Kaçakların Avrupa Hayali, Meriç Nehri’nde Son Buluyor

admin

Ülkelerindeki sıkıntılardan kurtularak daha iyi koşullarda yaşama hayaliyle yola çıkan kaçaklar, Yunanistan’a ulaşabilmek için hayatlarını riske atıyor.

 Bu yıl Yunanistan‘a geçmeye çalışan kaçakların 32’sinin Meriç Nehri’nde boğulduğu, 13 bin 878’sinin Türk güvenlik görevlilerince yakalandığı bildirildi.

.

– Ülkelerindeki iç karışıklık ve ekonomik sıkıntılardan kurtularak daha iyi koşullarda yaşama hayaliyle yola çıkan kaçaklar, Yunanistan‘a ulaşabilmek için hayatlarını riske atıyor.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Yunanistan ve Bulgaristan‘a komşu Edirne‘de her yıl büyük umutlarla yola çıkan binlerce kaçak yakalanıyor. Türkiye ve Yunanistan‘ın yasa dışı göçle mücadele önlemlerine rağmen, kimi Afrika‘dan, kimi Güney Asya‘dan çantalarındaki birkaç giyim eşyası, ceplerindeki birkaç dolarla yollara düşen binlerce kaçak, “özgür yaşam” umuduyla sınırları zorlamaya devam ediyor.

Moritanya‘dan Dominik Cumhuriyeti‘ne, Sierra Leone‘den Senegal‘e kadar, 50’ye yakın ülkenin vatandaşları, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçmeye çalışıyor.

Yakalananlar arasında ülkelerindeki iç karışıklık ve ekonomik sıkıntılardan kaçanların yanında, çeşitli nedenlerle memleketlerini terk etmek zorunda kalan gelişmiş ülkelerin vatandaşları da dikkati çekiyor.

Son 10 yıldaki istatistikler incelendiğinde kaçaklar arasında FilistinSomali, Irak ve Myanmar ruyrukluların çoğunluğu oluşturduğu görülüyor.

Yakalanan kaçaklar İl Jandarma Komutanlığı’na teslim ediliyor, ifadelerinin ardından da Edirne Emniyet Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi’nde işlemleri tamamlanıncaya kadar misafir ediliyor.

-32 kaçak Meriç‘te boğuldu-

Kara sınırından geçişte yakalanabileceklerini düşünen bazı kaçaklar ise daha riskli bir yolu, MeriçNehri’nden geçmeyi deniyor.

Yunanistan‘a en yakın kara sınırı Karaağaç Mahallesi’nde bulunan köprülerdeki kontroller veYunanistan‘ın çektiği çitler nedeniyle, son 11 ayda Meriç Nehri’nden geçmeye çalışan 32 kaçağın boğulduğu bildirildi.

Kıyıya vuran cesetler uzun süre suda beklemeleri nedeniyle tanınamayacak hale geliyor. Bin bir hayalle ülkelerinden ayrılan ve son nefeslerini Meriç Nehri’nde veren kimsesiz kaçakların son durağı ise  kimsesizler mezarlığı oluyor.

Suriyeli kaçakların sayısında 7 kat artış-

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak, Avrupa‘da daha iyi bir yaşam hayaliyle yasa dışı yolları deneyen Suriyeli kaçakların sayısında geçen yıla göre 6 kat artış olduğu, geçen yıl 113, bu yıl 817 Suriyeli kaçağın yakalandığı belirtildi.

Suriye‘de yaşadıkları baskıdan, zulümden kurtularak rahat bir nefes almak isteyen on binlerce Suriyeli,Türkiye‘ye sığınırken, bazıları da Avrupa hayaliyle Edirne‘den Yunanistan‘a geçebilmek için yasa dışı yollara başvuruyor.

Yetkililer, Suriyeli kaçakların yakalanınca uyruklarını gizlemeye çalıştığını bildirdi.

 251 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Valisi Duruer “Öğretmenlik Dünyanın En Saygın Mesleğidir”

Edirne Valisi Hasan Duruer, öğretmenliğin gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve saygın mesleği olduğunu belirtti. Edirne Valisi Hasan Duruer, öğretmenliğin gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve saygın mesleği olduğunu belirtti. Vali Duruer, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, öğretmenlerin geleceğe yön veren eğitimciler olduğunu bildirdi. Milletlerin varlığını devam ettirebilmesi ve kalkınabilmesinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp