Karamışbuga “kanal açılması çözüm değil”

admin

Edirne, Bosnaköy Muhtarı Recai Karamışbuga Edirne’nin sel felaketinden kurtulmak için önerilen Karaağaç kanılının soruna çözüm getirmeyeceğini belirterek şunları söyledi; “ Karaağaç mahallesinden açılması kararlaştırılan kanalın bu sorunu kökten çözeceği inancında değilim. Zira nehir yatağının önünde ve hudut bölgelerindeki adalar şu an mevcut. Burada yapılacak olan kanal projesi ile taşkınların önleneceği kanısında değilim. Bu kanalın açılması ile vatandaşlarımız da mağdur olacaklar. Bu semtte alüvyonlu birinci sınıf tarım alanları bu kanal nedeniyle yok olacak.

Karamışbuga “kanal açılması çözüm değil” (1)

 

 

 

 

 

 

 

Kanaldan geçecek olan su, bay pas yapılacak diye söyleniyor. Bu soruna çare olamayacağı gibi buralarda arazisi olan insanlarımız çok zor durumda kalacaklar. Burada aynı zamanda kamu zararı da olacak.  Böylece kanal için yapılan harcamalar da boşuna gidecek. Bu sorunun geniş kapsamlı düşünülüp ona göre karar verilmesi gerekir. Bu iş için halka danışılması, nehrin akışını engelleyen adayların temizlenmesi bu yönde bilgi sahibi olanlarla birlikte koordineli bir şekilde çalışıp soruna çözüm olacak ortak nokta bulunmalı.

YER ALTI SULARI ZARAR GÖRECEK   

Bu yolla taşkın alanına çözüm getirilmesi mümkün değil. Bu kanalın açılması ile yer altı sularımız da zarar görecek. Bu yöredeki sulak arazilerin sulamasında sıkıntı yaşanacaktır.

Karamışbuga “kanal açılması çözüm değil” (3)

 

 

 

 

 

 

 

Diğer taraftan Bulgaristan’da Arda, Tunca, Meriç nehirleri üzerinde kurulu barajların işletilmesinde sıkıntı mevcut. Bu barajlarda taşkın paylarının bırakılması gerekir. Ona göre önlem alınmalı. Bu sağlandığında sıkıntı nispeten azalacaktır.

NEHİR YATAKLARI TEMİZLENMELİ 

Yapılması gereken en önemli konu ise, nehir yataklarının temizlenmesi, nehir yatakları yeterli değil, akışı engelliyor. Bunun için nehirdeki adacıkların muhakkak temizlenmesi gerekir.

Bilindiği gibi daha önce nehir yatağının7,5 kilometresinde Avrupa Birliği destekli bir temizlik yapıldı.  Çıkan kumlar nehir çevresinde toplandı. Daha sonra temizlenen kumlar tekrar nehir yatağını doldurdu. Aslında bu kumun satılıp ekonomiye katkı sağlanması gerekirdi.

Karamışbuga “kanal açılması çözüm değil” (2)

 

 

 

 

 

 

 

Taşkının ardından nehir çevresindeki verimli araziler de kumlarla kaplandı. Bundan çiftçilerimiz mağdur oldu.  Kumla kaplı olan yerlerde ekim yapılamıyor. Bence en acil olarak yapılması gereken sorun, Bulgaristan’da barajları işleten firmaların bu taşkınların önlenmesine katkı yapmaları. Teknoloji gelişti bu sayede taşkın önleyici yöntemler bulunuyor. Aslında bu konu uluslararası çözümlenmesi gerekir bu sorun İnsan Hakları Mahkemesine de intikal ettirilebilir. Bu aslında bizim dışımızda gelişen bir sorun. Taşkınlardan biz sorumlu değiliz. Bundan mağdur olan bizleriz.

Karamışbuga “kanal açılması çözüm değil” (4)

 

 

 

 

 

 

 

Nehir çevresinde bir milyon 200 bin dönüm verimli arazi var. Taşkınlar sonucunda tarla sahipleri zarar göreceği gibi, ülke ekonomisi de zarar görmektedir. Bu aynı zamanda su terörüdür.

DEVLET YARDIMINDAN ÜRETİCİLER YARARLANAMADI

Bu arada taşkınlar nedeniyle devletin yaptığı yardımdan sadece işletmeler yararlanabildi. Çiftçilerimiz bu yardımdan yararlanamadı. Sular altında kalan kışlık ekimler mahvoldu. Tarım zararlarının giderilmesi konusunda TAR-SİM’den bahsediyorlar.  Bu tarım sigortası kuruluşu ortaya çıkan zararın baraj kapaklarının açılması sonucu oluştuğunu gerekçe göstererek sigorta kapsamına girmediğini söylüyor. Çiftçilerin sigortadan yana da mağduriyetleri devam ediyor.

Onun dışında arazilerimiz kumlarla kaplandı. Buralarda ekim yapılamıyor. Üreticilerimizin kendi olanakları ile bu kumları temizleme imkânları yok. Burada kamunun yardımı gerekiyor.” Dedi.

Karamışbuga “kanal açılması çözüm değil” (5)

 155 total views,  5 views today

Next Post

Edirne’li kadınlar Anıtkabir’de

Türk Kadınlar Birliği tarafından düzenlenen etkinlikte bugüne kadar Anıt Kabri görmeyen kadınların Anıt Kabir ziyareti gerçekleştirildi. Bugüne kadar yaptığı kültürel ve sosyal etkinlikle sesini duyuran Türkiye’nin en eksi kadın kuruluşu olan Türk Kadınlar Birliği bir kez daha önemli bir etkinliği gerçekleştirdi.  Bugüne kadar Atamızın kabrini bulunduğu ülkemizde en çok ziyaret […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp