlarla, kiralamalarla kullanılıyor.  Burada yapacağımız Barcelona, Malta, Atina, Paris gibi dünyadaki turistik kentlerin birçoğunda olan, günlük bir bilet alarak bir gün boyunca sınırsız sayıda indi bindi yapabileceksiniz. Biletle birlikte anında kentin tarihi haritasın verilecek. Belki zaman içerisinde kentteki esnaflarla anlaşmalar yaparak, esnafın kendi tercihleri doğrultusunda tur otobüsünden bilet alanlara özel indirimler sağlanacak. Örneğin bilet alan kişi verdiğimiz kitapçıkta belirtilen lokantaya gittiğinde yüzde beş indirim alacak, başka mağazadan yüzde on indirim alacak gibi yan destekleyici unsurlarda zaman içerisinde olacaktır. Yine bilet alan herkese ücretsiz kulaklık veriliyor bu otobüslerde. Bu kulaklığı koltuğun önünde bulunan cihaza taktığınızda Türkçe dahil olmak üzere altı dilde, tur otobüsünün önünden geçtiği tarihi öğeleri kısaca bilgilendiren anlatımlar olacak. Bu şekilde bunu sürdüreceğiz.

En kısa sürede projemizle ilgili bütün hazırlıklar bitmiş olarak, düzenli, ücretli servislerine başlamış olacağız. Ne kadar günlük ücreti olacağına konusunda komisyonumuz üzerinde çalışıyor. Ama bir örnek vermem gerekirse Atina’da günlük tur ücreti 19 Euro, Malta’da 25 Euro, Barcelona’da 28 Euro. Edirne’de ülke şartlarımızı düşünerek bir ücret belirlenecektir.” dedi.

İstanbul’dan sonra bir ilk Edirne’de (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

ORTAK PAYDAMIZ DAİMA EDİRNE

Gürkan, Edirne için tüm kurumlarla ortak çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Geçtiğimiz ay Belediye Meclisi’nde aldığımız bir kararla Edirne turunu yani turizm otobüsleri için tur güzergâhını belirlemiştik. Bununla ilgili Sayın Valimizin de bir çalışması var. Kendisi de bir turizm konseyi oluşturuyor. Konseyde de hep beraber çalışacağız. Edirne’de hangi kurum olursa olsun, ister atanmışlar ister seçilmişler hiç önemli değil; bir tane Edirne var. Edirne’nin bekası için Edirne’nin geleceği için daha zengin, daha mutlu bir kent olması için Edirne ortak paydası altında bir aradayız, bir arada olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan son olarak şunları söyledi: “Edirne’yi öne çıkarabilmek, sadece kendi vatandaşlarımıza değil, Edirne’ye gelen bütün dünya vatandaşlarına Edirne’yi daha iyi tanıtmak istiyoruz.

İstanbul’dan sonra bir ilk Edirne’de (9)

 

 

 

 

 

 

 

Tanımadığınız bir şeye yabancı olursunuz, bilmezsiniz, sevmezsiniz. Biz Edirne’yi tüm insanlara daha doğru şekilde, bugünkü teknolojinin, imkânların verdiği olanakları da kullanarak, herkese tanıtmak istiyoruz.

Sayısının ileride mutlaka artacak olan bu tur otobüslerinin Edirne’nin tanıtımına ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü Edirne’deki tarihi doku sadece bizim değil bütün insanlığın ortak mirası. Burada bütün insanlığın hakkı, sorumluluğu var. Şu anda biz burada tarihi dokunun, kültürel mirasın Edirne Halkı adına emanetçiliğini yapıyoruz. Bu emaneti koruyarak daha güzel bir şekilde gelecek kuşaklara bırakmamız gerekiyor. Çabamız budur”

 

 89 total views,  2 views today

Next Post

Kırkpınar denetimi

                Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü İşyeri Denetim Birimi ve Zabıta Ekipleri, 18-24 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali nedeniyle kent merkezinde bulunan gıda üreten ve gıda satışı yapan işyerlerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı.               […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp