Kadın hakkı sözde kalmamalı

admin

fikri_yalin_koseEdirne’de Global Girişimcilik Haftası nedeniyle, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) da  “ Uluslararası Girişimcilik Konferansı düzenledi.  Bu toplantıya Edirne ve komşumuz Yunanistan ve Bulgaristan’dan kadın girişimciler katıldı.   Toplantıya katılan erkek yöneticiler yine Kadın Hakları konusunda Edirne Valisi Dursun Ali Şahin nüfusun yarısını oluşturan kadınların yönetimde de aynı orana sahip olmalarını savundu. Şahin, “Bugün için Edirne Belediye Meclisinde 31 üye arasında ancak 5 bayan üye bulunuyor. İl Genel meclisinde hiç bayan yok, denilerek akıllarınca kadın haklarını savundular, üzüntülerini dile getirdiler. Bunlar bugüne dek bilinen sözler, toplantıya katılan bayanlar da bu sözlere itibar göstermediklerini ifade ettiler.

Yine Belediye Başkanları arasında bayan belediye başkanlarımız mevcut değil.” şeklinde açıklaması kadın yöneticilerin büyük ağırlıkta olduğu Yunanistan ve Bulgaristanlı bayan girişimciler arasında gülüşmelere neden oldu.  Tören katılanlardan bir Bayan Vali Dursun Ali Şahin’e kadın valilerin de olmadığını hatırlattı.

Belediye Başkanı Recep Gürkan’da konuşmasında Bayan Milletvekillerinin olmamasından yakındı. Bunlar sözüm ona kadın haklarının savunur görünen sözler. Adama sormazlar mı; erkeklerin her alanda yetkili olduğu bir toplumda bayanların siyasal ve sosyal haklarına kavuşması mümkün müdür? Bayanlarımız kendi haklarını savunmadan aciz midir?

Bazı iş dallarında erkeklerden daha başarılı olan kadınlarımız yöneticilik bazında da bu başarılarını gösterebilir. Bankacılıkta, öğretmenlikte, tıp doktorluğunda ve benzeri alanlarda bayanların başarılarını kimse inkâr edemez.

Onun için Kadınların sorunlarının gündemde olduğu toplantılarda erkek yöneticiler kadınların haklarını savunmadan ellerini çekmeli. Bu konuda sözlerini de dikkatli kullanmalı. Kadın haklarını savunur görünen erkek yöneticilerin konuşmaları sırasında Yunanistan’ın Edirne Konsolosu Paraskevi Charitidou’nun yüzündeki tebessümü görmeliydiniz.

Adeta alay eder gibiydi. Yunanlılar bugüne kadar Edirne konsolosluğuna hep bayan ataması yaptılar. Peki, bizim kaç bayan konsolosumuz oldu.  Ülkemizde kaç bayan konsolosumuz bulunuyor. Oda yöneticilerimize bakalım kaç meslek kuruluşumuzun yönetiminde bayan başkan var.

Siyasi partilerimizin başkanlık görevini üstlenen kaç bayan var. Bu örnekleri tüm kurum yöneticilerimiz arasında da yaygınlaştırabiliriz. Ülkemizin bu koşullarında kadınların demokratik haklardan erkekler kadar olmasa da erkeklere yakın düzeyde hakkı olduğunu savunabilir miyiz?

Burada kadınlarımıza büyük görevler düşüyor.  Kadınlarla ilgili bir toplantı mı var? Bu tür toplantılarda erkekler ahkâm kesmeye kalkıyorsa o zaman bayanlar “ sen şöyle kenara çekil bakalım, ben kendi haklarımı savunacak düzeye geldim. Önce sen kendi hakkını savun ondan sonra benim hakkıma sahip ol” demeli. Kadın hakkı savunmak erkeklerin icazetine kaldığı sürece kadınlarımız bugünkü hakları ile yetinmek zorunda kalır.

Lafa geldiğinde anayı, kadınları el üzerinde tutacağız, yasanın en büyüğüne anayasa adını koyacağız. Yurdumuz topraklarına Anadolu diyeceğiz, Cennet anaların ayağı altında diyeceğiz, Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz diye anayı en üst makama koyacağız.

Başımız sıkıştığında “anacağım” diye feryat edeceğiz. Bunun sonunda Analarımızın, kadınların hakları söz konusu olduğunda size bu kadar yeter diyeceksiniz. İşte bu olamaz. Her alanda kadın hakları gündeme geldiğinde Bunun savunuculuğunu kesinlikle erkeklere havale edilmemeli. Kadınlarımızın hakkını ancak kadınlarımız savunabilir.

Bu hakların savunulması erkeklerin önderliğinde gerçekleştirilmek istenirse olacağı ancak bu kadar olur. Bunu kadın girişimcilerin toplantısında gördük. Orada Kadınları ilgilendiren programda ön sıralarda baktım yine erkekler yer almıştı. Kadınlarımızı yine arka sıralarda gördüm.

Ben isterdim ki makamı ne olursa olsun erkekler kadınların önünde yer almamalıydı.  Zira bu program kadınların iş yaşamında önderliğinin gündeme geldiği bir programdı. Ne yazık ki bunu göremedik. Toplantının ön sıraları protokol gerekçesi ile yine erkeklere ayrılmıştı.  Çok yazık!

 173 total views,  2 views today

Next Post

Türk basını temsilcileri Edirne’de buluştu

Programa katılarak bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:  Bölgenin milletvekili ve Sağlık Bakanı olarak basının sağlıklı olmasını halka en iyi haber vermesini diledi”               Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Kolaylı: on günlerdeki yayın yasağına değinerek, “ ülkemizde  yayın yasağı  genel alışkanlık  durumuna gelmemeli” Türkiye Gazeteciler […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp