İşte Böyle Bir Kentte Yaşıyoruz

admin

Etrafından belik misali kıvrım kıvrım üç nehrin geçtiği il neresidir?

Osmanlı Devletine 92 yıl başkentlik  yapan  ve daha sonraki dönemlerde  en önemli şehirlerden biri olma özelliğini koruyan  imparatorluğun  en önemli kararlarının alındığı il neresi?

Dünya’nın en eski güreş organizasyonu olma özelliğini koruyan  ve  Ülkede  yağlı güreşin merkezi   olarak nitelendirilen ,her yıl binlerce güreşçinin peşrev yaptığı etkinliğin merkezi neresi?

Koca Sinan’ın  ustalık eserim dediği, zarif minareleri ile dünyada örnek oluşturan Selimiye Camisinin bulunduğu il neresi?

 Osmanlı   dönemi Camileri içinde UNESCO tarafından dünya kültür merkezi olarak kabul edilen ve dünyanın dört bir yöresinde  turistlerin  ilgi  alanına giren cami nerede bulunuyor?

En eski yağlı güreş  etkinlikleri ile de  UNESCO denetimine girerek  bu konuda  bir ilk olan  güreş organizasyonu  olan yer neresidir?

   İl sınırları içinde en çok hudut kapısı olup bu imkanlardan  diğer sınır illeri gibi “Sınır ticareti” imkanlarından yararlanmayan il hangisidir?

Verimli toprakları ile ülkenin tahıl ambarı olan Pirinç,ayçiçeğigibi ürünleri ile tanınan ilimiz hangisidir?

Çevresinden üç nehir geçmesine rağmen  bu imkanlardan yeterince yararlanamayan verimli topraklarının büyük bölümü sulamadan mahrum kalan  il neresidir?

Türkiye’nin en huzurlu kenti olmasına karşın özellikle kırsal kesimdeki halkı geçim zorluğu nedeniyle başka illere göç etmek zorunda kalan ili hangisidir?

 Her siyasinin övgüler yağdırmasına karşın tarihi eserleri bir türlü onarılamayan  yapılma zamanından fazla süredir onarılmasını bekleyen köprüsü olan il hangisidir?

Mevcut nüfusunun çok daha fazlasını barındıracak konutu olan ve  konut yapımına devam edilen il hangisidir?

Nüfusu  baz  alındığında  Büyük marketlerin  en çok  bulunduğu illerin başında gelen  sıcak paranın başka  bölgelere giden illerin  başında gelen il hangisidir?

   Nüfusu dikkate  alındığında  tarihi eser sayısı  en çok olan il hangisidir?

Medeni geçinen ülkelerde delilerin yakıldığı bir dönemde,  akıl hastalarının  müzik ve su sesi gibi yöntemlerle tedavi edildiği sağlık müzesi hangi ilimizdedir?

  Bursa’nın oğlu İstanbul’un babası olan bir çağın açılışına yol açan Fetih olayını  başaran  padişahın doğum yeri neresidir?

   Bu soruları daha da çoğaltabiliriz.  Edirne’de ikamet eden vatandaşlarımıza  bu soruları  sormuş olsak çoğumuz cevaptan aciz kalırız.

Böyle özel   ve güzel bir kentte yaşıyoruz. Fakat “deryada yaşayıp  deryanın  farkında olmayan  balıktan farksız  durumda değil miyiz?

     Ülkemizde bu denli  güzellikleri bünyesinde barındıran herkesin imrendiği  kaç il var. Bu güzelliklerin, tarihi mirasın kıymetinin bilindiğini  söyleyebilir miyiz?

   Bazı kişi ve çevreler kentimizi kötüleme güzelliklerini   yok sayma  yarışına giriyor. Kendi kentine böyle hasım gibi yaklaşımın olması kabul edilebilir mi?

Başka illerin halkı kendi illeri hakkında  olumsuz bir yaklaşım olduğunda  tavrımı koyup karşı çıktıkları  halde  bizde bu karalamalara çanak tutanların bulunması gerçekten çok ilginç değil mi .

Bu güzelliklerin değeri ancak bu kentten uzak kalındığı zaman daha iyi  anlaşılıyor. 22 plakalı araç gördüğü zaman  en yakınının görmüş gibi sürücüsünün  boynuna sarılıp hasret gideren insanlarımızın olduğunu unutmayalım. İçinde olduğumuz zaman bu güzelliklerin farkına varmıyor, kıymetini bilemiyoruz. Güzellikleri görmesek de  başkalarının bu güzellikleri  karalamasına göz yummamalıyız. Güzelliklerin tahribatına izin verir, kentimizin değerlerine “kara çalmak” isteyenlere göz yumarsak bundan   bizler zararlı çıkarız.

 

Yukarıda  bir kısmına yer verdiğim güzelliklerin bir araya geldiği kaç ilimiz var diye nitelendirdiğim, bu güzelliklerin üzerine halkın birbiri ile barışık olmasını çağdaş yapısını da kattığımızda bu kentimizin güzelliklerini hiçbir ilde bulmanız mümkün değildir. Aklımızı başımıza toplayıp yaşadığı ortamın değerini bilmeyen balık konumuna düşmeyelim.

 153 total views,  2 views today

Next Post

Halk Pazarlarının Tadı Yok

 En yakınımızda olan, her hafta ayni yüzlerle karşılaşıp sohbet ettiğimiz insanlardan oluşan semt pazarlarının önemi günden güne azalıyor. Buralardan çoluk çocuğu ile ekmek parası kazananlar gelecekleri için kara kara düşünüyorlar.    Özellikle semt pazarlarının yapıldığı günlerde büyük  marketlerin  Pazarda satılan ürünlerini yol kenarlarında sergileyip  ucuzlatmaları, semt pazarı esnafına  büyük darbe […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp