Karambole Giden Haberler

admin

fikri_yalin_koseBiz basın mensupları şu günlerde siyasetçilerin rüzgârına kapıldık. Haberlerimizin büyük bölümünü siyasilerin çalışmaları, konuşmaları oluşturuyor. Bunların dışında sanki başka haberler yokmuş gibi, bu aylarda adeta mahalli seçim haberlerine kilitlendik.

Bu haberlerin dışındaki gelişmelere, bölgemizde şehirlerin dışında meydana gelen, haber konusu olabilecek olaylara bir göz attığımızda, ülkemizde yaşanan son ekonomik dalgalanmanın halkımıza nasıl yansıdığını görebiliyoruz.

Çarşıya pazara çıktığımızda, faturaları ödediğimizde alış veriş yaptığımızda zamların halka yansımasını daha iyi görüyoruz.

Yolumuz düşüp şöyle bir köylere uzandığımızda ekonomik etkilerini daha çarpıcı gerçeklerle karşılaşıyoruz.

Halka özendirerek kredi ile satın aldıkları büyükbaş hayvanlarını geçim zorluğuna düşerek satmak aşamasına gelen köylülerimiz mallarını aldıkları fiyatın yarı parasına satmak zorunda kalıyorlar.

Köylülerimiz bundan önceki yıllara oranla çok daha borçlu. Kendi ifadelerine göre geçim zorlukları her geçen yıl daha da artıyor. Ellerindeki gayrimenkullerini satmak zorunda kalıyorlar.

Kırsal kesime gidip sohbet ettiğinizde sıkıntılarını kendi ağızlarından daha iyi görebiliyorsunuz. Siyasilerin mahalli seçim sınırları dışında kalan köylere bu günlerde ilgisi yok denecek kadar az.

Onlar şehir merkezlerindeki halka politikalarını anlatmakla meşgul. Köylerin sıkıntıları, dertleri sıkıntıları nedir fazla ilgilenen yok.

Edirne’deki Dayanışma Dernekleri’nde köy muhtarlarımızla sık sık görüşüp sorunlarını dinliyorum. Siyasilerin son aylarda köylere ilgisinin azaldığından yakınıyorlar.

Genel seçimlerde köylere gelerek kapılarını aşındıran kendilerini kucaklayıp hatırlarını soran, biri gelip diğeri giden siyasi parti temsilcilerinin bu aylarda köyleri ihmal ettiğinden yakındılar.

Muhtarlar siyasilere atıfta bulunup, tepkilerini dile getirerek “ Önümüzdeki yıl genel seçimler var. Bugünlerde bizlerle ilgileri yok. Kendileri ile o zaman görüşeceğiz” diye bir de uyarıda bulundular. Köylülerin sulamada sorunları var. Elektrik faturalarını ödemede kolaylık sağlansın diye yapılan başvuruları sonuç vermedi.

Akaryakıtta vaat edilen indirim, ucuz renkli mazot verilecek gibi palavralar lafta kaldı. Girdi fiyatları ise dur durak bilmiyor.

Köy kahvelerine oturup derlerini dinlediğinizde bunların kat kat üzerinde sorunlarla karşılaşıyorsunuz. En büyük yakınmaları ise “biz sahipsiziz bize ne parlamentoda ne de meslek kurumlarımızdan sahip çıkan yok.

Biz üretim yaparak halkın nafakasını sağlıyoruz, yaşamaları için en önemli ihtiyacını gideriyoruz, bu yönde en önemli etken oluyoruz. Böyle çok önemli görevimize rağmen sorunlarımızı dinleyen, çözüm arayan yok.

Seçim dönemi geldiğinde siyasilerde bol bol vaatler alıyoruz. Seçim bittikten sonra bu vaatler unutulup gidiyor. Daha sonraki seçime kadar ne istediğimizi bizler de unutmuş oluyoruz, adeta balık hafızalı duruma düşüyoruz.

Böyle olunca partiler her seçimde yeni palavraları, kulağa hoş gelen sözlerle bizim oylarımızı kapıp gidiyor.

Bizler her zaman kaderimizle baş başa kalıyoruz. Bizim Parlamentoda temsilcimiz dahi bulunmuyor. Aslında bu durum kimsenin değil bizim ayıbımızdır. Aramızda anlaşıp bizim sorunlarımızı meclise taşıyacak bir temsilci seçmeyi başaramadık.

Başka meslekten olan parlamenterlerimizin bizim sorunlarımıza sahip çıkmalarını bekleyemeyiz. Parlamentoda her meslek gurubu kendi mesleğinin sorunlarını ön plana alıyor. Bizin sorunlarımız her zaman sumen altı oluyor.

Köy yasaları Cumhuriyetin ilk yıllarından kalma yasalar. Bu konuyu gündeme getirip yasaların güncelleşmesi sağlanamıyor. Çıkacak yasalarda önceliği yerimizi her zaman başka mesleklerden olanları ilgilendiren yasalar bizim yasaların önüne geçiyor. Bizler her zaman kaderimizle baş başa kalıyoruz “diyorlar

Şehir merkezinde birbiri ile didişen, kıyasıya mücadele eden siyasilerin peşinde haber kovaladığımız şu günlerde şehirlerden ırak köylerimizde akşam saatleri geldiğinde kahvelerde insan dahi bulamıyorsunuz.

Herkes erkenden evine kapanıyor.”TV’den haberleri dahi dinlemiyoruz” diyorlar. Politikacıların birbiri ile dalaşmasından sokak ağzı ile konuşmalarından utandıklarını söylüyorlar.

Televizyon haberlerinde kendilerini rahatlattıracak dertlerine dava olacak haber olmadığı için kahvelerde televizyonlara ilginin azaldığından yakınıyorlar. Köylerde hal böyle merak edip yolu oralara düşen olursa biraz mola verip kahvelerde hal hatırlarını sorsunlar. Bakınız bu sorunuzun arkasından ne dertler sıralanacak…

 124 total views,  2 views today

Next Post

(Dozvola) sorunu çözüme kavuştu

Edirne Ticaret Borsası’ndan yapılan yazılı açıklamada; “Son günlerde Türkiye ile Bulgaristan arasında yaşanan Geçiş Belgesi (Dozvola) sorunu, Türkiye ve Bulgaristan taraflarının Bakanlık düzeyinde yapmış olduğu görüşmeler neticesinde çözüme kavuşturulmuştur. Bilinmesi gereken; yaşanan geçiş belgesi sorununun uluslararası bir sorun olduğu ve çözüm merciinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olduğudur. Konuyla ilgili […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp