İstendiği zaman oluyormuş

admin

fikri_yalin_koseEdirne’de tüm Trakya’dan emekçilerin katılımı ile 1. Mayıs İşçi ve Emek Bayramı gerçekten coşkulu bir şekilde kutlandı. Bayramda  hiçbir sorun çıkmadan   başladığı gibi düzenli ve dostane şekilde  son buldu.

Bunu sağlayan Başta Edirne Valisi Dursun Ali Şahin olmak üzere güvenlik kuvvetlerimizin tüm yetkililerine ve kurallara uyan sendika ve meslek kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

Gerçekten Edirne’ye yakışan toplumun çağdaş görüntüsünü   yansıtan hoşgörünün hakim olduğu bir bayram kutlandı.

Töreni izlerken baktım, katılanların bazıları slogan atıyor bazıları ise davul zurna eşliğinde doyasıya eğleniyordu.  Evlerinin balkonlarındaki vatandaşlar geçit törenine katılanlara alkışları ile destek veriyordu.

            Her şeyin başı hoşgörü karşılıklı anlayış. Bu  sağlandıktan  sonra  sorun büyük oranda çözümlenmiş oluyor.

Yurdumuzun İstanbul haricinde hiçbir ilinde bayramın düzenini bozacak olaylar yaşanmadı. Öyle inanıyorum ki, İstanbul’da da ortak akılla yaşanan tatsız olayların olması engellenir çözüm bulunabilirdi.

            İnatlaşma ve bu inatlaşmaya bazı basın yayın organlarının da  çanak tutmaları,  bunu fırsat bilen bazı çevrelere, karanlık güçlere, kaos yaratmak isteyenlere  bayramı sabote etme fırsatı yarattı.

Daha önceki yıllarda 1. Mayıs kutlamalarına defalarca katıldım. O yıllarda gerçekten çok görkemli törenler oluyordu. 1 Mayıs 1977’de  yapılan kutlamalarda da alanı dolduran yüz binlerce emekçinin  bu mutlu gününde henüz kimler tarafında yapıldığı tespit edilemeye veya edilmeyen karanlık güçlerce 34  insan miting alanında   katledilmişti.

Karşılıklı sürtüşme yaratılmadığı zamanlarda böyle günlerde hiçbir sorun yaşanmıyor.

            İstanbul’da yaşanan olaylar ülkemizi dış kamuoyunda da zor durumda bırakıyor. Televizyonda izlediğimiz çirkin görüntüler belki bazı kesimlere “ Oh ne iyi oldu” dedirtebilir.

Demokrasimiz açısından yine kötü bir sınav verdiğimizi yabancı ülke televizyonları tüm dünyaya duyuruyor. Bazı sivillerin kendilerini güvenlik kuvveti gibi görüp olaylara müdahale etmesi ne anlama geliyor.

            Tüm bunlar devletimizin geleceğini düşünen yetkililerce tekrar masaya yatırılıp gözden geçirilmesi gerekir. Bugün yapılanlarla mutlu olan yarın kendi başlarına geldiğinde nasıl bir hata yaptıklarını anlayacaklar, fakat o zaman da iş işten geçmiş olacak.

Edirne’deki 1. Mayıs bayramında demokrat geçinen, işçi hakkı savunuculuğu yapan bazı siyasi parti ve sendikaların törende   bulunmadığını gördüm.

            Onlar gelişmeleri dışarıdan seyretmekle yetindiler. Bu kuruluşlarımız da yaptıklarının ne kadar doğru olduğunu,  işçilerin bu bayramına katılmamanın kendilerine ne yarar getireceğini veya sakıncalarının olup olmayacağını tekrar gözden geçirmeleri gerekir.

İzlediğim kadarı ile basın mensupları da bazı illerde pankartları ile   bayrama katılmış. Böylece biz de sizlerin sınıfındanız demişler. Edirne’de basın mensuplarının böyle bir ihtiyacı olmamış.

Basın emekçilerinin Edirne’de de bayram kutlamalarına katılmaları bana kalırsa onurlu bir tavır olurdu.

            Dernek yetkililerimiz  işçi bayramına ilgi göstermeyip Konya’da  hükümet yanlısı eylem  yapan methiyeler düzenleyen Hak-İş ve Memur Sen  seviyesine düşmüş veya  “bizim bir sorunumuz yok” demiş olmuyorlar mı? Basın çalışanlarının hatta mahalli basın sahiplerinin   yüzlerce sorunu olduğunu ne güç şartlarda  bu hizmetin  sürdüğünü  biliyoruz.

Böyle bayram günleri basın mensuplarının sesini duyurması için fırsattır. Ne yazık ki Edirne olarak bu imkanı değerlendiremedik. Edirne’de bir elin parmakları kadar, basını temsil ettiğini söyleyen dernek var.

            Öyle ara sıra  beylik sözlerle veya yurtiçi ve yurt dışı turlar  düzenleyerek basın hakları savunuculuğu olmaz. Yeri geldiğinde  çıkıp sesini duyuracaksın, yoksa  gücün her geçen gün azalır bir gün yok olursun…

 124 total views,  2 views today

Next Post

Kutay erkekliğe merhaba dedi

                Serap ve Ercan  Özkan’ın oğlu Perihan – Mustafa Özkan ve Aynur – Hüseyin Koçyiğit’in  torunu  Kutay Özkan, Acar Tesislerinde yapılan  sünnet töreni ile erkekliğe ilk adımı attı.  Kutay Özkan’ın  sünnet törenine  bir çok seçkin davetli katıldı.             […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp