Kadınlarımız Bu Hizmete Layık Olacaktır

admin

Kentimizde Edirne Belediye’mizce kadınlarımız için yararlı hizmetler yapılıyor. İlhan Koman Kültür Evi ve Kadın Merkezinin açılışından sonra. Bu kez de, Zübeyde Hanım Kadın Lokali  adında  daha donanımlı bir kadın kültür merkezi açılış yapıldı.

Edirne  Belediyesinin projesi ile  gerçekleşen bu hizmet kadınlarımız açısından bulunmaz bir nimettir, kadınlarımıza verilen önemi sergilemektedir.

    Buralarda bayanlarımız için kültürel ve sanatsal imkanlar sağlanıyor. Gerektiğinde kitap okuyacaklar, panel düzenleyebilecekler, güzellik salonundan, kuaföründen yararlanacak, sohbet ederek sorunlarını tartışacaklar.

Açılış töreninde Belediye Başkanı Hamdi Sedefçinin  “ Bu lokallerde kadınlarımızın bütün  talepleri karşılanacak”  sözlerine  Edirne Valisi Hasan  Duruer’in de tam destek vermesi gerçekten uzun zamandır özlem duyduğumuz  birliktelik. Dileriz başka kuruluşların temsilcileri ve siyasilerimiz de halkımıza faydalı olacak hizmetlerde ayni tavrı sergilerler.

Bu arada Edirne Valimiz çok önemli bir  konuya dikkat çekti. Duruer konuşmasında  “Nüfusumuzun yarısını oluşturan bayanlarımız, bizlerin ve yaşamın en çok zorluğuna katlanan kesimi. Buna karşın   belediye meclislerine bakıyoruz az sayıda temsilcileri var. İl Genel Meclislerinde, muhtarlarda bayan temsilcimiz yok. Bu görüntü çağdaş kültür düzeye yüksek olan  kentimize hiç yakışmıyor.

    Valimiz  bu sözlerinde çok haklı. Günlük yaşamımızda her iş dalında en az erkekler kadar başarılı olan  kadınlarımız haklarını verilmesini erkeklerden beklememelidir.

    Bayanlarımız, “hakkın verilmediğini ancak mücadele sonucu alınabileceği” bilincine kavuşmaları  ile kadınlarımız başta siyasi haklar olmak üzere birçok hakka ulaşacaktır.

Siyasette de “Ben de varım” diyen bayanlar  “Genel başkanımız şunu dedi, bunu buyurdu” mantığı yerine, kendi iradelerini ortaya koyup kadınların, yaşamın her alanında  ağırlıklarını  kendi güçleri ile  ortaya koymak zorundadır.

Ülkemizde bugüne kadar erkeklerin ağırlıkta olduğu bir politika izlendi, bunun sonucu kadınların durumu ortada. Buna yeterli deyip kaderine rıza gösterenlere bir sözüm yok. Kadınların da en az erkekler kadar hakkı olduğunu iddia edenler, kadına işkencenin kadıların bazı bölgelerde ikinci sınıf insan muamelesi görmesi son bulmalı diyenlerin, bayanların  kuma olmasından, para ile alınıp satılmasından muzdarip olmaları,  son bulmalı diyen bayanlarımız erkek siyasetçilerin gölgesinden ayrılıp hemcinsleri ile bir olarak haklarını aramak zorundadır. Bayanların erkeklerle  eşit  haklara kavuştuğu ülkelerde haklar böyle kazanılmıştır.

   Edirne Belediyesinin önderlik ederek bayanlarımıza kazandırdığı bu sosyal tesisler dilerim bayanlarımız için çok yararlı olur her türlü sosyal haklara kavuşmalarına katkı yapar. Burada bir endişemi dile getirmek istiyorum. Bu tesisler şu ve bu görüşteki bayanlarımıza hizmet amacıyla açılmadı. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçinin de belirttiği gibi, buralara Edirne’nin her mahallesinden bayanlarımız gelmeli. Köylerden de bayanlar buraya gelip sorunlarını gündeme taşımalı. Her siyasetten her konumdan bayanların bir araya gelmeleri halinde, erkeklere karşı örnek  davranış olacak  bir görüntü sergilemiş olacaklar.

Edirneli bayanlarımızın kadın sorunlarına dar açıdan bakmayıp,  kadınların bugüne kadar çözüme kavuşmayan sorunlar için odaklanıp bu tesislere katılımı arttırmaları,seslerini daha çok duyurmaları gerekir. Kadınların sorunları siyasi yelpazeye göre değişen sorunlar değil.

Genelde ortak sorunlardır. Edirneli kadınlarımıza sosyal tesislerinin hayırlı olmasını dileriz. Bizlerin de mahalli basın olarak, bayanlarımızın etkinliklerini satırlarımızda yer  vermemizin çok önemli olduğunu, kadınların faaliyetlerinin basında yer almasının onlara cesaret vereceğini. Haklarını kazanmada daha kararlı olacağını ifade etmek isterim. Kadınlarımız bu sosyal tesislerden en iyi şekilde yararlanacaklarına inanıyorum.    

 166 total views,  2 views today

Next Post

Otogarda Görme Engelli Vatandaşlarımıza Yaya Yolu

Edirne Belediyesi bedensel ve görme engelli vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerine devam ediyor. Edirne Belediyesi Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Edirne Belediyesi’nin engelli vatandaşlarımıza yönelik günlük yaşamı kolaylaştıracak çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Açıklamada, Belediye Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Edirne’mizi engelliler için daha ulaşılabilir hale getirmek amacı ile ana ulaşım yolları, kaldırımlar ve meydanlarda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp