KAMU HASTANELERİ TOPLANTISI

admin

fikri_yalin_koseYeni bir uygulama olan kamu hastanelerine farklı bir yönetim getiren Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr İlhan Açıkgöz basın toplantısı ile çalışmalarını masaya yatırdı. Son yıllarda sağlık hizmetlerine bir düzen ve kalite geldiği kuşkusuz.

Açıkgöz toplantıda zarar eden kamu hastanelerinin kara geçtiğini söyledi. Bu kara geçmenin faturasının bir bölümünün sonunda halka çıkarılması endişesi olduğu kuşkusuz.

Vatandaşlar sağlık hizmeti alırken bazı hizmetlerin nakitle sağlanması ve bir kısım ilaçların özellikle kanser ilaçlarında sıkıntıların olduğu biliniyor.

Genel Sekreter İlhan Açıkgöz kısıtlı zamanda yaptığı konuşmada buna yeterince değinmedi.

Toplantıda Genel Sekreter Açıkgöz, bir de bugüne kadar yeterince gündeme gelmeyen bir konuya değindi. Edirne ve Trabzon, illerinde kanser oranının belirlenmesi için takip yapıldığı, bunun Dünya Sağlık Örgütünce de izlendiğini söyledi. Bunun gerekçesi nedir, neden Edirne ve Trabzon illeri bu konuda halkın yeterli bilgisi yok. Çernobil faciasından sonra kanser hastalıklarının yaygınlaştığı konusunda Karadeniz ve bölgemizin etkilendiği konusunda endişelerin olduğu biliniyor.

Kanser vakalarının oranına bakıldığında bu iki bölgede kanserden ölüm oranının diğer bölgelere oranla daha yüksek olduğu biliniyor.

Bölgemizdeki ölüm vakalarının büyük bölümünün kanserden olması, Edirnelilerin kaderi olmamalı. Bu konuda yapılan kanser taramaları erken teşhis önlemleri için faaliyetler yaptırımlar daha da arttırılmalı. Halkımızın böyle ölümcül bir hastalık için kendisi sağlık kuruluşlarına başvurup teşhis talebinde bulunma alışkanlığı yok.

İnsanlarımız ancak hastalık ilerleyip tedavi edilmez konuma geldikten sonra hastaneye geliyor. O zamanda iş işten geçmiş oluyor. Ölümün yaklaştığı günlerde can derdine düşen hastalar yararı olmasa da ilaç tedavisi ile sağlığına kavuşacağı umudu ile elindeki maddi varlığını harcıyor. Buna rağmen ölüm kaçınılmaz oluyor.

Toplantıda gündeme gelen bir başka konu ile özürlülerle hizmetin yeterli olmadığını, yeni yapılan hastane ile bu eksikliğin giderileceğini söyledi.

Sağlık hizmetlerinin dar gelirli vatandaşların ödeme gücünü zorlamadan sağlanması konusu önem taşıyor. Bu yönde endişeler ne yazık ki devam ediyor. Gelirleri sınırlı olan vatandaşlar, artan harcama kalemlerini sağlayamadığı için tedavide zora giriyor. Adeta kaderi ile baş başa kalıyor. Bu da el atılması gereken bir konu.

Bir de hasta yakınlarının hastaların yanında kalmaları meselesine bugüne dek çözüm bulunamadı. Hastanede hastalara hizmetlerin yakınlarına yüklenmesi hasta yakınlarını hastanelerde hasta duruma getiriyor.

Bu konu tedavinin daha da zorlaşmasına neden oluyor. Hastanede yatan hastaları yanında zor koşullarda kalan hasta yakınlarını da hastane koşullarından etkilendiği hasta tedavisi için gittiği hastaneden hasta durumuna düştüğü oluyor.

Kamu hastaneleri konusunda olumlu hizmetlerin yanında halkımızı yakından ilgilendiren bu ve bunlara benzer sorunlara da çözüm bulunması hizmetin daha kaliteli duruma gelmesini sağlayacaktır.

YARDIMDA TERCİH HAKKI

Cumhuriyet Halk Evinde Sosyal Market açılışı yapıldı. Burada konuşan, Dernek Yetkilisi Neshan Akça, muhtaç vatandaşlara yapılacak yardımı alacakların tercihinin de dikkate alınmasını gündeme getirdi.

Kısaca durum şu; yardım yapılacak çocuklara görüşü sorulmadan ayakkabı veya giyecek alınıyor o çocukta zorunlu olarak bu yardımı kabullenmek zorunda kalıyor.

Bu yardımı alacak insanlarda burukluk yaratıyordu. Yardım derneği buna bir çözüm öneriyor. Öğrencilere yardım mı yapılacak, yardım alacak çocuklar giyim mağazalarına götürüp kendinin seçmesini sağlıyor.

Bu gerçekten olumlu bir yaklaşım. Yardım Derneğinin bulunduğu yerin sahibi Bilgin Paçarız babadan dededen kalma işyerini tasfiye etmeye karar vermiş.

İşyerindeki, malları Sosyal Market’e bağışlamış yapmış. Bu yardım çok anlamlı, Paçarız ailesine yakışan bir yardım. İşyerinden alınan ve dernekte muhafaza edilen ürünler yine muhtaç insanların yararına kullanılacak.

Dernek yetkilileri yaptıkları yardımların kapsamını arttırmış gerçekten diğer yardım kuruluşlarını örnek alması gereken yöntem izlemişler. Bu sosyal hizmetleri nedeniyle kendilerini kutlamak gerekir.

AKLINIZDA OLSUN

Basın mensupları aklınızda olsun derneklerimiz ülke sınırlarını aşarak Balkanlara uzandı. İlk zamanlar Edirne sınırları içinde olan daha sonra Trakya’ya ardından Marmara bölgesine yayılan çeşitleri ve sayıları hızla artan basın dernekleri son yıllarda bakıyoruz Balkanları da aşacak konuma gelmiş. Bunun için gülmek mi üzülmek mi gerek.

Dernek sayıları çığ gibi büyüyor da, basını el atılmayan sorunları ortada. Acaba bu dernekler ne amaçla kurulup çoğalıyor bugüne kadar basın yararına ne hizmetleri oldu. Doğrusu meraka değer.

 210 total views,  2 views today

Next Post

TÜRKİYE KAMU SEN ZAMLARA TEPKİLİ

Türkiye Kamu Sen üyeleri PTT önünde düzenlediği toplantıda hükümetin yaptığı zamlara tepkilerini dile getirdi. Burada konuşan Türkiye Kamu sen Edirne temsilcisi Alim Kanpolat 2,5 milyon kamu görevlisi ve 1,8 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başladığını belirterek şunları kaydetti; “Kamu görevlileri bugün, Ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp