KÂĞIT ÜZERİNDE KATILMAK ÖNEMLİ DEĞİL

admin

fikri_yalin_koseUğur Mumcunun katledilişinin 21.yılında her yıl olduğu gibi, bu yıl da bir anma töreni düzenlendi.

Törene baktığımda yine bildik kimseler oradaydı. Uğur Mumcu’nun demokrasiye olan inancını benimsemiş bugün Uğur Mumcunun mücadelesini bilen bir avuç insan, daha önceki yıllarda olduğu gibi görevini eksik etmedi, yine sokağa çıkıp görevini yerine getirdi. Adına yaptırılan anıta geldi. Karanfilleri anıtın önüne bırakarak Mumcu’ya olan sevgisini dile getirdi. Biz buradayız dedi.Uğur Mumcuyu anma töreninde çeşitli kuruluşlara ait 42 imzalı ortak bildiriye imza atanları dikkate aldığımızda her imza atan ekipten 20 kişi bu anma törenine katılmış olsa, o alanda olduğunun çok üzerinde daha çok insan olurdu.Bu tür etkinliklerde anma törenlerinde önüne uzatılan ortak bildiriyi onaylamaktan ziyade, o meydana çıkıp etkinlikte bulunmak önemlidir. Adı okunan bazılarını ilk kez duyduğumuz derneklerin üyelerinden acaba kaç kişi bu anma törenine katıldı?Orada ismini yazılmasını teklif eden dernek yöneticileri oraya atılacak imza ile yetinmeleri,”bu kadarı yeter” bir anlam ifade etmez.Önemli olan o meydana çıkıp imza koyduğu amaç için katkı yapmak, destek vermektir. Anma töreninde dikkatimi çekti. Orada imzası bulunan kurum mensuplarının bazılar törene katılanları yolun çevresinden izliyordu.Atatürk anıtı önündeki törene dahi katılma cesareti göstermeyen bu kuruluşları sadece katılımlar çoğalsın, imzalar artsın diye değerlendirmek doğru olmaması gerekir. Sen bir anma programı için onay veriyorsan kendin de orada bulunman gerekir, sadece imza verip daha sonra “aman ben orada görünmeyeyim” diye tırsıp kaçmak bu tür anmaların ruhu ile bağdaşmaz.Zira onay vererek desteklediğin bir anma töreni öyle sıradan bir tören değildir. Kendisini demokrasi uğruna feda etmiş bir basın emekçisinin hunharca katledilişinin yıldönümünde yapılan törendir.

Oraya katılma cesaretin yoksa” ben burada yoğum arkadaş “deyip tavrını koyarsın bu daha doğru bir tavırdır.İmza verip orada temsil edilmemek, özellikle sendika ve siyasi kuruluş temsilcilerine hiç yakışmaz basın mensuplarına ise ibretlik bir durum olur.Rahmetli Uğur Mumcu değerli bir basın emekçisiydi sevenleri olsa da olmasa da herkesin kabullenmesi gereken gerçek bu.Bu meslek uğruna yaşamı boyunca mücadele etmişti. Bu mücadelesini yazdığı kitapları ile dik duruşu ve Televizyonlarda yaptığı programları ile de kanıtlamış ve halka duyurmuştu.Öyle sıradan,”rüzgârgülü, yanardöner” bir basın mensubu değildi. Bu konuda da canını vermiş yıllarca unutulmayan iz bırakmış bir gazeteciydi. Böyle anma törenine en çok basın mensuplarının sahip çıkması gerektiği halde, baktığımızda işleri gereği orada bulunan basın mensuplarının dışında törende olan gazeteciyi göremedik. Bizler kendi arkadaşlarımıza sahip çıkmaz, onların anma etkinliklerine katılma gereğini duymazsak, yarın bu ilgisizliği başka kuruluşlar yaptığında söyleyecek sözümüz kalır mı?

Tüm bu olumsuzluğa karşın Uğur Mumcunun anma törenine katılan ve onun davasını benimseyen insanları bir basın mensubu olarak kutluyorum. Günümüzde bu tür etkinliklerde sokağa çıkıp “ben de varım” demek biraz özveri istiyor.Meslek kuruluşlarının sendikaların dahi haklı davalarını 15-20 kişiyle halka duyurmaya çalıştığı bir dönemde yüzlerce kişinin Uğur Mumcu’yu anması çok önemli ve bazı sözde demokrasi savunucularına da ders verecek görüntüyü veren bu anma programıdır. Başka yörelerde ne durumda olduğunu bilemem fakat bölgemiz açısında bu ve benzeri demokrasi ile bağlantılı kutlamalar Edirne insanının demokrasiye ve o uğurda fedakârlık yapan kimselere ne denli duyarlı olduğunun göstergesidir. Bu ortak bildiriye imza atıp katılma gereği duymayanlar olsa da, bu gerçek değişmedi ve değişmez. Bunun ne denli önemli olduğunu, günümüzde gelişen olayları sağlıklı şekilde yorumlayanlar, bugün anlamasalar da bir süre sonra anlayacaklardır. Uğur Mumcu’nun hangi karanlık güçlerce ve ne amaçla katledildiğini günümüz olaylarına bakarak değerlendireceklerdir. Mumcunun savunduğu davasında ne kadar haklı olduğunu daha iyi anlayacaklardır.

 82 total views,  2 views today

Next Post

Beykentli Minikler, Kendilerini İfade Ediyor

Özel Edirne Beykent İlkokulu 2. Sınıf öğrencileri Kendimizi İfade Etme Yollarımız temasının içeriği olan düşünceleri, duyguları, doğayı, kültürü, inançları, değerleri keşfetme ve ifade etme yollarını sorgulama, yaratıcılığını geliştirme ve yaratıcılığından zevk duymaktır. Temanın ana fikri olan sanat aracılığıyla insanlar, insan olarak benzersizliklerini ortaya koymak için farklı ifade biçimlerinden yararlanır kavramından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp