Kampanya Başlatmak Yeterli Mi?

admin

Bölgemizde biriken sorunların  giderilmesinde  yararlı olabilecek  konuların çözümünü  sağlamak  amacıyla  belli aralıklarla  kampanyalar başlatılıyor.

Bu kampanyalar ilk zamanlarda  bakıyorsunuz  eksiksiz  güzel sağlıklı şekilde  yürüyor,  olumlu sonuçlar alınıyor. Bir süre sonra ne yazık ki bu  ilgi azalıyor.

Bilindiği gibi ”Türk gibi başla”  diye halkın kullandığı  bir sözcük vardır. Bizlerde ne yazık ki  bir işe istekle azimle  başlıyoruz fakat başladığımız gibi     sonuçlandırma alışkanlığımız olduğunu söyleyemeyiz.

Buna  örnek vermek gerekirse, Edirne Belediyesince Edirne Merkez mahallelerde yol kenarlarına   cam ve benzeri ev atıklarının içine konulacağı  geri dönüşümü olan ürünler için konteynerler  konuldu.

    İlk zamanlar bu sistem sağlıklı bir şekilde yürüdü evlerdeki çöpler ayrışarak   bu araçlara  düzenli bir şekilde  atıldı.

Bu aslında çok zor bir iş  de değil.  Evlerde biriken çöplerimizi birkaç dakika içinde ayrıştırmamız mümkün. Zamanla bu güzel hizmet ne yazık ki  yürütülemedi ayrıştırılacak ürünlerin atıldığı  konteynerlerin kapakları  kırıldı.

Bunların içine ayrıştırılacak atıklar yerine  her türlü atık konulur duruma geldi.

Gerçekten çok güzel başlayan bu uygulama , sonunda fiyasko ile sonuçlandı.

Bugün o konteynere atılan evsel atıklarda ayrıştırılmış geri dönüşümü olan  atıkların  olduğunu söyleyebilir  miyiz?

  Halkın alın teri ile alınan çöp araçları ise, kırk dökük hurda haline gelmiş   durumda.

Böyle medeni ülkelerde uygulanan  bir görevi yerine getirmede başarılı olamıyorsak bundan sonra yapmamız gereken diğer müeyyidelerde nasıl başarılı olabiliriz.

    Bir süre sonra çöplerdeki ayrışım  mahalli idarelerce zorunlu duruma gelecek. Bu görevi yerine getirmeyenlere ceza verilebilecek.

Bunun ilk sınavında daha başarısız olduk. Onun için bu ve benzeri olumlu girişimleri kendi elimizle yozlaştırırsak,  sonuç nereye varır.

     Çöplerde ayrıştırma işlemi başarısız kalınca  sokaklar  şişeler  atık piller ve naylondan geçilmez duruma geldi.

Eğer çöplerin ayrışımı sağlıklı şekilde uygulanmış olsaydı. Bir yandan  Evsel atıkların  geri dönüşümünden gelir sağlanacak. Diğer yandan çevre temizliğinin daha sağlıklı uygulanması ile insan yaşamı için çok tehlikeli atıklar denetim altına alınmış hijyenik bir ortam  yaratılmış  olacaktı.

    Bunu Edirne gibi çağdaş insanları bilinçli  bir ilde başaramamak gerçekten  üzüntü verici bir durum.

Bu girişimden sonuç alınmaması  “Türk gibi başla İngiliz gibi bitir “sözünde üzüntü verici bir durum  da olsa gerçek payı yok mu?

 Bir yanda Edirne’nin  bir Dünya Kenti olması için çaba harcayan bu uğurda çırpınan başta Edirne belediyesi olmak üzere fedakar kurum ve  insanlar.

Buna karşın her yeniliği çağdaşlaşmaya  “takoz koyanlar” olduğu sürece bu çabalar  nasıl sonuç verecek.

Başta okullarımız olmak üzere, İlimizde  her kademede insanlarımız   çevre temizliği başta olmak üzere çağdaşlaşmada  başka illerden  farklılığımızı daha ileri düzeyde olduğumuzu  göstermeliyiz.

Şu anda gelinen nokta ne yazık ki  hiç de olumlu değil. Çevre temizliğine duyarlı olmayan  eline geçen çöpleri sokağın ortasına atan kabuklu yiyecekleri çevreye saçan   kimseler olduğu  sürece istenilen sonuca ulaşmak çok zor gibi görünüyor.

BÖYLE KUTLAMA OLMAMALI

Galatasaray Fenerbahçe arasında oynanan derbiy maçı sonrası bakıyoruz yurdun bazı yörelerinde taraftarlar arasında taşlı sopalı kavga yaşanmış.

Günümüzde   böyle olayların devam etmesi hiç de hoş değil. Bu nihayet, bir futbol maçı bir takım yenecek diğeri yenilecek. İşin doğası bu. Sen maçı bahane ederek sokaklara dökülüyor.  Halka huzursuzluk yaratıyorsun.

Böyle kutlama olur mu ? gerektiği zaman kılını kıpırdatmayanla  böyle taraftar  olaylarında maşallah aslan kesiliyorlar. Böylece takımlarının başarısına da gölge düşürmüş olmuyorlar mı?

Sporun özünün centilmenlik olduğunu ne zaman hatırlayacağız. 

 199 total views,  2 views today

Next Post

Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Yeni Binasına Taşındı

Edirne’nin Keşan ilçesinde İlçe Sağlık Müdürlüğü ile AÇSAP (Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi), uzun bir süredir atıl durumda duran ve yapılan tadilat sonunda kullanılabilir bir hale gelen Eski 2 No’lu Sağlık Ocağı binasına taşınarak hizmet vermeye başladı. Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü ile AÇSAP’ın eşyalarının tamamına yakını Eski 2 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp