İşveren Ve İşsizlere İşkur’dan Destek

admin

İşsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve aldıkları teorik eğitimlerin uygulamalarını görmeleri, çalışma ortamına uyum sağlamaları amacıyla “İşbaşı Eğitim Programları” düzenleniyor. İşsizlere  6 ay boyunca günlük 25 TL kursiyer zaruri gideri ödenerek meslek öğrenme şansı sunuluyor.

Bilindiği üzere,Ülkemizin genç nüfusunun niteliğini geliştirerek istihdamı arttırmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı ile  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) projesinin uygulama protokolü 23.06.2010 tarihinde yürürlüğe girdi.

 

İşkur İl Müdürü Şengül Çıldam, Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Doğan Çimenlik,ETSO Genel Sekreteri Nevzat Taşkın ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Remzi Çınarkök’ten oluşan  Edirne UMEM Kurs Yönetimi, ilimizdeki işsizliğin önlenmesi ve iş dünyasının  desteklerden yararlanmaları konusunda yaptıkları açıklamada İşkur’un stajyer desteği vereceğini açıkladılar.

 

İşkur İl Müdürlüğünce kuruma kayıtlı  işsizlerin, öğrenci olmayanlar arasından mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri İşbaşı Eğitim programları düzenlenmektedir. Eğitim Programı, en az 2 (iki) çalışanı bulunan özel işyerlerinde düzenlenecek. Stajyerler; staj yapacakları işyerlerini, mezun olunan yada ilgi duyulan alandaki işyerleri arasından, işbaşı eğitimini tamamlayacak niteliğe sahip olması şartı ile kendileri belirleyecekler.

 

İşbaşı Eğitim Programları kapsamında, işverenlerin çalışanlarını en fazla haftada 45 saat, toplamda ise 6 ay istihdam edebilecekler.İşbaşı Eğitim Programlarına katılan stajyerlere, işbaşı eğitim programlarına katıldıkları her bir fiili gün için  25,00 TL kursiyer zaruri gideri ödenecek. Programlara katılan katılımcılara SGK prim giderleri (Genel Sağlık Sigortası Primi veya İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası primleri) Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından  ödenecektir.

 

            İşbaşı eğitim programının işyerlerince düzenleme şartlarından biride katılımcıların programa başlama tarihinden önceki “son 3 (Üç) aylık dönemde, işyerine ait prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalı sayısının ortalamasına ilave olması”, hususunu taşımaları gerekmektedir.

 

Staj programlarına katılma şartı;Kuruma kayıtlı işsiz olmak.En az 16 yaşından gün almış olmak,işverenin 1.dereceden kan hısmı olmamak,öğrenci olmamak (Açık öğretim, beklemeli öğrenciler, kayıtlarını dondurmuş olanlar ve ikinci öğretime devam eden öğrencilerin programlara katılmalarına, program sonunda da istihdam edilmelerine engel teşkil etmediği hususunda, İl/Şube Müdürlüklerinin uygun değerlendirmeleriyle stajyer olabilirler).

 267 total views,  2 views today

Next Post

Fotoğraf Sanatçısı Akyay’dan ‘Toprağım’ Sergisi

Fotoğraf Sanatçısı Serdar Akyay’ın ‘Toprağım’ konulu fotoğraf sergisi, Devecihan Kültür Merkezi’nde açıldı. Edirne’nin tarihi ve doğal güzelliklerini anlatan fotoğraflardan oluşan sergide 7, 8, 9 karelik panoramik fotoğraflar, özel bir teknikle bir araya getirilerek sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sakarya’nın Geyve ilçesine bağlı Boğazköy köyünde yaşayan eğitmen, fotoğraf sanatçısı Serdar Akyay, memleketi Edirne’de […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp