KARAMIŞBUGA, “köyde muhtarlık zor”

admin

Edirne Köy Muhtarları yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, Bosna Köy Muhtarı,  Karamışbuga, Köy muhtarları olarak, bizler hem tarım  hem de hayvancılık ile ilgili işlerle ilgileniyoruz. Bu arada köylerde yaşayan insanlarımızın her türlü ihtiyaçları, ulaşım, enerji, asayiş ile ilgili  konularla devletin temsilcisi konumunda olan köy muhtarlarımız ilgilenmektedir.

KARAMIŞBUGA, “köyde muhtarlık zor” (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köy muhtarlarımız insan üstü gayretle görev yapıyorlar. Muhtarların bu üstün çalışmaları ile halkın güvenini kazanıyorlar. Halk önemli sorunlarını ilk olarak muhtarlara iletiyor, ondan yardım diliyor. Muhtarlar muhtarlık görevlerini yaparken kendiişleri ile de meşgul oluyor.

KÖY MUHTARLARINA SOSYAL HAKLAR TANINMALI

Köy muhtarlarımız aynı zamanda köylerde üretici konumunda. Köy muhtarlarının işlerinde belli bir saati yok 7-24 çalışmaktadırlar.

Bunların ekonomik durumları ile ilgili sorunları da var. Muhtarlarımız sosyal güvenlik kapsamına alınmalıdır.

Bu arada genç muhtar kardeşlerimiz var, onların BAĞ –KUR ödüyorlar  bu durumda olan muhtarlarımızın sosyal güvenlik kapsamına alınmaları gerekmektedir.

Köylerde mera payı adı altında para kesilmektedir. Köylülerimiz meralarından faydalanmak, hayvanlarını oralarda otlatmak istiyor.

Köylülerimizin en önemli gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bu kaynaklardan faydalanmak istiyorlar.

Köylülerimiz kendileri de maddi  katkı yaparak meralarda gübreleme yapıyorlar. Böylece meralarda daha çok ot yetişsin nispeten ticari yemden kurtulup masraflarını azaltmayı amaçlıyorlar. Bilindiği gibi hayvancılığımızda sıkıntı yaşanıyor.  Vatandaşlarımız yem fiyatlarının pahalı olması nedeniyle sütten kazanç sağlayamıyorlar. İnsanlarımız  hayvancılıktan uzaklaşmaktadırlar. Bu nedenle meralardan daha fazla faydalanmak istenmektedir.

KANAL ÇARE DEĞİL

Taşkınları önlemek için  yapımı devam eden  Karaağaç semtindeki su kanalının sorunlara çözüm olmayacağını belirten Karamışbuga, ; “ Ben öteden beri bu kanalın taşkınları önleyeceği inancında değilim. Burada en köklü çözüm nehirlerin yatağının temizlenmesidir. Su taşkınları olduğu zaman 5 kilometre taşkın  alanı  tamamen sular altında kalıyor. Nehrin Yunanistan sınırı ile birleştiği yerde adacıklar var .Nehir yatakları  temizlenmediği sürece burada yapılan hizmeti yeterli görmüyorum.

KARAMIŞBUGA, “köyde muhtarlık zor” (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu tür hizmet soruna popülist yaklaşım demektir. Bu kanal taşkınları önlemede çare olmayacaktır. Barajlarda taşkın paylarının bırakılması ve nehir yatağının temizlenmesi ile birlikte, sorun çözümlenmiş olacak.  Bu bizim için büyük ekonomik kayıp oluyor bir anlamda su terörü oluyor. Ürünlerin yetişme anında sel suları büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Bu su taşkını için köklü çözüm gerekli . Yapılan kanalın bu yönde köklü çözüm olacağı inancında değilim, “dedi

 

 

 

 72 total views,  2 views today

Next Post

Genç yaşta işsiz olmak

          Türkiye genç nüfusu en yüksek olan bir ülke Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. 30 milyonu aşkın genç.  Ülkemiz “ taşı sıksa su çıkaracak” diye tabir edilen gençlerden oluşuyor. Gençlik kesimi ülke kalkınmasında en aktif olması gereken bu konuda lokomotif görevi olacak kesim. Ne yazık ki gençlerimizi yeterince değerlendiremiyor. Onlara […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp