Karadaş “tarihi çarşılarımız ihmal edilmemeli”

admin

Selimiye Arastası Esnafı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ayşe Karadaş çarşı esnafı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, tarihi çarşının çok eksiklerinin bulunduğunu, buralarda Vakıfların yapacakları ve sıraya göre yapacakları var bizim de dernek olarak yapmamız gerekenler var ödememiz gereken birçok giderler var. Bunların olması giderilmesi ise esnafların gelir durumuna bağlı. Esnafların her zaman zam yapması hoş değil, bu insanlarımızı ürkütüyor biliyorsunuz piyasalarda sıkıntı var. Sürekli her şeye zam yapılması yeni vergiler insanlarımızın alım gücünü azaltıyor. Arasta olarak turistlik bir çarşıyız genellikle turistlerin ihtiyacı olabilecek ürünlere ağırlık veriyoruz. Komşu ülke Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen müşterilerimiz oluyor. Komşumuz Yunanistan’da da kriz olunca işlerimiz daha da zora girdi bu ülkeden gelen turist sayısı azaldı. Cuma olmasına rağmen çarşımız çok sakin daha önceleri Cuma günleri yoğun olurdu. Bekliyoruz inşallah yakın zamanda bir hükümet kurulur. Ülkemize yararlı olacak bir hükümet kurulur. Her şey yerli yerine oturur biz de işimize devam ederiz. Bizlerinde sorumluluğu var geçindirmekle yükümlü olduğumuz evimiz var. Bu arada dükkân kiralarımız yüksek. Bunda da enteresan bir yöntem uygulanıyor yıl süresince TÜİK tarafından düşük tutulan enflasyon, bizim kiralara zam yapılan aralık ayında birde bire yükseliyor. Bizim kiralarda bu enflasyon oranına göre düzenleniyor. Enflasyonun Aralık ayında yükselmesinin ilginç bir yanı da var. Devletin alacaklarını tahsil edeceği zamanlarda enflasyon yüksek,    daha önceki yıllarda kiralara zam yapılmadı.   Bu sadece kira ile kalmıyor diğer giderlerimiz de var muhasebesi ortak giderleri elektrik parası gibi çok giderlerimiz oluyor. Her esnaf geçinmek zorunda, işyerinizi mal koyacaksınız biz bunu 15 m2 dükkândan karşılamak zorundayız.  Kimseye muhtaç olmadan geçinmek istiyoruz. Biz küçük esnaf olarak kanaatkârız her şeye şükrediyoruz.

Karadaş “tarihi çarşılarımız ihmal edilmemeli” (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

SELİMİYE MANZARALI HİÇ BİR ETKİNLİK YAPILAMIYOR

Yalnız yetkililer de bizi bu kısıtlı yaşama mahkûm etmesinler. Herkes lüks yaşamda vazgeçti normal standartlarda yaşam sürmek istiyoruz. Küçük esnafın boğulmasına, işyerini kapatmasına izin vermesinler.

Arasta çarşımızın önünde belli zamanlarda kültürel etkinlikler oluyordu. Bahçede kazı olması nedeniyle yolumuz kapandı. Arastaya gelebilmek için yol nerede diye soranlar var. Burası güzel bir meydandı Kırkpınar geldi daha önceleri halkoyunları gösterileri konserler burada yapılıyordu. Maalesef bur yıl Selimiye manzaralı hiçbir etkinlik yapılmayacak. Bu kazı çok uzadı bir ana önce bitirilmesini istiyoruz.

Karadaş “tarihi çarşılarımız ihmal edilmemeli” (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

TUR OPERATÖRLERİGELEN TURİSTLEREÇARŞIDA ALIŞVERİŞ İÇİN AZ ZAMAN AYIRIYOR

Bazı tır operatörleri Edirne’de yapılan ziyaretler sonrası çarşıya gelen vatandaşlara tuvalete gider gibi 20-25 dakika süre tanıyor rahat alışveriş yapma imkânı sağlamıyorlar. Bu sürede çarşıyı gezmeleri mümkün değil. Bize göre bu sürenin daha uzun tutulması gerekiyor. Diğer taraftan belediye turları ile gelenler tüm yiyecek ihtiyaçlarını yanlarında getiriyorlar. Bu tür turların Edirne esnafımıza faydası olmalı. Kentimizi tanıtıyorlar bundan memnunuz. Gelen turistler ilimize maddi olarak da bir şeyler bırakmaları gerekir. Bir de çarşının kalabalık olduğu zam anlarda emniyet ekiplerimiz tarafından daha sık kontrol edilmesi gerekir. Hırsızlık olaylarına karşı güvenli ortam yaratılmalı” dedi.

 

 

 133 total views,  5 views today

Next Post

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü'nden iftar

          İl Sağlık Müdürlüğü Geleneksel Ramazan İftar Programı Edirne DSİ sosyal tesislerinde yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen iftar yemeğine Vali Vekili Dr. Salih ALTINOK, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahattin İLTER, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Vekili Tıbbi Hizmetler Başkanı Gürhan Çelik, Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp