Kadınların çiftçi eğitim semineri

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

Edirne’nin  çeşitli köylerinden  gelen  kadınlarımızın katıldığı çiftçi eğitim semineri sonrası  sertifikalarının  dağıtım törenine katıldım. Köylü kadınlarımız gerçekten büyük atılım içinde günden güne daha çok bilinçleniyor, kendilerine verilen bilgileri can kulağı ile izliyorlar. 5 gün devam eden eğitim süresince kadınların genel sorunları olan kadına şiddet, kadınların hak ve özgürlükleri, çarşı pazardan alışveriş yaparken dikkat edilecek hususlar, hayvan hastalıkları, dengeli beslenme, fide yetiştiriciliği, zirai ilaç kullanımında dikkat edilecek hususlar, sebze ve meyve hastalıkları ve zararlıları, modern aracılık teknikleri, gıdaların hazırlanması ve saklanması, toprak gübreleme konuları gibi birçoğunda erkeklerin haberi olmadığı bilgileri öğrenmiş oldular.

Toplantıya katılan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin kadınlara ve kadın haklarına yönelik güzel sözler söyledi, kadınsız hiçbir işin başarılı olamayacağını belirtti.

Kadınlarımız erkeklere oranla yaşamlarını daha düzenli sürdürüyorlar. Trafikte şoförlük yapan kadınlarımızın kaza yapma oranı yok denecek kadar az. Evlerin geçim derdinin büyük yükü yine kadınlarımızın sırtına yükleniyor. Bebekliğinden yetişkin oluncaya kadar hepimizin üzerinde analarımızın kadınlarımızın emeği vardır.

            Siz bakmayın “karı gibi dırdır etme, kadın gibi kıvırma” sözcüklerine  aslında dırdırın dedikodunun en büyüğü erkekler arasında yapılıyor. Televizyonu açınız gördüğünüz aslı astarı olmayan dedikoduların kaynağı kimler. Kıvırtma diye kadınları suçluyoruz, erkekler bu alanda  kadınları kat kat geçtiler. Bunları gördükten sonra  gelişmiş ülkelerin bu alanda  en büyük etkeninin, kalkınmada lokomotif görevi üstlenen, erkeklerinin arkasında değil onunla el ele vererek her alanda çalışan kadınlar sayesinde olduğunu görüyoruz.

Bizim ülkemizde ne yazık ki, bu anlayış  henüz gerçekleşmiş değil. Bazı iş alanlarına kadınlarımız henüz girme imkanı bulamadı. Kadın çiftçi eğitimi  yaptırıyoruz güzel de, çiftçi  kuruluşlarımızın esnaf kuruluşlarımızın yönetimlerinde bir kadınımız var mı?

            Tarım işinde en büyük görevi üstlenen kadınlarımızın o kurumların yönetimlerinde de söz sahibi olmaları gerekir. Ziraat Odamızda neden bir kadın yöneticimiz olmasın. Kadınların girdikleri toplantılar daha düzenli ve seviyeli oluyor. Erkekler konuşmalarına çeki düzen veriyor tartışmalar konunun dışına taşmıyor. Yine Tarım İl Müdürlerimiz arasında bir kadın var mıdır?

Yurdun dört bir yanında  kadın çiftçi eğitimi düzenliyorsun, böylece  kadınlara değer verdiğini gösteriyorsun, fakat o kurumların başına kadınları layık görmüyorsun. Ülkemizde erkek egemenliğinde devam eden bu çifte standart yönetim, sözde kadın haklarına ve kadınlara önem veriliyor anlayışına son verilmeli.

            Kadınlarımız sadece çiftçi  eğitimi ile sınırlandırılmamalı. Onların tüm demokratik kurumlarda görev almaları da bu tür kurslarda gündeme taşınmalı. Bu toplantı sırasında kursa katılan kadınlarımıza sordum, sizler tarım kuruluşlarının yönetimlerinde ve diğer kuruluşlarında görev almak ister misiniz  dedim tüm bu görevleri yapacak donanımda olduklarını  belirttiler.

Kadınlarımız iletişim araçları ve dünyadaki gelişmelerde haberdar olarak kendilerini geliştiriyorlar.  Bu arada bazı haklarına sahip olmamanın ezikliğini yaşıyorlar. Bu kurs sırasında kadınlarımızın hayatlarını yakından ilgilendiren konuları can kulağı ile dinlediklerini, konuşmalarda bunlar dile getirildiğinde alkışlayarak destek verdiklerini gördüm ve mutlu oldum.

            Öyle inanıyorum ki, kadınlarımız kendi haklarını bundan böyle erkeklerin  istediği  düzeyde değil, kendi çabaları ile elde edecekler. Her alanda tüm iş dallarında kadınların olması ülkemizde üretimi arttıracağı gibi, demokrasinin tüm kurum ve kuruluşlarda gerçekleşmesine katkı yapacaktır.

Erkekler tarafından içinden çıkılmaz hale gelen, adeta kuşa çevrilen demokrasimiz, parlamentoda kadın milletvekillerinin sayılarının artmasıyla rayına oturacaktır. Dileğim o ki, kadınlarımızla ilgili böyle mesleki kursların yanında demokratik hakları da kapsayan kadınların bu konudaki haklarının gündeme geleceği kurslar da açılmalı.

Köylü kadınlarımızın  bu alanda donanımlı olduklarını görmek  beni mutlu etti.Kursa katılan sertifikalarını alan kadınlarımızı kutluyorum. Haklarını kazanımda kendilerinin ön planda olmaları gerektiğini  ancak böyle  kalıcı haklara kavuşacaklarını bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

 21 total views,  2 views today

Next Post

İnağ; “Esnaf sorunlarını milletvekillerine sunacağız”

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Emin İnağ Edirne’de esnaflarını sorunlarının büyük bir bölümünün devam ettiğini bu sorunları dosyalar halinde yeni seçilecek milletvekillerine ve vekil adaylarına sunacaklarını belirterek şunları söyledi; “ Edirne’de vakıf kiralarından tutun da su taşkınlarının getirdiği zararlara kadar bir dizi sorun bulunmaktadır. Bu sorunların bir bölümü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp