Kamuoyu Tepkisi Sonuç Verdi

admin

fikri_yalin_koseGeçtiğimiz hafta Devlet Hastanesi Konferans Salonunda yapılan basın toplantısında Ergene kirliliğine değinen, bu konuda gerçekleri dile getirdiği için, başta Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere bazı çevrelerden tepki alan, Devlet Hastanesi Uzman Doktoru Gastroenteroloji Dilek Tucer sonunda görevine iade edildi.  Tuncer’in görevine iade edilmesinde bazı demokratik kitle örgütlerinin yanında mahalli basın da önemli bir sınav verdi.

Dilek Tucer’in göreve dönmesinde önemli bir etken oldu.  Bu konuyu en çok gündeme getiren bir gazetenin mensubu olarak çok sevinçliyim. Bu konuşması nedeniyle yeri zor doldurulacak bir Uzman Hekim feda edilecekti. Bunda sağ duyu hakim oldu. Tuncer tekrar görevine döndü. Bu şunu gösteriyor.

Çok önemli konularda Mahalli basın, Demokratik kitle örgütleri ve etkili kuruluşlar konunun üzerine eğildikleri ve sürekli gündeme getirmeleri durumunda sorunun çözümü kolaylaşıyor. Dilek Tucer olayında bu, bir kez daha kanıtlandı.  Basın ve Çevreye duyarlı dernekler bu konuyu gündemde tuttu. Bunun sonucunda Uzman doktorumuz görevine döndü.

Bundan büyük mutluluk olur mu? Bu aynı zamanda kamuoyuna duyurulması gereken konuları halka duyurmak cesaretini gösterecek kişilere de örnek oluşturacaktır. Böyle hayati konularda tırsıp bir kenara çekilen kişilerin de kulaklarını çınlatacak ve Tucer’den örnek almaları uyarısını gündeme getirecektir. Bugüne kadar söylenmeye cesaret edilemeyen özellikle halkın sağlığı ile yakından ilgili konular böyle cesur ve meseleyi bilen kişilerce gündeme getirilebilmeli.

Halk nasıl bir ortamda ve hangi koşullarda yaşadığını bilmeli. Özellikle Kanser gibi ölümcül hastalığın kol gezdiği bugüne kadar binlerce kişinin canına mal olan bir hastalık konusunda halkın bilgi sahibi olmasından tabii ne olabilir. Dilerim bundan cesaret alan bazı uzman kişiler bu ölümcül hastalık ve alınması gereken önlemlerle ilgili daha ayrıntılı bilgileri kamuoyu ile paylaşır.

Bunda gocunacak bir durum yok. Bu arada Ergene havzasında ürün eken vatandaşlarımız konuşmadan mağdur olmuş gibi görünseler de buranın üreticileri Ergene kirliliğinin artmasından bu yana zaten mağdur durumdaydılar. Bu bölgenin ürünleri diğer yörelerdeki ürünlere oranla daha az ücretle satılıyordu. Bu bölgede yaşayan üreticilerimiz herkesten çok Ergene kirliliğinin sona ermesini bekliyorlar.

Çünkü bu kirlilik mallarına zarar verdiği gibi yaşamlarının da tehlikeye girmesine neden oluyor. Onlar bu konudan ergene kirliliğinden en çok mağdur olan vatandaşlar.  Bu arada Ergene çevresinde yaşayan insanlar adına konuşuyor, onları savunuyor görünüp aslında kirliliğin bu güne kadar gelmesine göz yumanların, bu yönde ahkâm kesmeleri soruna çözüm getirmez. Dilerim bu tür haberler Ergene kirliliğinin önlenmesi için yapılan çalışmaların daha hız kazanmasına neden olur. Bundan da herkes mutluluk duyar.

KAHVELERE MAHALLİ GAZETE ALINACAKMIŞ

Edirne Valimiz Dursun Ali Şahin basına yaptığı konuşmasının bir yerinde kahvehanelere iki yerel, bir de ulusal basından gazetenin alınması uyarısında bulunmuş. Bu aslında mahalli basın adına sevindirici bir durum.

Bu duyarlılığı nedeniyle Vali Şahin’e teşekkür etmek gerekir. Bunu uygulayıp uygulamamak yine kahveci esnafımızın elinde. Bu talep bana bir başka talebi hatırlattı. Edirne’de acaba kaç belediye meclis üyesi,il genel meclis üyemiz ile siyasi parti yönetiminde bulunanlar ve işadamlarımızın acaba kaçı mahalli gazeteleri bürolarında ve işyerlerinde bulunduruyor…

Valimizden bu konuda da birkaç söz etmesini bekleriz. Bu arada Valimizin mahalli basınımızla ilgisinin daha da yaygınlaşmasını, basının tüm sorunlarına ilgisinin artarak devam etmesini dileriz. Bu ilgiyi daha önceleri Rahmetli Valimiz Fahri Yücel’den gördük.  Mahalli basına yapılan destek hiçbir zaman gereksiz bir yardım olamaz. Edirne dışındaki illerde mahalli basın ile mülki amirler arasındaki bağların daha güçlü olduğunu biliyoruz. Bu bağlar Edirne’de de neden sağlanmasın…

YETKİLİLERİ BİR KEZ DAHA UYARIYORUM

DSİ yanında, eski terminal binası sınırları içinde bulunan at üzerinde Fatih Sultan Mehmet heykelini tanıtan kitabenin olmadığını haberlerimizde duyurmuştuk. Edirne’de doğan ve İstanbul’u fetih ederek bir çağı kapatan, bir çağı açan Ünlü Osmanlı Padişahını halkımızdan bilmeyen tanımayan yoktur.

  Fakat Edirne’ye yabancı turistler de geliyor. Bu heykelin yanına geldiklerinde “Acaba bu heykel kimin” diye sormaları halinde ne diyeceğiz. Heykelin yanında Fatih Sultan Mehmet’i tanıtıcı bir kitabe yok. Daha önceleri böyle bir yazı bulunuyordu. Daha sonraları neden kaldırıldığını bilmiyoruz. Böyle heykellere Türkçenin yanında yabancı dillerle de eseri tanıtan yazılar yazılmalı. Buradan yetkililere bir kez daha duyurmak istiyorum.”

 204 total views,  2 views today

Next Post

18. Lalapaşa Güreş Etkinliği Sona Erdi

Her yıl sonbaharda yapılan Lalapaşa Güreş Festivali Pazar günü yapılan yağlı güreş müsabakaları ile sona erdi. Güreş ağalığını 40 bin lira ile işkadını Leyla Şener kazandı. Böylece bölgemizde ilk kez bir bayan güreş ağası oldu. 18 Eylül Perşembe günü başlayan Lalapaşa Güreş Festivali Etkinlikleri açılış töreni ardından sünnet şöleni, halk […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp