İtfaiyecilik Haftası kutlanıyor

admin

Keşan Belediyesi itfaiye müdür vekili Yasin PAÇAMAN itfaiye teşkilatının 302. Kuruluş yıl dönümü nedeni ile yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Bu yıl 302. kuruluş yılını kutladığımız Türk İtfaiyesi’nin kuruluşu, 1714 yılı olarak kabul edilmektedir. Bugünkü belediyelere bağlı Cumhuriyet İtfaiyeleri ise, 25 Eylül 1923 tarihinde teşkil edilmiştir.

yasin-pacaman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk kuruluşun hangi gün olduğu belli olmadığından, kutlama haftası olarak Cumhuriyet İtfaiyesi’nin kuruluş tarihi esas alınmış, her yıl 25 Eylül- 1 Ekim haftası İtfaiyeci Haftası olarak kutlanmaktadır.

İtfaiyecilik, bir yaşam tarzının, bir bakış açısının, bir hayat felsefesinin adıdır. Bir itfaiyeci yangınları söndürmek için eğitilmiş ve buna göre donatılmıştır. İtfaiyenin özdeşleştiği “yangınla mücadelenin” 3 temel amacı vardır. Bunlar sırası ile; Hayat kurtarmak, mal kurtarmak ve çevreyi korumaktır. İtfaiye müdürlüğümüz, 26 personel, üçü merdivenli 5 Arozöz, 1 Acil Müdahale Aracı ile 7 gün 24 saat halkımızın hizmetinde olmaya devam etmektedir.

Tüm canlıların kaçtığı yangın alanına koşarak giren, oradaki görevini zor şartlar altında üstün gayret göstererek yapan ve de başarılı olan itfaiyeciler her türlü takdiri hak etmektedir.

Keşan’ımızda bu yıl itfaiye haftası nedeni ile bir dizi etkinlik gerçekleştireceklerini dele getiren Yasin PAÇAMAN sözlerine şöyle devam etti.

26 Eylül pazartesi gününden başlayarak tüm hafta içinde bir dizi etkinlik planladık, başta ilköğretim çağındaki öğrenciler olmak üzere tüm halkımızda farkındalık yaratmak amacı ile hazırladığımız iki adet Yangın Güvenliği ve Temel Afet Bilinci kitapçıklarımızı bazı okullarımızda dağıtacağız ve yangın güvenlik eğitimi ile deprem eğitimi vereceğiz. Devamında 30 Eylül Cuma günü saat 10.00 ile 13.00 arasında kortej eşliğinde Hastane caddesinden başlayarak cumhuriyet meydanına kadar geleceğiz burada bir etkinlik düzenleyip hazırladığımız iki adet Yangın Güvenliği ve Temel Afet Bilinci kitapçıklarımızı halkımıza dağıtacak, araç malzeme ve teçhizatımızın tanıtımını yapacağız. Pilav ayran ikramımıza müteakip faaliyetimizi sonlandırmayı planlıyoruz dedi.

Bölgemizde sayın belediye başkanımız Mehmet ÖZCAN ve diğer belediye yöneticilerinin desteği ile önemli bir güç olduklarına dikkat çeken Yasin PAÇAMAN 7 gün 24 saat Keşan halkına hizmet etmekten personeli ve kendisinin gurur duyduğunu belirtti.

İtfaiye araçlarının trafikte geçiş üstünlüğü olduğunu hatırlatan Yasin PAÇAMAN halkımızdan özellikle yangına müdahale için acele eden saniyelerin bile önemli olduğu yangın ve kazaya yetişmekte olan araçlara hassasiyet göstermesini, ayrıca 110 Yangın ihbar hattının gereksiz yere meşgul edilmemesini istedi.

 

 

 

 73 total views,  2 views today

Next Post

Pınar - Yunus Tansu'nun mutlu günü

              Yıldız ile İrfan Eneren’in kızı Pınar ve Aynur ile Edirne Belediye Meclis Üyesi Yüksel Aksoy’un oğlu Yunus Tansu evliliğe merhaba dedi. Genç çiftlerin evlenme düğünü Acar Tesislerinde yapıldı. Gelin ve damadın ışıklar altında düğün salonun gelmesi ile başlayan düğün daha sonra düğün pastasının […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp