KANLAR ÇORLU’DAN

admin

fikri_yalin_koseKan insan yaşamı için olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Herhangi bir ameliyat halinde veya kana ihtiyaç duyulduğu anda nasıl köşe bucak kan arama peşine düştüğümüzü hatırlarız.

Özellikle zor bulunan kanlar bazı durumda kan bulunamadığı için canların gitmesine de neden olabiliyor. Edirne Kızılay Kan Merkezi köklü bir kan alım merkezi, başarı ile görevini sürdürüyor. Personeli özverili çalışıyor. Halkında kan vermede fedakârlığı ile hedefledikleri kan toplama hedefini aşıyor. Örneğin son üç aylık sürede 3500 ünite kan toplanması hedeflenmiş. Yoğun kan toplama kampanyası sonucunda bu oran 3800 üniteye ulaşmış. Kan veren vatandaşlar öncelikli olarak kendi bölgesinde kan ihtiyacı olan hastalar için kan bağışında bulunuyor.

Bu her yer için geçerli. Zira kan ihtiyacınız olduğunda ilk olarak kan alabileceğiniz merkezlere koşuyor oradan derman arıyorsunuz. “Aferez”(kan ayrıştırma ünitesi) adındaki cihazın Çorlu Kızılay Kan Merkezinde olması nedeniyle. Edirne Kızılay Kan Merkezinde toplanan kanlar, Çorlu’daki merkeze gönderiliyor. İhtiyaca göre oradan dağıtımı yapılıyor. Edirne sağlık kuruluşlarından talep edilen kanın Çorlu’dan Edirne’ye gelmesi ise yaklaşık iki saati alıyor. Yetkililer buna neden gerek duydular anlamış değilim. Bu durumu öğrenen kan Bugüne kadar kan vermede fedakârlık gösteren vatandaşlar endişeye kapılmazlar mı?

İnsanın kanı ile oynamanın aslında canı sağlığı ile oynandığı insan sağlığının tehlikeye sokulduğu anlamına gelmiyor mu?

Edirne’de toplanan kanların Çorlu merkezine taşınmasını ana amacı nedir. Bu kurumun başında olanların dahi tepkisine neden olan bu uygulamanın kendi bölgemizin Milletvekili olan Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlunun Bakanlığı döneminde uygulamaya konulması düşündürücü. Sanırım bakanımız bu yönde açıklama yapacaktır. Aksi halde böyle bir uygulama kan verecek halkı endişeye sevk eder. Bunun sonucunda da kan veren insan sayısı azalabilir. Böylece kan ihtiyacı olan hastalar için gerekli kan bulma daha da zorlaşır. Sağlık kurumlarının işleri daha da zorlaşır. Anons ederek istenilen kanı bulmanız mümkün olmuyor. Kısaca kafalarda soru işareti bırakan bu konunun halkı tatmin edecek bir şekilde kamuoyuna duyurulması gerekir. Aslında bu uygulamaya ilk tepki Kızılay Kan Merkezinin başımda olanlara düşer. Onların bu konuyu sıkıntıyı halka bildirmeleri gerekir. Bu uygulamaya neden gerek görüldü halkın yaşamı neden riske atıldı halkımız bilmek ister.

CHP’DE SANDIK DENETİMİ YOKMUŞ

Bir yayın organımız. CHP’nin seçimlerde neden başarılı olamadığı konusunda araştırma yapmış. Başarısızlıklarını en önemli nedeninin Partileri tarafından seçim sandıklarını denetlemek amacıyla görevlendirilen partililerin bu denetimi yeterince yapamadığından kaynaklandığının, başarısızlıkta önemli bir etken olduğu savunuluyor.

Bu arada Edirne’deki CHP sandık görevlilerinin de sınıfta kaldığı anlaşılıyor. Edirne’de 1085 sandıktan ancak 697’sinde sandık takibi sistemi uygulanmış sandık görevlilerinden ancak %64,24’ü bu görevini istenilen düzeyde yapmış.

Ankara’da bu oran en üst düzeyde %100’e yakın oranda gerçekleşmiş. Sanırım Edirne CHP parti örgütü bunun nedenlerini araştırma gereğini duyar. Zira bu ayni zamanda parti suçu oluşturacak bir hata. Sen partinin oylarını son ana kadar denetleme görevini yerine getirmiyorsan “oylarım çalınıyor” diye bağırıp çağırmaya hakkın olamaz.

İstatistiklere baktığımızda birçok bölgede ayni duyarsızlık var. Ana muhalefet partisi ilkin taraftarlarına partili olma ve görevleri konusunu yeterince anlatmalı. Önümüzdeki yıl Milletvekili seçimleri var. Ayni hatalar tekrar devam ederse bu partinin başarılı olması yine hayal olmadan öteye geçmez. Öyle parti rozeti takıp caka satmakla partili olmuyor. Partilerde görev alan kadrolar o partinin ilkelerini benimsemeleri gerekir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da parti örgütlerindeki bu zaafı Halk TV’de katıldığı programda dile getirdi. Sanırım bir süre sonra parti teşkilatlarında görevlerini savsaklayanların görevlerine son verilmesi gündeme gelebilecek. Aksi halde ayni hastalıkların devam etmesi bunun sonucunda da başarısızlık kaçınılmaz olacak. Bu başarısızlık ise CHP’nin konumun daha da tartışılır duruma getirecektir. Parti üst yönetiminin bu başarısızlığı engellemek için gereken önlemleri alacaktır.

 95 total views,  2 views today

Next Post

Süloğlu Belediye Başkanının Farklı Görüntüsü

Her geçen yıl gelişen, modern bir ilçe görünümü alan Süloğlu ilçesinde 30 Mart’ta yapılan Yerel seçimde CHP’li Mehmet Ormankıran belediye başkanlığını kazandı . Ormankıran, uzun yıllar partisi için her kademede mücadele veren bir Başkan.  Geçmiş dönemlerde Katıldığı seçimde kaybetse de partisi ile bağlarını koparmamış mücadelesini sürdürmüş. Bazılarının yaptığı gibi, başka […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp