ALINAN YENİ TEDBİRLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Ulusa sesleniş konuşmasında, Dünyanın tamamını etkisi altına alan Covid-19 hastalığının giderek yaygınlaştığını ve giderek daha çok can aldığını söyledi. Küresel düzeyde hasta sayısının 600 bine çıktığı , ölü sayısının 27 bine yaklaştığını bu büyük felaketin herkesle birlikte ülkemizi de etkilediğini söyleyen Başkan Erdoğan; “Ülkemizde de bugün itibarıyla 5 bin 698 tespit edilmiş toplam vaka, ve maalesef 92 can kaybı vardır. Yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı 344 iken, bunların 42’si iyileşmiştir. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum.”dedi.

“Mücadelemiz Milletimizle birlikte kararlılıkla sürecek”

Hiçbir musibetin bizim gücümüzden büyük olmadığı inancıyla covid-19 hastalığıyla mücadelemizi Milletimizle birlikte kararlılıkla sürdüreceğiz diyen Başkan Erdoğan; “İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakarlık yapmamız gereken bir döneme giriyoruz. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı ne kadar güçlü tutarsak, Allah’ın izniyle bu süreçten o kadar az hasarla çıkarız.”dedi.

“REHAVETE ve PANİĞE ASLA KAPILMAYACAĞIZ”

Karşımızdaki tehdidin çok ciddi bir tehdit olduğunu ifade eden Başkan Erdoğan; “Rehavete kapılmayacağız, Paniğe asla kapılmayacağız. Çünkü bu tehdide karşı gerçekten sağlam bir mücadele yürütüyoruz. Her bir vatandaşımızın bu hastalığın yol açabileceği vahim sonuçların farkında olduğuna inanıyorum. Bir yandan biz devlet olarak her türlü tedbiri alacağız, diğer yandan vatandaşlarımızın her biri kendi bireysel tedbirlerini alacaktır.”dedi.

“Tüm Ekonomik tedbirleri hayata geçirdik”

Ücretli çalışanlardan Esnaf ve Sanatkara kadar her kesimi kapsayan istihdamın korunmasını merkeze alan pek çok ekonomik tedbiri hayata geçirdiklerini ve geçirmeye devam ettiklerini ifade eden Başkan Erdoğan; “Bu kapsamda ilk aşamada yaklaşık 100 milyar liranın üzerinde bir Ekonomik Destek Programı hazırladık. Meclisimiz de bu konuda gerekli adımları attı.İşsizlik fonunu güçlendirerek çalışanlarımızı ve ilave kaynak aktarmak suretiyle KREDİ GARANTİ FONUNU güçlendirerek ESNAF ve SANATKARIMIZI DESTEKLİYORUZ. En düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkartarak bu kesime yeni bir nefes daha aldırdık. Ayrıca Emeklilerimizin Ramazan Bayramı ikramiyesinin ödeme tarihini de Nisan başına çektik.”dedi.

“2 Milyon Dar gelirli Aileye 1000 TL Nakit Desteği”

İstihdamı korumak amacıyla KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN şartlarını kolaylaştırdıklarını belirten Başkan Erdoğan; “Aynı amaçla telafi çalışma süresini azalttık. Ülkemizde 2 milyon DAR GELİRLİ HANEYE 1000’er lira NAKİT DESTEĞİ veriyoruz.Üretimin ve İhracatın devamı en önemli önceliğimizdir. Bunun için ihracatçılarımızı ve sanayicilerimizi rahatlatacak tedbirleri de hayata geçirdik.

“Bu ülkede hiç bir kimsenin aç kalmasına da, açıkta kalmasına da, mağduriyetine de, istiskaline de izin vermeyiz.”

Milletimizin her bir ferdinin, Devletinin tüm imkanlarıyla yanında olduğunu bildiğini belirten Başkan Erdoğan; “Bu ülkede hiç bir kimsenin aç kalmasına da, açıkta kalmasına da, mağduriyetine de, istiskaline de izin vermeyiz. Yaşlılarımızı hastalıktan korumak için aldığımız tedbirleri, onlara karşı saygısızlığın bahanesi haline dönüştürenlere de müsaade etmeyeceğiz. Hayatın tüm alanlarını kapsayan tedbirlerle hastalık zincirinin bir an önce kırılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Yeter ki hep birlikte kurallara uyalım ve ikazlara kulak verelim.”dedi.

“TÜRKİYE, SALGINA EN HAZIRLIKLI ŞEKİLDE YAKALANDI”

Türkiye’nin bu salgın dönemine olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalandığını söyleyen Başkan ERDOĞAN; “Son 17 yılda ekonomisini ve üretim altyapısını güçlendiren Türkiye, pek çok konuda kendi kendine yeterli olmanın avantajlarını yaşıyor. Ayrıca ilk çıktığı günlerden itibaren süreci ciddiyetle takip edip tedbirlerimizi alarak ta ilave bir avantaj kazandık. İlaç ve gıda konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Her iki alanda da üretim ve tedarik zincirleri aksaksız çalışıyor. Hastalıkla mücadelede önem taşıyan test kiti, maske, eldiven gibi ürünleri kendimiz üretebildiğimiz için bunlar konusunda da herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Bunların olumsuz dedikodusunu yapanlar var. Sakın bunlara aldanmayın. Bunlarla ilgili stokçuluk ve karaborsa yapanlar var. Sakın bunlara aldanmayın. Bunlarla da bütün güvenlik güçlerimizle sırtların dayız.”dedi.

“EN ÇOK YOĞUN BAKIM YATAĞINA SAHİP ÜLKEYİZ”

Dünya Nüfusuna gören EN ÇOK YOĞUN BAKIM YATAĞINA SAHİP ÜLKE olduğumuzu belirten Başkan Erdoğan; “Solunum cihazı üretiminde de hızla mesafe kat ediyoruz. Ayrıca gerektiğinde yurt dışından da malzeme tedariki de bu arada yapıyoruz. Bu çerçevede Yurt dışından getirdiğimiz HIZLI TANI KİTLERİNİ devreye sokarak, test sayılarını süratle arttırdık. Hem kendi üretimimiz olan testleri hem de Hızlı Tanı testlerini tüm ülke çapına yaydık. TESTLER KESİNLİKLE ÜCRETSİZDİR.

“TEDAVİYE YÖNELİK İLAÇLARI KULLANMAYA BAŞLADIK”

Tedaviye yönelik ilaçların ilk kısımının ülkemize ulaştığını ve kullanılmaya başlandığını söyleyen Başkan ERDOĞAN; “TEDAVİYE YÖNELİK İLAÇLARIN DEVAMI DA GELİYOR. Hem Vatandaşlarımızın hem de Sağlık Personelimizin teşhis ve tedaviyle ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu konuda tüm Bakanlıklarımız ve tüm kurumlarımız seferberlik ruhuyla çalışıyor.”dedi.

İlgili Bakanlıkların, Kurumların ve Bilim İnsanlarının gelişmeleri sürekli vatandaşlarımızla paylaştığını söyleyen Başkan ERDOĞAN; “Bizde tüm bu süreçleri bizzat yakından takip ediyoruz. Sağlık Bakanlığımız bünyesinde oluşturduğumuz BİLİM KURULUMUZUN TAVSİYELERİ doğrultusunda sürekli ilave tedbirler alıyoruz.

“ALINAN TEDBİRLERİN NE KADAR SÜRECEĞİNİ HALKIMIZIN UYGULAMADA Kİ KARARLILIĞI BELİRLEYECEKTİR.”

Bugün Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan yeni tedbirleri tek tek açıklayan Başkan Erdoğan; “

1- Şehirler arası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmışır.

2-) Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir.


3-) Toplu taşıma da seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.


4-) Piknik alanları, ormanlar, ören yerleri gibi alanlar hafta sonları kapalı olacak, hafta içi de buralarda hiç bir şekilde toplu olarak bir arada bulunulmayacaktır.


5-) Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun olarak, kontrollü olarak celp ve terhis uygulamasına tabii tutulacaktır.


6-) Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.


7-) Tüm illerimizde, Valilerimizin başkanlığında PANDEMİ KURULU oluşturularak alınan tedbirlerin takibi yapılacak, gerektiğinde o şehre mahsus ilave tedbirler de uygulanacak.

Bu tedbirlerin Başta Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli olmak üzere 30 Büyük Şehrimizin tamamında titizlikle uygulanması kararı uygulamaya geçmiştir. 30 Büyük şehrin dışındakilerini şimdilik saymıyorum.

“Milletimizden sabır, fedakarlık ve dirayet bekliyoruz.”

Ev ve işyeri dahi her ortamda sosyal mesafeye dikkat ederek, Toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanmayarak, alışveriş ihtiyacı dışında sokağa çıkmayarak, temizliğimize hassasiyet göstererek, tedbirlerin etkinliğini arttırmamız şart olduğunun altını çizen Başkan ERDOĞAN; “Milletimizden sabır, fedakarlık ve dirayet bekliyoruz. ŞAYET BU TEDBİRLERİN DAHA İLERİ NOKTALARA ULAŞMASINI İSTEMİYORSAK, GÖNÜLLÜ KARANTİNA ŞARTLARINA HARFİYEN RİAYET ETMELİYİZ.”dedi.

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ – iletişim: edirneajans@hotmail.com