İzlanda milli takımının zaferi

admin

fikri_yalin_kose         Birçoğumuz bir süre öncesine kadar bu ülkenin adını ve yerini bilmezdi.

Atlas Okyanusunun kuzeyinde birçok adadan oluşan 261 bin nüfuslu bir ülke. İzlanda, Fransa’da devam eden Avrupa Futbol Şampiyonasında daha önceki elemelerde rakiplerini geride bırakarak Avrupa Futbol Şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

Geçtiğimiz hafta başlayan Şampiyonanın İlk turunda bu ülkenin eleneceğini sanan spor otoriteleri aldandı.

İzlanda ilk elemeyi geçmekle kalmadı. Daha sonraki rakibi futbolun merkez ülkesi olan İngiltere’ye de saf dışı bıraktı.

İzlanda küçücük bir ülke bir ilimiz kadar büyüklüğü ve nüfusu var.  Kuzey Kutbuna yakın bir ülke.  Bugüne kadar uyguladığı sabırlı ve disiplinli çalışma ve azmin sonunda Avrupa Futbol Şampiyonasında en büyük sürprizi yaptı, İngiltere’yi 2-1 yenmeyi başardı.

Bakıyoruz daha önce İzlanda’yı hiç dikkate almayan futbol yorumcuları bu ülkeyi övmekle bitiremiyorlar.

İzlanda futbolda azmin kararlılığın, mücadelenin başarıda en büyük etken olduğunu gösterdi.

Tüm dünya futbol otoritelerinin takdirini kazandı.

İZLANDA NERESİ.

İzlanda Atlas Okyanusunun kuzeyinde volkanik adalar üzerinde kurulmuş bir devlet Yüzölçümü 102.829 Km2 nüfusu ise sadece 261 bin. İzlanda’nın başkenti ReykJavik.

Kuzey kutbuna yakın olan bu ülkenin yakınından Golf-Stream sıcak su akıntıları geçmesi nedeniyle ülkede iklim ılıman. İzlanda’da yazlar serin geçerken, kışlar ise soğuk geçmiyor. Bu ülkenin kuzey bölgesinde Haziran ayında güneş 18 gün süre ile hiç batmıyor.

İzlanda adalarında bitki örtüsü yok denecek kadar az. Ülke yer altı zenginlikleri açısından da fakir. İzlanda’da sadece Alüminyum madeni yatakları var.

Halk hayvancılık ve balıkçılıkla geçimini sağlıyor.

İzlanda halkı geleneklerine bağlı. Bu ülkede topluma açık yerlerde alkollü içki yasaklanmış.

İZLANDA OSMANLI İLİŞKİLERİ

Osmanlı İmparatorluğu zamanında Küçük Murat Reis komutasında Osmanlı- Cezayir korsanları tarafından 1627 yılında bir deniz seferi yapılıyor.  Tarihi kaynaklara göre Murat Reis bu sefere 12’i kadırga olmak üzere 15 parçadan oluşan gemilerle katılıyor.

Manş Denizini aşarak, Danimarka ve Norveç kıyılarını topa tutan korsanlar. 20 Haziran 1626 tarihinde İzlanda’ya ulaşıyorlar. Murat Reis Austurland denilen ülkenin doğu bölgesinden İzlanda sahillerine ulaşıyor.

Ülkenin Vestmanneylar adası Cezayir- Osmanlı korsanlarınca yağmalanıyor. Korsanlar 26 Temmuz 1626 gününü kadar 26 gün İzlanda’yı işgal ediyor.

Bu süre zarfında ülkedeki genç ve sağlıklı kişiler korsanlarca köle olarak esir alınıyor. Osmanlı- Cezayir korsanları bu ülkeden aldıkları köle ve ganimetlerle 12 Ağustos’ta Cezayir’e dönüyorlar

İzlanda’ya bir başka sefer düzenleyen Ali Biçin Reis ise bu seferinde İzlanda’dan 800 köle ile geri dönüyor.

Bundan sonra İzlanda’da 1970 yılına kadar Türk öldürmek yasal ve gurur verici sayılıyor. Öldürülen Türk’ler için ceza verilmemesi kararlaştırılıyor.

Bunun sebebi ise, 1627 yılında Murat Reis’in İzlanda’yı topa tutup 400-500 kişiyi eser alması olarak gösterildi. Bu yasaya rağmen, bu ülkede hiçbir Türk öldürülmüyor. Daha sonra da bu yasa unutulup gidiyor. ve 1970 yılında yürürlükten kalkıyor.

Buna rağmen İzlanda’nın üç kentinde Türkler için “Tyrkjaranid”  “İnsan çalan Türkler” kelimesi günümüzde yaygın olarak kullanılıyor

AMAN DİKKAT.!

Turizm sezonuna girdik, bu konuda ülkemizde turizmde en şanslı illerden birisi Edirne. Kentin huzurlu olması, hiç bir toplumsal sorun yaşanmaması ve tarihi eserleri ile bir dünya kültür merkezi konumunda olması nedeniyle Edirne yerli ve yabancı turistler için ilgi odağı oluyor. Artık kafamıza şunu iyice sokmalıyız. Edirne’nin turizmden başka kalkınma yolu yok gibi. Bugüne kadar bunun dışında çok kalkınma önerileri getirenler oldu.

Özellikle seçim dönemlerinde siyasilerimizin her biri yanlarında Edirne’ye yatırım yapacak sanayicilerimizle geldiler. Seçim bittikten sonra bu vaatler unutuldu. Edirne özelliği nedeniyle sanayicilerimizin ilgi alanına girmiyor.

Kırklareli ikinci organize sanayi bölgesini faaliyete geçirdi.  Sanayi tesislerinde 5 bini aşkın işçi çalışıyor. Bizim organize bölgemizde çalışanların yaklaşık on katı. Onun için bölgemize sanayi kuruluşlarından gelecek imkânlar çok kısıtlı.  Biz Edirneliler turizme dört elle sarılmalıyız. Bunu yeterince yaptığımızı sanmıyorum. Orada da alengirli işler dönüyor. Mesela turist rehberi sorununa el atmalı. Bu kişiler kentimizi tanıtmada ve gelen turistlerden Edirne esnafının yararlanmasında bağlantılı oldukları kişilerin yararını düşünerek turistleri oralara yönlendiriyor. Bu konuda yakınmalar var. Gelen turistleri başka bölgelerden gelen turist rehberlerinin yakın markajından kurtarmalıyız. Bu kişilerin yeterli düzeyde yabancı dili ve Edirne hakkında doğru bilgileri olmadığı için kentimizi ve tarihi eserlerimizi tanıtımda yeterli olamıyorlar, bazen yanlış bilgi veriyorlar.           Valimizin turizme ilgi duyması çok isabetli.

Dilerim tüm kuruluşlarımız mülki amirimize gereken desteği verir. Edirne turizmde gereken atılımı yapar. Bu arada halkımızın da birer fahri turizm rehberi gibi görev yapması gerekir.

TELEFON

Doktorun muayenehanesindeki telefonu sürekli çalıyordu. İşe yeni başlayan sekreter ise bir türlü telefonu açıp  cevap vermiyordu.

Bunu gören Doktor en sonunda dayanamadı ve sekreteri uyarmak zorunda kaldı.

Sekreterine, “  Telefon çalıyor neden cevap vermediğini öğrenebilir miyim hanımefendi” dedi.

Sekreter “ Tabii telefonu açmam, açtığım zaman beni değil her zaman sizi aradıkları için telefonu  açmıyorum” diye yanıtlamış.

 88 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Kırkpınar’a hazırlanıyor

            Edirne Belediyesi’nin organizasyonluğunda bu yıl 655.’si düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali için kent merkezi bayraklarla donatıldı. Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından ana arterlere toplamda 11 bin adet Türk Bayrağı, Kırkpınar ve Edirne Belediyesi’nin logolarının yer aldığı flama ve Atatürk Posterleri asıldı. Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp