Kakava Şenlikleri, Unesco’ya Hazırlanıyor

admin

Edirne’de düzenlenen geleneksel Kakava Şenlikleri’nin Unesco Kültür Mirası Listesi’ne girmesi için çalışma başlatıldı.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, Edirne’de her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan Kakava Şenlikleri’nin Unesco Kültür Mirası’na girmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Edirne’deki Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri’nin diğer illerde yapılan şenliklere göre daha renkli olduğunu ifade eden Özcan, “Tunca Nehri, bu şenliklerin içinde önemli bir obje olarak yer alıyor. Sarayiçi mevkisinde yakılan Kakava ateşiyle başlayan şenliklerin sabahında, herkes nehir kenarına gidiyor. Bazı vatandaşlar ellerinde su kaplarıyla yüzlerini yıkarken, genç kızlar ise gelinlik veya en yeni elbiselerini giyerek davul zurna eşliğinde oynuyor. Bazıları ise şafak vaktinde günahlardan arınmak, zinde kalmak ve yılın Bereketli, bolluk içinde geçmesi için yüzüyor” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca şenliklerin geçen yıl ilk kez kayıt altına alındığını hatırlatan Özcan,Unesco heyetinin şenliklerde inceleme yaptığını bildirdi.

Özcan, Unesco’nun yayınladığı Kültürel Miras Listesi’ni takip eden önemli bir kitle bulunduğuna dikkati çekerek, şenliklerin listeye alınmasıyla kente gelen turist sayısının artacağını vurguladı.

“Unesco Kültür Mirası Listesi’ne girmesi, bu kültüre
l mirasın daha sonraki nesillere aktarılması açısından çok önemli” diyen Özcan, şenliklerin dünyaya hitap edeceğini sözlerine ekledi.

Edirne Belediye Başkanı Sedefçi

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ise Kakava Şenlikleri’nin Unesco’nun Dünya Kültür Mirası’na alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Selimiye Camii ve Külliyesi ile Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin UNECO’nun Kültür Mirası Listesi’nde olduğunu anımsatan Sedefçi, “Kırkpınar gibi şenliklerin de Unesco’nun somut olmayan etkinlikler dalında listeye girmesi için çalışıyoruz. Başarırsak kentimize büyük katkı sağlayacak. Serhat şehrimiz artık festivaller kenti oldu. Bu yıl 6 festival düzenledik. Kente gelen turist sayısı da her geçen gün artıyor” diye konuştu

 179 total views,  2 views today

Next Post

Kar Yağışı Edirne'de etkisini sürdürüyor.

Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava Edirne‘de etkisini sürdürüyor. Sabah saatlerinde Edirne‘nin Hamzabeyli sınır kapısında başlayan kar yağı akşam saatlerinde Edirne‘ye ulaştı ve kent beyaza büründü. Bulgaristan‘da kar yağışı ve yolların kapanması sebebiyle Hamzabeyli Sınır Kapısı ulaşıma kapatıldı. Yurtdışına çıkış yapmak isteyen TIR’lar sınır kapısı önünde bekliyor. Akşam saatlerinde etkisini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp