Türkiye genelinde olduğu gibi Edirne Merkez’de de bazı yerlerde devam eden “Efsane Cuma, Cuma Aşkına, Kutsal Cuma, Şahane Cuma ve falanca güne özel İndirimler” gibi özel indirim günleri furyası Tüketiciyi aldatmaya ve yanıltmaya devam ediyor… Vatandaşların ucuza alırım düşüncesiyle alışveriş yaptığı yerlerde indirimin söz konusu olmadığı, aksine fiyatların eskisi gibi olduğu iddia edildi. Edirne’de kargo firmalarının sistemlerinin yoğunluktan dolayı çöktüğü ve iş yapamaz hale geldiği bu günlerde Ticaret Bakanlığı vatandaşları bilinçli alışveriş konusunda ard arda uyarmaya devam ediyor…

Kimi market ve firmaların bugün ve yarın da devam ettirdiği sözde indirimler ile hem perakende hem e-ticaret tarafında, alışveriş rekoru beklendiği açıklandı. Ama ne yazık ki indirimler umulduğu gibi olmadı. Fiyatların önceden şişirilip sonra normal seviyeye çekilerek indirim olarak sunulması, tüketiciyi kızdırdı.
ABD ve İngiltere’de büyük indirimlerin yapıldığı Black Friday (Kara Cuma), Türkiye’de fiyasko oldu. Vatandaşlar, “Firmaların önce fiyatı artırıp, sonra sözde indirim yaptığını ifade ederek, İndirim yapıldığı söylenen firmaya gittiğimizde ürünlerin çoğunda bahsettikleri indirimlerin uygulanmadığını, indirimden önce aynı ürünün fiyatının indirimden sonra da aynı olduğuna dikkat çekti.
Öte yandan bazı marketlerin 2. üründe 1 TL gibi indirimler yaparak Tüketiciyi yanılttığını iddia eden Vatandaşlar; “Markete gittiğimiz zaman aynı ürünün 2. si 1 TL yazmışlar. Ürünün gerçek değeri 5 TL ise o ürünü 9 yada 10 Tl’den satışa sunuyorlar bir de üzerine bu ürünün 2. si 1 TL yazıyorlar. Bu tür yanıltmacalı fiyat politikası uygulayan firmalara yetkililer gerekli önlemi almalıdır.” açıklamasında bulundular.

EDİRNE’de Kargo firmalarının Sitemleri Çöktü
Öte yandan özellikle E-ticaret yapan alışveriş sitelerinin uyguladığı Kutsal Cuma, Efsane Cuma, Şahane Cuma adı altında indirim günleri nedeniyle bunu fırsat bilip indirimli alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar Edirne’de faaliyet gösteren Kargo Firmalarının sistemini çökertti. Geçtiğimiz Hafta boyunca Kargo firmalarında ki yoğunluk zaman zaman aksamalara neden oldu. Normal zamanda bir Kargo firmasına gelen 1 Tır, indirim günlerinden kaynaklanan yoğunluk nedeniyle 1 günde 4 tırın gelmesine neden oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun; “Her yıl dünyayı etkisi altına alan Kasım ayının ana gündem maddelerinden birisi olan Cuma indirimleri bu yıl 29 Kasım Cuma gününe denk gelmektedir. Bugünlerde TV kanalında Efsane Cuma, Muhteşem Cuma, Şahane Cuma ve benzeri isimler kullanılarak yüzlerce üründe indirim reklamları görmekteyiz. Bu indirim günlerinde tüketicilerimizin dolandırıcıların kurbanı olmaması için bazı önlemler almaları gerekmektedir. Bu önlemlerden birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

  • İnternetten yapılacak alışverişlerde; site içerisinde satıcının ticari unvanı, adresi, sabit telefonu, Mersis numarası, ETBİS kaydı gibi bilgilerin olup olmadığı kontrol edilmeli. Özellikle internet ve telefon yoluyla yapılacak alışverişlerde, satıcı hakkında ön araştırma yapılmalı ve geçmişe dönük yorumlar incelenmelidir.
  • Alınacak ürünün önceki ve mevcut yaklaşık fiyatı araştırılmalı, gerçekçi olmayan indirimler ve fiyatlara dikkat edilmelidir.
  • Alışveriş yapılacak internet sitesinin orijinal adının adres çubuğunda kurumsal sayfasında yer aldığı gibi olmasına dikkat etmeli, sahte veya taklit bir site olması ihtimaline karşı site adı kontrol edilmelidir.
  • Sosyal medya hesapları üzerinden denk gelen tanıtım ve ilanlar ile ulaşılan sitelerin taklit ihtimaline karşı satıcının sitesinden alışveriş yapılmalıdır.
  • Ödeme yapmadan önce satıcının ürün hakkında verdiği bilgiler detaylıca okunmalı, okuduktan sonra ödeme yapılmalıdır.
  • Ödemelerin, “SSL sertifikalı” veya “3D güvenli” ödeme seçenekli kanallardan yapılmasına dikkat edilmelidir.
  • İnternet alışverişlerinde sanal kart kullanılması daha güvenlidir.
  • Kredi kartlarında, doğum tarihi, 1234 gibi kolay tahmin edilebilecek basit şifreler kullanılmamalıdır.
  • İnternet alışverişlerinde geri dönüşümlü sms istenmelidir.
  • Ücretsiz ve halka açık Wİ-Fİ erişim noktalarından uzak durulması, nitekim siber dolandırıcılar tarafından kontrol edilen ücretsiz Wİ-Fİ hattına bağlandığınızda cihazınızdaki kritik bilgileri farkında olmadan dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapacaksanız mutlaka evinizin internetini ya da mobil ağınızı kullanmanız daha güvenli olacaktır.” dedi.