Kakava’da bir ilk yaşanıyor

admin

Edirne Belediye Başkanlığı’nın organize ettiği Kakava Şenliklerinde bu yıl bir ilk yaşanacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin 653.Fetih kutlamaları programı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu yıl Edirne’de Kakava Şenliklerinde bir ilk yaşanacağını bildirdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Yüzyıllardır süren bir geleneği yaşatma gayreti içerisindeyiz. Ve bildiğiniz gibi Kakava, bir Roman geleneğidir. Ve bu anlamda Kakava ateşini bugüne kadar Roman kardeşimiz yakmadı.

Biliyorsunuz ben belediye meclisimizin onuncu sırasına tüm romanlarımızı temsilen Erkan Makas arkadaşımızı koymuştum. Bu yıl ki Kakava ateşini de tüm Roman vatandaşlarımızı temsilen, meclis üyemiz Erkan Makas yakacak. Ben öğleden sonra, belediye başkanlığı görevimi vekâleten kendisine bırakacağım. Ve bugünkü Kakava ateşini belediye başkan vekili olarak Erkan Makas arkadaşımız yakacak. Bu bence çok anlamlıdır.

kava (1)

Bundan 50 yıl önce birileri bir zenci ABD Başkanı olacak dese kimse inanmazdı. Ama bugün Sayın Obama ABD’nin 2.dönem başkanlığını yapıyor. Gelecekte de neden bir roman belediye başkanı olmasın. Anlayışımıza göre de, biz insanların etnik kökenine, inancına, cinsiyetine bakmasızın herkesi insan olarak değerlendiriyoruz.

Bu anlamda ben Kakava’nın barış, sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.”

Erkan Makas yaptığı konuşmasında; “ Bu görevin romanlar açısından çok önemli bir görev. Bu romanların her vatandaş gibi birinci sınıf vatandaş olduğunun kanıtıdır. Bu ilki başaran belediye başkanımıza roman vatandaşları adına teşekkür edip saygılarımı sunuyorum

k� ep � ları üzerinde ve biraz da mevcut yönetimi başarısız göstermeye yönelik konuşmalara tanık oldum.

 

Belediye Başkanının toplantıda yaptığı konuşma bugüne kadar özlem duyduğumuz Edirne’mizin birlik ve beraberliğine katkı yapan bir konuşmaydı. Gürkan Konuşmasında; “ Edirne’deki kitle örgütlerimizin toplantılarında birlik içinde olduklarını gördüm. Bu Edirne’ye yapılacak hizmetler açısından çok önemli bir gelişme. Odalarımızın yöneticileri bu birlikteliğe katkı vermesi bizleri çok mutlu ediyor. Edirne Belediyesi olarak Edirne yararına yapılacak, kentin ekonomisine katkı yapacak hizmetlerde elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bundan herkesin emin olunmasını istiyorum. Bugüne kadar kentimizin yeterli oranda hizmet aldığını devlet hizmetlerinden yararlandığını iddia edemeyiz.

kava

Başka illere yapılan devlet hizmetlerinin bir bölümünden Edirne’miz mahrum kalmıştır. El ele verdiğimizde bu hizmetlerin gelmesini sağlayabiliriz. Bunun için hangi makama gidilecekse Edirne Belediyesi olarak meslek odalarımızın yanında olacağız. Bu vaatlerimiz İlçelerimiz için de geçerlidir. Marmara ve Türkiye Belediyeler Birliğimizin toplantılarının Edirne’de yapılması teklifimiz olumlu karşılandı. Bu toplantıların yapılması ile Edirne’mizi daha geniş alana tanıtma imkânımız olacak. Dünya turizm kenti olan Edirne’yi turizm açısından geliştirmek için hepimize görev düşmektedir. Biz bu görevi üstlenmeye hazırız. Tüm meslek odalarımızın da bu yönde özverili çalışacağına inanıyorum” mealinde konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Gürkan’ın bu birlik ve beraberlik içeren konuşması çok olumlu karşılandı.

 

Toplantıda dikkat ettim siyasi partilerimizin temsilcileri yoktu. “Esnaflarımız ne söylüyor sorunları nedir” diye merak etmemişlerdi.

 

Seçim dönemi olsa böyle toplantılarda siyasilerden ön sıralarda yer bulmak mümkün olmazdı. Demek ki, siyasi partilerimiz sadece seçim çalışmaları döneminde bu tür konulara ilgi duyuyorlar. Bu dönem bittiğinde ilgi alanlarına girmiyor.

Dileğimiz, burada Belediye Başkanımızın dile getirdiği,  tüm kurumların Edirne’nin yararına olacak konularda birlik ve beraberlik içinde olmalarını sağlayacak temennileri söylemde kalmaz. Her kuruluş bunu özümser, yeri geldiğinde destekler. Bu sağlandığı takdirde siyasi partilerin tepesinde olan zatlar da Edirne’yi dikkate almak zorunda kalacaklardır. Mahalli basın olarak bu birlik ve beraberliğin sağlanmasında köstek değil destek olmak zorundayız.

 

 74 total views,  9 views today

Next Post

Başkan Gürkan, MBB Genel Kurulundaydı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Marmara Belediyeler Birliği Genel Kurulu’na katıldı. Marmara Belediyeler Birliği 2014 Yılı Olağan 1. Genel Kurul Toplantısı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp