KAR AMAÇLAMAYAN SANATÇILAR

admin

fikri_yalin_kose

Sanat kelimesinin sonuna bir de kâr hecesi konmuş. Genel ifadesi ile Türkçemizde bu sözcük kazanç menfaat anlamını çağrıştırıyor. Aslında birçok sanatçımız bu sözcüğün ekinde yer bulan kâr, çıkar beklentisinden nasibini hiç bir zaman almaz.

Sanatı sadece sanat aşkıyla yapan sanatçıların çıkarla, kârla ilgisi olmamalı. Gerçek sanatçılar sanatını sadece sanat, bir hizmet için yaparlar.

Bir ressam, bir müziksiyken bir romancı veya sanat niteliğinde olan kişisel beceri isteyen uğraşılarda kâr amacı hiç bir vakit güdülmemeli, onlar için işi başarmak, çok daha önemlidir.

Aynı şekilde kâr hecesi bulunan fedakâr, hizmetkâr, vefakâr, cefakâr sözcüklerin anlamı gibi sanatkârlık da bunların hepsiyle eşdeğer özellikleri taşır.

Sanat da fedakârlık ister cefakârlık ister hizmet gerektiği için sanatkârlar hizmetkârlık görevi dahi yapmış sayılırlar.

Kısaca, herkese nasip olmayan çok özverili ve özen isteyen bir meslek olan sanat ile uğraşanlar bu beceriyi kazanmalarında sözcüğün sonunda olan “Kâr” çıkar beklentileri olmaz.

Eğer bu amaçlanmış olsa, kâr ön plana geçse sanat için beklenti, güzellik ve özelliği ikinci planda kalır, yozlaşır.

Bakıyoruz, değerli sanatçıların büyük bölümü varsıl insanlar, zengin kimseler değildir. Birçoğu yokluk içinde yaşamış cefalar çekmiş sefalet yoksulluk içinde ölmüşlerdir.

Fakat onların esasen kârlı olarak benimsedikleri alanlar başarılı oldukları uğraşılar yaptıkları yenilikler insanlığa bıraktıkları hizmetleridir.

Sanatsız, sanata önem vermeyen toplumlar kanatsız kuşlarda farkı yoktur. Medeni olmanın uygarlığın bir kıstası da toplumların bilim ve sanata verdikleri önemle ölçülür.

Atatürk dahi bir veciz sözünde insanın her şey olabileceğini fakat sanatçı olamayacağını ifade etmiştir.

KARAGÖZ’ÜN BEKLENEN SONU

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz’ün bu dönemde İpsala Belediye Başkanlığı için şansının çok az olduğu daha önceleri yapılan kamuoyu yoklamalarında, halkın eğiliminde aşağı yukarı netlik kazanmıştı.

İpsala’da yaptığımız görüşmelerde, halkın Belediye Başkanına ilgisinin azaldığına şahit olduk. O nedenle yapılan oylamada çıkan sonuç kimseyi şaşırtmamalı.

Partililerin de favori olarak gösterdiği aday yapılan oylamada CHP’lilerden en çok oy alarak İpsala Belediye Başkanlığına aday olma hakkını kazandı.

Anlatıldığı ve partililerin genel ifadelerine göre, Yeni aday Cenan Tetik CHP’nin belediye başkanlığını kazanma şansını arttıracağı görüşü hâkim.

Canan Tetik Partililerce sevilen bir aday olduğu söyleniyor. Yeni adayla CHP’nin İpsala’da azalmaya yüz tutan belediye başkanlığı seçimini kazanma şansını arttıracağı beklentisi güçleniyor.

Aynı zamanda Edirne Milletvekili Recep Gürkan’ın memleketi olan İpsala’da diğer partilerin de seçimde iddialı olması nedeniyle Belediye Başkanı seçiminin kıran kırana geçmesi bekleniyor.

Bir hudut kapısı olan İpsala’nın önemi her geçen yıl daha da artıyor. Bu durum siyasi partilerin iştahını kabartıyor ve seçime tüm imkânlarını kullanmalarına neden oluyor.

Partililerin genel kanısı bu.

Mart ayında sandıktan çıkacak oylar ne gösterecek, Esas belirleyici o olacak.

YALANCI

Asker komutanın karşısına çıktı ve izin istedi. Komutan izin isteme nedenini sordu.Efendim karım çocuğumuzun hasta olduğunu yazmış da.. “ yalan söylüyorsun” dedi komutan. Çünkü karından gelen mektubu ben de okudum. Öyle bir durumdan hiç bahsetmiyor.

Asker selam verdi ve çıkmak için kapıya yöneldiği sırada arkasına dönüp samimiyetle şunları söyledi.

“Komutanım ikimiz de yalancıyız anlaşılan Çünkü ben bekârım” diye yanıt verir.

ÖZLÜ SÖZLER

Mutluluğumuz belki şundan geliyor. Sahip olduklarıma seviniyor. Sahip olmadıklarımın üzerinde durmuyorum. Tolstoy

 36 total views,  2 views today

Next Post

Milletvekili Recep GÜRKAN "Eğitimle Eğitimciler ilgilenmeli”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Milletvekili Recep Gürkan, CHP İl Merkezinde düzenlediği basın toplantısında hükümetin kapatma kararı aldığı dershaneler konusunu masaya yatırdı. Basın Toplantısına Anafen Genel Müdürü Erdoğan Duman, Fen Bilimleri Dershaneleri Müdürü Özgür Barış Çoban, Trakya Boyut Dershanesi Kurucusu, Haluk Yurtsever, Bilgi Dershaneleri Kurucularından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp