İstanbul’un Fethi’yle yaşıt cami onarılıyor

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne’de onarıma alınan Vakıf eserlerinin içerisine Saraçhane’deki Çakır Ağa Camii de katıldı. Çakır Ağa Camii’ndeki onarım Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle yapılacak.

çakırağa-camii-edirne (2)

İstanbul’un fethedildiği 1453 yılında inşa edilmiş olan caminin onarımı başladı.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Vekili Osman Güneren, çalışmalarla ilgili bir açıklama yaptı. Osman Güneren, “26 Eylül’de ihalesini yaptığımız Saraçhane Semti’ndeki Çakır Ağa Camii’nin Restorasyon Uygulama ve Çevre Düzenleme İşi’nde Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak sözleşmeyi imzaladık ve yüklenici tarafından işe başlandı. Trakya Kalkınma Ajansı, bu Vakıf eserimizin onarımına büyük destek verdi.” dedi.

çakırağa-camii-edirne (1)

Müdür Güneren, “Trakya Kalkınma Ajansı, Çakır Ağa Camii onarımı için gerekli ödeneğin yüzde 75’ini karşılıyor. 2012/13 Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamındaki bu projeye ajans 350 bin lira civarında bir katkıda bulunuyor. Bu anlamda, Trakya Kalkınma Ajansı’na bu Vakıf eserimizin yaşatılması için verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

çakırağa-camii-edirne

Çakır Ağa Camii’nde Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında, yapının içi ve dışı tamamıyla elden geçirilecek, bahçe düzenlemesi yapılacak. Onarım çalışmalarının 2015 yılı başlarında tamamlanarak caminin tekrar ibadete açılması planlanıyor.

çakırağa-camii-edirne (3)

Çakır Ağa Camii Saraçhane Semti’nde, Saraçhane Köprüsü’ne giden yolun sağındadır. 1453 yılında inşa edilmiştir. Çatısı ahşap olan caminin tek şerefeli bir minaresi vardır. Yaptıranı Fatih Sultan Mehmet Han dönemi ileri gelenlerinden Çakır Ağa’dır. Çakır Ağa’nın, hayırsever biri olduğu ve çok sayıda cami inşa ettirdiği tarihi kaynaklarda geçer.

çakırağa-camii-edirne (4)

 

 

 

 

 

 180 total views,  2 views today

Next Post

FEYZİOĞLU FARKLI BİR İNSAN

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Edirne Barolar Birliğinin davetlisi olarak Edirne’ye geldi. Feyzioğlunun Edirne’ye gelmesinin kentimizin kurtuluş gününe rastlaması Baro Başkanı için ayrı bir anlam ve önem taşıyordu. Buradaki konuşmasında Trakya insanının, Edirnelilerin demokrasiye milli duygulara duyarlı olmasının önemini basın toplantısında da dile getirdi. Trakya halkının demokrasiyi içtenlikle sahiplendiğini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp